Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini diş, cilt kemik ve dokuların korunması adına kilit rolü bulunan vitaminler arasında bulunur. Aynı zamanda da gözlerimizdeki retinada olan pigmentlerin üretiminde kullanıldığı için de “retinol” olarak da adlandırılmaktadır. A vitamini, düşük ışıkta görme kabiliyetini geliştirirerek genel olarak göz sağlığını korumaktadır.

“Hangi besinlerde A vitamini var” gibi bir soruya tam olarak cevap verebilmek için de A vitamininin çeşitleri hakkında biraz bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Çünkü A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda farklı şekillerde bulunmaktadır.

A vitamini “retinol” olarak hayvansal besinlerden alınabilmektedir. Bazı bitkisel gıdalar ise “karotenoidler” olarak bilinen bileşenleri içerir ve bu bileşenler vücut tarafından A vitaminine dönüştürülebilir.

a vitamin değeri

A Vitamini ve Göz Sağlığı

A vitamini, C ve E vitaminleri ile birlikte göz sağlığını korumak için önemli rol oynar. A vitamini eksikliğinin ilk belirtileri ise görme bozuklukları, gece körlüğü, göz kuruluğu olarak gözlerde ortaya çıkar. Bununla birlikte A vitamini ayrıca katarakt oluşma riskini düşürmek için de önemlidir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunmasına karşın bazı durumlarda bitkisel kaynaklardan alınan “karotenoidler” A vitaminine dönüştürülemez veya vücudun ihtiyacı olan dozda A vitaminini sağlamakta da yetersiz kalabilirler.

Bu dönüşümü birçok faktör olumsuz yönde etkileyebilir fakat bunlar arasında ilk sıralarda gelenler; sindirim sistemi sorunları, düzenli alkol tüketimi, bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, yüksek dozda A vitamini ya da D vitamini kullanımıdır.

pazi

Eğer bu durumlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız, bitkilerden aldığınız karotenoidler, ne kadar fazla olursa olsun A vitamini ihtiyacını karşılamaz. Böyle durumlarda doktorunuza danışıp A vitamini takviyesi ve beslenme önerisi alabilirsiniz.

Aşağıdaki listede A vitamini bakımından zengin bazı hayvansal ve bitkisel gıdaları bulabilirsiniz.

A Vitamini Bulunan Bitkisel Gıdalar

  • Havuç, Tatlı patates, Kale, Mercimek, Ispanak, Pazı, Hardal yeşilliği, Şalgam, Kabak, Kavun, Kırmızı biber, Papaya, Greyfurt, Bezelye, Karpuz, Kuşkonmaz, Pırasa, Yeşil fasulye, Domates, Kayısı, Maydanoz, Brüksel lahanası, Brokoli.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir