Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado, dünyada genlinde sağlık ve cilt açısından yararlarıyla bilinen bir meyvedir. Armuta benzeyen yapısıyla Avokado daha çok Orta Amerikaya özgü bir meyvedir. Avokado, sayısız besinler içermektedir. Bakır, demir, magnezyum potasyum, ve fosfor gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan minerallerin yanı sıra A, B,C , E ve K vitaminleri bakımından çok zengindir.

Avokadonun sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Avokado direkt biçimde cilde uygulandığında yumuşaklık ve esneklik verir. Aynı zamanda etkin bir cilt rahatlatıcı özelliği taşır, nemlendirir ve cildi zararlı UV ışınlarından korur. Sağlıklı bir parlaklık kazandırır, cildi temizler, ölü hücrelerden cildin arınmasını sağlar. Ciltte oluşan kırışlıkların giderilmesine yardımcı olur. Böcek ısırmaları ve arı sokmalarına karşı etkilidir. Deride oluşacak  tahrişi engelleyebilir ve ısırık nedeniyle ortaya çıkacak olan ağrıyı hafifletebilir.

 

Ripe Avocado With Green Leaf Isolated on White
-Avokado saç sağlığı açısından da çok yararlı bir meyvedir. Kuru saçlara iyi gelir ve dökülmeyi engelleyebilir. Saç diplerini besler ve saçların sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlar.

-Avokadonun protein içeriği açısından çok değerlidir. Avokadonun içerdiği proteinin birçok besinden çok daha faydalıdır.

-Avokado ayrıca çok etkili E vitamini kaynağıdır. Protein bakımından sağladığı yararları E vitaminiyle destekler.

-Kolesterolü düzenler ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Avokado, kolesterol seviyesini sağlıklı seviyelerde tutmaya açısından yardımcı olabilir.

-Avokado, anti aknser özelliğ taşır. Düzenli olarak tüketilmesi kanser riskini azaltmak için önemlidir. Özellikle ağız kanseri tehlikesini azaltır.

-Sindirim sistemi sağlığını korumada etkilidir. Sindirim rahatsızlığını ortadan kaldırabilir.

agacta avakado

-Bol miktarda potasyum içermesi nedeniyle kan basıncı düzenlemede yardımcı olabilir.

-Yaşılığa bağlı olarak meydana gelen göz problemlerine yakalanma tehlikesini azaltabilir. İçerdiği yüksek lif miktarı ve karotenoid lutein göz sağlığı açısından önemlidir.

-Kötü nefes kokusunu giderebilir. Avokado, ağız içinde barınan kötü bakterileri temizleyebildiği için bu sorunun üstesinden gelebilir.

-Doğal besinler içermesi açısından bebekler tarafından da tüketilebilir. Bebeğin zihinsel ve fiziki sağlığını korur.

-Folat bakımından çok zengin olan avokado, kalp sağlığı için büyük önem taşır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir