Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Papatya Çayının Yararları Nelerdir?

Papatya Çayının Yararları Nelerdir?

Son birkaç yılda yeşil çay ve siyah çay sonra en çok tercih edilen çay türü papatya çayı olmuştur. İlkbahar aylarının gelmesiyle beraber yol kenarlarında ve çayırlarda beyaz çiçek açan papatyalar Bileşikgiller familyasındandır. Papatyanın boyu 25 cm’ e kadar uzayabiliyor. Bir yıllık otsu bitkisidir. İnce parçalı ve beyaz yaprakları sapsızdır.

Papatya hoş ve hafif kokulu olup içinde glikozitler ve acı madde ile tanen bulunur. Yaz aylarında toplanarak havadar, kuru ve gölge bir yerde kurutulur.

Papatya Çayının Sağlığa Yararları

Stresi ve sinirleri yatıştırıp, vücuda rahatlık vererek, ağrıları dindirici özelliği bulunur. Vücut ısısını arttırıp terletir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların kısa sürede tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Papatya Çayı, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür, hazımsızlığı giderir. Mikrop öldürücü içeriği sayesinde ağız yaralarının, diş eti problemlerinin giderilmesinde ve bademcik ve boğaz iltihaplarının tedavi edilmesinde kullanılır. Adet düzensizliklerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kadınların adet dönemlerindeki sancılarını azaltmaya yardım ederek ağrıların giderilmesinde oldukça etkili olmaktadır.

papatya çayi

Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir

Papatya Çayı, papatya bitkisinin toplanıp kurutulmuş bitkilerinin kaynatılıp demlenmesiyle hazırlanır.  Vücuda rahatlık vermesiyle kişinin soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla mücadele etmesi için bağışıklık sistemini de desteklemektedir.

Kişilerin papatya çayını düzenli bir şekilde tüketmeleri bu gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Yine düzenli bir şekilde tüketilen papatya çayı, bağışıklık sisteminin etkin bir biçimde virüslerle mücadele etmesini sağlar.

Cilt Sağlığını Korur

Oldukça etkili bir antioksidan olan papatya çayı, cildi temizleyerek nemlendirir.  Papatya, cilt bakımında ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır.  Bu özelliği sayesinde günlük bir fincan papatya çayı, cilt sağlığını korumak adına önemlidir. Ayrıca cildin beyazlamasını sağlayarak cilde daha sağlıklı bir görünüm katmaktadır.

Gözaltında meydana gelen kararma ve şişmeleri giderebilir. Akne ve sivilcelerle mücadelede inanılmaz yarar sağlayabilir. Güneş yanıklarından zarar görmüş derinin iyileşmesini sağlamaktadır. Cildi ölü hücrelerden temizler ve her cilt türü için yararlıdır.

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar

Papatya çayının bir diğer özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlaması. Antioksdian özelliği ile yaraları dezenfekte eder ve iltihapları gidererek, mikropları kırar.

Saç Sağlığını Korur

Papatya çayı, saç sağlığı için de önemlidir. Papatya çayı saçlara sağlıklı bir şekilde parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığı zaman koyu saç rengini sağlayarak saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların da dökülmesini durdurur. Bütün bunların yanında papatya çayı kepek sorununa da çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için de oldukça yararlıdır. Kafa derisinin sağlığını  koruyarak kaşıntıları giderebilir.

papatya yarari

Kas Gevşeticidir

Papatya çayı kas gevşetici bir özelliğe sahiptir. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlar ve krampları giderir. Fizik gücü gerektiren işlerde, yorulmuş olan kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak, kaybedilen enerjinin de yerine gelmesini sağlamaktadır.

Ülser Ağrılarını Giderir

Papatya çayı özellikle ülser ağrılarını da giderebilir. Daha önceden mide taşı düşürdüyseniz eğer doktor kontrolünde tüketerek, papatya çayı ile yeniden oluşmasına engel olabilirsiniz.

Doğal Antibiyotikdir

Papatya çayı oldukça etkili bir anti bakteriyeldir, bu sebeple bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürükleri ve soğuk algınlıklarını giderici özelliği vardır, papatya çayının yardımıyla bu tür hastalıklardan da hızlı bir şekilde kurtulabilmeniz mümkün.

Kan Şekeri Seviyesini Korur

Papatya çayı, kan şekeri seviyesini sağlıklı bir biçimde tutmaya yardımcı olur.  Bu sebeple diyabet hastalarına da yardımcı olur. Doktor kontrolünde tüketilmesinde yarar vardır.

Migrene İyi Gelir

Düzenli bir şekilde papatya çayı tüketimi, migrenden kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar papatya çayının, başlangıç aşamasında olan migreni de iyileştirdiğini ortaya koymaktadır.

Stresle Mücadeleye Yardım Eder

Papatya çayının sinir sitemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Stresle mücadeleye yardım eder. Stres kaynaklı kötü düşüncelerden uzak tutar ve zihinsel yorgunluğu da giderir.

papatya

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır 

Papatya çayının hazırlanması oldukça kolaydır. Birkaç adımda hazırlamak mümkün.

Öncelikle elma dilimlerini bir tahta kaşıkla ezin ve daha sonra da yıkanmış papatyaları elmalar ile birlikte karıştırırn. Bu karışımı kaynatılmış suda demleyerek süzün. Ilık bir halde tüketmeye özen göstermelisiniz. Tadını daha tatlı yapmak için de birkaç damla limon ekleyin.

Papatya Yağının Faydaları:

  • Papatya yağının özellikle alerji ayının başlaması ile önemi artmaktadır. Ayak altlarına uygulanabilir ya da direk koklanıp solunum yollarıyla alakalı olan alerjiler giderilebilir.
  • Böcek ya da arı sokmalarına iyi gelir. Doğrudan böceğin ya da arının soktuğu bölgeye uygulamalısınız.
  • Çürükleri ve morlukları iyileştirebilir.
  • Sakinleştirici özelliği vardır, direkt koklanabilir ya da ayakların hassas kısmına da masaj olarak uygulanabilir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir