Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen herkes soğanın sağlık bakımından çok önemli bir besin olduğunu bilmektedir. Soğan, hastalıklara yakalanmama noktasında önemli katkılarda bulunur ve hastalıklarda  iyileşme sürecini çok daha hızlandırır. Soğan özellikle enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı etkili olur.

Soğanın keskin kokusu, tüketenlerin üzerine ve ağızlarına sinmesi bazıları açısından itici bir durum ama buna rağmen tüketilmesinde çok yarar vardır.

Soğan lif, kükürt,  B ve C vitamini bakımından zengin bir besin deposudur. Bunun yanı sıra faydalı diğer besin kaynaklarını da barındırmaktadır. Demir ve tiamin maddeleri bunlara örnektir. İçerisinde yer alan asitler özellikle mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkili olmaktadır.

sogan faydasi

Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Soğan, içerdiği elementler ve besin sayesinde sağlığa çok yararı olan ve yılın tüm aylarında bulunması çok kolay olan bir şifa deposudur. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinden zayıflamaya, kanserle mücadeleden cilt sağlığının korunmasına birçok hastalığa karşı korunma ve tedavisi açısından çok fayda sağlar.

Enfeksiyon Hastalıklarına Yararları

Soğanın en önemli özelliğinden biri serbest radikallere ve enfeksiyon hastalıklarına karşı çok etkili olmasıdır. Soğan, özellikle sindirim siteminde mide ve bağırsak gibi organlarda meydana gelen enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir. Gazın giderilmesine yardım eder. Başta kanser olmak üzere birçok rahatsızlığın nedeni olan serbest radikallerin bünyeden kolayca atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra sindirim sitemini diğer rahatsızlıklara karşı koruyucu özelliği bulunur.

Kalp Sağlığına Yararları:

Soğan B ve C vitamini, potasyum içermektedir ve bu vitaminler bakımından zengindir. Doğal antibiyotik özelliği sebebiyle kalp ve damar sağlığına önemli katkıda bulunur. Kanı temizleme özelliği sebebiyle damar tıkanıklıklarına sebepolan unsurları ortadan kaldırır. Aynı zamanda kalp sağlığını risk altında tutan ve birçok hastalığa sebep olan serbest radikallerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına yardım eder. Böylece dolaylı biçimde kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kış aylarında çok sık rastlanan soğuk algınlığından oluşan nezle, yüksek ateş, grip ve benzeri rahatsızlıkların yanı sıra astım, bronşit gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Genel olarak solunum yollarında oluşan enfeksiyon sorunlarını yok eder. Hastalıkların yayılma hızını yavaşlatır ve daha etkin bir biçimde tedavi eder.

soğan

Burun Kanamalarını Durdurabilir

Burunda ortaya çıkan ufak tefek kanamalar açısından etkilidir. Özellikle kılcal damarlardan meydana gelen kanamaları giderebilmektedir. Bunun için ise bir parça soğan buruna uygulanabilir ya da kokusu kullanılabilir.

Yanıklara ve Böcek Isırmalarına Yararlıdır

Soğan, yanık ve böcek ısırmaları sonucunda deride oluşan sorunları yok edebilir. Soğan, zarar gören bölgeye uygulandığında biraz yanma hissi verebilir fakat tedavi edici özelliği vardır. Yaralarda oluşabilecek olası iltihap ve enfeksiyonları önler. Mikropları kırıcı özelliğinin yanı sıra hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayarak tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Kanser Hastalıklarından Korur

Soğanın en önemli yararlarından biri çağımızın en önemli hastalıklarından kanser ve türlerine karşı koruyucu özeliğinin bulunmasıdır. Soğan, kanser hastalığından korunma açısından tüketilebilecek önemli besinlerden sadece biridir. Bütün kanser hastalıklarına sebep olan en önemli etken şüphesiz serbest radikallerdir. Soğan ise serbest radikallerin en önemli düşmanlarındandır. Özellikle kolon kanserine yakalanma tehlikesini ciddi anlamda düşürür ve Doğal antibiyotik özelliği ile genel olarak vücut temizliği yapar.

soğanin yarari

Damar Sertliğine Etkisi

Damar sertliğine sebep olan birçok unsur olabilir. Kolesterol oranının düşük olmasından buna neden olan genlere kadar birçok sebebi vardır. Damar sertliği nedeniyle kalp kaslarında zayıflama ortaya çıkar ve kalbi de etkiler. Soğan damar sertliği rahatsızlığına çözüm olabilir. Düzenli biçimde soğan tüketimi damar sertliği sorunlarına yakalanma tehlikesini azaltır ve dolaylı şekilde kalp sağlığını da korur.

Kemik Sağlığına Yararları

Soğanın diğer bir özelliği ise kemik sağlığının etkili şekilde korumasını sağlamaktır. Özellikle yaşa bağlı olarak oluşan kemiklerin görevini icra edememesi ve zayıflaması gibi temel sıkıntıların giderilmesine yardımcı olur. Düzenli biçimde bal ile karıştırılmış soğan, yaşlılık döneminde ortaya çıkabilecek kemik sorunlarına karşı öenmli bir şifa kaynağı olabilir.

Soğan Şeker Seviyesini Dengeler

En önemli görevlerinden biri de kandaki insülin oranını sağlıklı düzeyde tutarak şeker hastalığının genel olarak vücuda verebileceği hasarlardan korumaktır. Kötü kolesterolü sağlıklı düzeyde tutar ve iyi kolesterol oranını da korur. Bu özelliği bile düzenli biçimde soğan tüketmeye yetmektedir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir