Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Armutun faydaları nelerdir?

Armutun faydaları nelerdir?

Armutun birçok farklı çeşidi yetişmektedir. Armutun sağlık bakımından bilinen birçok yararı vardır. Özellikle bol oranda lif içermesi armutun sağlığa katkısını geniş alanlara yaymaktadır.

Armut bolca A, C ve K vitamini içerir. Bu nedenle armutdun düzenli olarak tüketilmesi birçok fayda sağlar.

Armutun sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Armut vücut hücrelerine çok fazla zarar veren ve birçok rahatsızlığın başlıca sebebi olan serbest radikallerle savaşı özelliktedir ve zararlı olan etkilerini azaltır.

-Kolesterolü düşürücü özelliği bulunan armutun içerdiği bol orandaki lifler, kalp sağlığı açısından yararlıdır. Günlük olarak tüketilecek bir miktar armut inme riskini %50 civarında azaltır.

armutun faydalari

-Armut zengin oranda lif içermesi nedeniyle özellikle kolon kanserini önleyebilir.

-Armut diğer meyvelerle karşılaştırıldığı zaman alerjik reaksiyona sebep olmadığını görülmüştür. Bu nedenle bebekler için de güvenilir bir meyvedir.

-Yüksek oranda lif içeren armut tatlı olmasına karşın kan şekerini düşürür.

– C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-Armut kemik sağlığını korumak amacıyla vücudun ihtiyacı olan pH seviyesini korur. Aynı zamanda günlük kalsiyum miktarını sağlar. İhtiyaç duyulan enerjiyi bünyeye verir.

-Lif içeren bütün meyveler genelde sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır. Düzenli bir sindirim sistemi için armut tüketimi önemlidir.

-Hamile kadınların doğum gerçekleştikten sonra kaybettikleri enerjiyi yeniden sağlamak için folik asit önemlidir. Bu nedenle gebelik döneminde düzenli olarak armutun tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca emzirme döneminde bebeklerin sağlığı için yarar sağlar ve güvenle tüketilebilir.  Sindirim açısından bebeklerde herhangi bir sıkıntı yaratmaz.

-Armut kan basıncını düzenler.

armut cesitleri

-Armut eğer düzenli biçimde tüketilirse kolit, artrit safra kesesi sorunlarına ve gut hastalıklarına iyi gelebilir.

-Armutun ateşi düşürücü özelliği bulunur. Yaz aylarında nefes darlığı sıkıntısı yaşayanlar armut tüketebilir. Yine yaz aylarında solunum ve boğaz sorunları yaşayanlar için de yararlı olabilir.

-Bütün bu yararlarının yanı sıra armut cilt sağlığı için de yararlı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak kozmetik ve bakım malzemelerinde kullanılmaktadır.

Armut cilt hastalıklarını engelleme dışında, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağıdır ve kırışıklıkları giderir. cildin nemli kalmasını sağlar. Akneye karşı etkilidir. Dudakta oluşan çatlakları ortadan kaldırır.

-Armut, ayrıca saç köklerini besleyerek kuvvetlendirir. Kıvırcık ve kırışık saç sorununu yatıştırabilir. Kuru saçlara karşı ekilidir. Saçlara yumuşaklık katar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir