Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Beyine Yararlı Besinler Nelerdir?

Beyine Yararlı Besinler Nelerdir?

Dengeli beslenme ve protein, vitamin, mineraller açısından zengin gıdaların tüketimi bütün diğer organlar gibi beyin fonksiyonlarının da yerine getirilmesi için önemlidir.

Boş kalorili gıdalarla yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, günlük olarak alınması gereken minerallerin yetersizliği beyni etkileyerek hafızayı zayıflatır, konsantrasyon eksikliği ve zihin karışıklığına sebep olur. Bazı besinler beyin, özellikle hafıza açısından daha yararlıdır.

Beyine Yararları Besinler Nelerdir?

Folat Açısından Zengin Gıdalar

B vitamini olan folat, hücrelerin yapısının korunmasına ve bünyenin yeni hücreler üretmesine yardımcı olur.

Özellikle gebelik sırasında yaşanabilecek folat eksikliği bebeğin normal kilo altında doğmasına, erken doğuma ve nöral tüp defektine neden olabilir. Nöral tüp defektleri beyni kapsayan beyin dokuları ve spinal kordun düzgün biçimde gelişmediği durumlardır.

Gebelik döneminde önerilen günlük folat tüketimi ortalama 400 mikrogramdır. Fasulye, bezelye, şalgam, ıspanak, portakal ve limon gibi folat bakımından zengin besinleri tüketerek bu miktarı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

beyine yararlı besinler

B-1 Vitamini Açısından Zengin Gıdalar

B1 vitamini, beyin ve sinir sisteminin sağlığının korunması bakımından önem taşımaktadır. B1 vitamini eksikliği unutkanlık, depresyon ve sinirlilik haline sebep olabilir.

Günlük önerilen B1 vitamini miktarı yetişkin erkekler için ortalama 1.2 mg, kadınlar içinse 1.1 mg kadardır. Sakatatlar, baklagiller, tam tahıllı pirinç ve şeker pekmezi iyi bir B1 kaynağı olarak bilinmektedir.

B6 Vitamini Açısından Zengin Gıdalar

B6 vitamini sinirler ve beyin arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin oluşumu açısından gereklidir. Bu yüzden sağlıklı bir beyin gelişimi ve işlevi açısından önem taşır. Kısa süreli hafıza kaybı ve dikkat eksikliği gibi direkt beyni ilgilendiren sıkıntılar B6 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında bulunmaktadır.

Yetişkinler için önerilen günlük B6 vitamini ortalama 1.3 mg’dır. Süt, peynir, somon, karides, hindi, dana karaciğeri, tavuk, mercimek, fasulye, ıspanak, esmer pirinç  gibi gıdalar B6 vitamini açısından zengindir.

b6 vitamini

Esansiyel Yağ Asitleri

Omega 3 ile omega 6 yağ asitleri normal büyümenin yanında beynin gelişimi ve normal işlevlerini yerine getirebilmesi bakımından önemlidir. Beyin bu yağ asitlerini kendi başına üretemediği için alabileceği tek kaynak tüketilen besinlerdir.

Esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan somon, sardalye, ceviz, tuna balığı ve keten tohumu gibi gıdaları düzenli biçimde tüketerek vücudunuz açısından gerekli bu yağ asitlerini yeterli miktarlarda alabilirsiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersinin yaş ile beraber zayıflayan hafızayı kuvvetlendirmek için kullanılabilir.

A ve C vitamini gibi iki önemli antioksidan açısından zengin olan yaban mersini ile ilgili Reading Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sinir hücreleriyle direkt etkileşime geçerek hafızayı geliştirdiği yönünde bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları içerisinde yaban mersininin nöron sinyallerinin kuvvetini artırarak, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı olarak beyni koruduğu yer almıştır.

Yumurta

Yumurtanın kolesterolü arttırdığı şeklinde kötü bir ünü olmakla beraber düzenli yumurta tüketiminin beyin işlevlerini geliştirdiği yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmuştur.

Hafızayı arttıran kolin maddesini barındıran yumurta ile ilgili Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre yumurtada yer alan amino asitler hücre fonksiyonuyla etkileşime geçerek nörolojik ve zihinsel bozuklukları önlemek açısından nörotransmitter dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.

yumurta

Yeşil Çay

Yeşil çayda yer alan flavonoidlerin belleği geliştirdiği düşünülmektedir. Bu da Alzheimer hastalarında beyinde plak oluşumuna sebep olan protein üretimini baskılamaktadır. Antioksidan özellikleri ile Flavonoidler, yaşlılarda sinir hücresi kaybına sebep olan serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Sonuç olarak bünyenin düzgün çalışması açısından ona ihtiyaç duyduğu kaliteli yakıtı vermek gerekmektedir. Beyin diğer organlardan farklı değildir ve her gün düzenli biçimde vitamin, protein ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle tükettiğiniz gıdaların besin değerinin zengin olmasına dikkat edin ve düzenli bir beslenme programını hayatınızdan eksik emeyin.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir