Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Zencefil ve Sağlığa Faydaları

Zencefil ve Sağlığa Faydaları

Zencefilin sağlığa faydası çok eski tarihlerden beri bilinir ve eski çağlardan itibaren de bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türü olup, sonrasında Asya ve Asya bölgelerine yayılmıştır. Bir metre boyuna kadar büyür ve taze veya kurutulmuş olarak da tüketilebilen bir bitki türü olmaktadır.

Şifa kaynağı da oldukça yüksek olan zencefil, Asya bölgesinde ve yemeklerde turşu olarak da kullanılmaktadır. Yüksek derecede bir uçucu yağlar içeren zencefil aynı zamanda yüksek besin ve vitamin kaynağı olmaktadır.

Zencefilin yüzde 3’ünü uçucu yağlar oluşturarak tadını da phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. Ayrıca zengin bir B3, B6 kalsiyum ve demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum minerallerini içerir. Zencefil ayrıca treonin, triptofan, leysin, valin, fenilalanin gibi amino asitleri de içermektedir.

Zencefilin Sağlığa Yararları

Zencefilin ilaç sektöründe kullanılmasını yanında, hastalıklar esnasında da kısa zamanda sonuçlar alabilmek amacıyla alternatif tıp tarafından da kullanılır. İçerdiği zengin besin ve vitaminler yardımı ile hastalıklarla mücadele ve hastalıklardan korunma için de zencefil önemli bir bitkidir.

çay

Kana Faydaları

Zencefil, normal kan sirkülasyonunu korumaktadır. İçerdiği çinko, krom ve magnezyum kan akışını hızlandırdığı gibi ateş, aşırı terleme ve titremeyi de önler. Vücudun da sıcaklığını dengeler.

Mideye Faydaları

Zencefilin kusmalara ve mide bulantılarına karşı etkili olduğu bilinir. Kesin olarak sebebi bilinmiyor fakat deniz harbiyeleri üstünde yapılan araştırmalar sonucunda bu ispatlanmıştır. Pankreas ve mide enzimlerini uyarıcı özelliği ile vücutta emilimi arttırmaktadır.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Zencefil, Asya bölgesinde binlerce yıldır gribe ve soğuk algınlığına karşı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. University of Maryland Tıp Merkezi’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucu grip ve soğuk algınlığına karşı iyice parçalanmış 2 yemek kaşığı zencefilin, oldukça iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bu biçimde günde 2-3 kere tüketilen zencefil ile kısa sürede soğuk algınlığı ve grip kurtulmak mümkün.

Hazıma Faydaları

Zencefil, mide hastalıkları ile çok iyi mücadele etmektedir. Zencefil besin emilimini de arttırarak hazmı destekler, bu sayede olası mide ağrılarından da korur. Zencefilin ayrıca  inflamasyonu düşürücü özelliği de vardır.

Kolon Kanserine Faydaları

Zencefil, kolon kanserini önlemede önemli bir rol üstlenmektedir. Modern tıp, özellikle de Minnesota Üniversitesinde yapılan bir çalışma ve araştırmada zencefilin, kolorektal denilen hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

zencefil faydasi

Solunum Yollarına Faydaları

Zencefil, solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Sürekli öksürme sorununuz varsa eğer mutlaka zencefil tüketmelisiniz. İçerdiği besin maddelerinin yardımı ile ciğerleri genişletir, mukuslara etki ederek daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Ayrıca doğal bir balgam söktürücü olup balgamların gevşemesini ve de atılmasını sağlamaktadır.

Ağrı ve İltihaplara Faydaları

Zencefil, ağrıları ve iltihabı azaltır. Zencefil, bilinen oldukça güçlü anti-enflamatuvar maddeler içerdiği için çok güçlü ve doğal bir ağrı kesicidir.

Yumurtalık Kanserine Faydaları

Zencefil, yumurtalık kanseri tedavisine destek olmaktadır. Toz zencefil yumurtalık hücrelerinin ölümüne sebep olan kanser hücrelerini öldürme özelliğine sahip olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Zencefil, bağışıklık sitemini güçlendirir. Düzenli bir şekilde günde bir miktar zencefil tüketmek, arterlerde olan yağlanmaları engelleyerek felç riskini düşürür. Ayrıca midede  oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı da bizi korur, boğaz tahrişlerini ve öksürüğü giderir.

Bulantıya Faydaları

Genellikle sabahları meydana gelen ve bazı bireylerde kronik olarak görülen mide bulantılarına iyi gelmektedir.

Kusmaya Faydaları

Kusma be bulantıya iyi gelir. Zencefil, özellikle denizlerde meydana gelen kusmalara ve bulantılara karşı iyi gelir. Hamilelik döneminde de şiddetli şekilde kusma ve bulantı problemi yaşayan kadınlar için iyi geldiği bilinir.

zencefil

Şeker Hastalığına Faydaları

Zencefil, şeker hastalarına iyi gelir ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürür ve damarları korur.

Zencefil Çayının Faydaları:

Zencefil çayının iki farklı şekilde yararını görüyoruz: Biri hastalıkları önleme diğeri de tedavi. Bazı hastalıklarda tedavi özelliği olan zencefil çayı, bazı hastalıklar için de koruma görevini üstlenmektedir.

Zencefil Çayı Kanserle Savaşır

Yapılan bazı araştırmalar zencefil çayının, yumurtalık hücrelerini öldürmeye yarayan kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya koyar. Hatta daha umut verici özelliği de yumurtalık hücrelerine saldıran, kanser hücrelerine karşı da bir kalkan görevi üstlenmektedir.

Sindirim sistemine faydalıdır

Zencefil çayı, hazım ve sindirim problemi olan kişiler için çok iyi bir şifa kaynağıdır. Midenin asit üretme sorunlarında da zencefil çayının ciddi bir şekilde yardımı vardır. Bu özelliğinden dolayı da kilo vermek isteyenlerin, en önemli yardımcılarından biri de şüphesiz zencefil çayıdır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir