Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Depresyona Hangi Besinler İyi Gelir?

Depresyona Hangi Besinler İyi Gelir?

Depresyon; üzüntü, ağlama nöbetleri, umutsuzluk, eskinden keyif veren aktivitelerin artık zevk vermemesi, iştah değişiklikleri, uyku düzeninin bozulması  ile karakterize bir rahatsızlıktır. Hafif ve orta dereceli depresyon tüleri, dengeli beslenme, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve terapiyle tedavi edilebilirken ilerlemiş boyutlardaki depresyon tedavisi açısından ilaç kullanılması gerekebilir.

Depresyonda olan kişiler bu ruh halinin iştahı kesebileceği veya aşırı oranda iştahı arttırabileceğini de unutmamalı ve kilo kontrolünü sağlamak için beslenmelerine özen göstermelidir.

depresyona hangi besinler iyi gelir

Depresyon Tedavisine Yardımcı Besinler Nelerdir?

Balık: Günümüzde omega 3 yağ asitleri ile ilgili yapılan araştırmaların çoğu esansiyel yağ asitlerinin depresyon tedavisine yardım ettiği yönünde sonuçlara sahiptir.

Özellikle soğuk deniz balıkları olan uskumru, somon ve ton balığında bol oranda bulunan omega 3 yağ asitleri, kişide merkezi sinir sistemi gelişimine katkı sağlıyor.

Yine yapılan aynı şekildeki araştırmalar bu tip balıkların yüksek miktarda tüketildiği ülkelerde depresyon oranının daha az tüketilen diğer ülkelere oranla daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Omega 3 yağ asidi alabilmek için yalnızca balık tüketmeniz gerekmiyor. Kabak çekirdeği, ceviz, keten tohumu yağı da bu yağ asidi açısında oldukça zengindir. Doktorunuza danışıp balık yağı kapsülü de kullanabilirsiniz.

Sebze ve Meyveler: Vitamin, mineral, diyet lifi ve antioksidanlar bakımından zengin olan sebze ve meyveler depresyonun belirtilerinin hafifletilmesi açısından kullanılabilir.

Çilek, narenciye, muz, kavun, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kuşkonmaz, domates, Brüksel lahanası ruhsal ve fiziksel sağlığınız açısından tüketebileceğiniz sebze ve meyvelerden bazılarıdır.

depresyonda meyve tuketimi

B Vitaminleri: B kompleks vitaminleri sindirim sırasında besinlerin parçalanmasında kullanılır. Uzmanlar aynı zamanda özellikle folik asit ve B6’nın duygu durumu dengesine katkı yaparak depresyon belirtilerini azalttığını söylemektedir.

B6 vitaminini tahıl, patates, nohut, tavuk, biftek, muz, alabalık, fıstık ezmesi, ıspanak, ayçiçeği çekirdeği gibi besinlerden alınabilir. Folat veya folik asit ise ıspanak, fasulye, kuşkonmaz, pirinç, sığır eti, brokoli, bezelye, ıspanakte bol miktarda yer alır.

B12 vitamini eksikliğinin depresyona sebep olduğu konusunda kesin bir sonuç bulunmamasına rağmen bu vitaminin beyin kimyasallarının düzenlenmesine yardım ettiği biliniyor. Uzmanlar B12 vitamini yetersizliğinin homosistein birikimine neden olabileceğini ve depresyonu tetikleyebileceğini belirtmektedir.

E Vitamini: Yağda çözünebilen bir antioksidan olan E vitamini ile ilgili yapılan araştırmalar, E vitamini yetersizliğinin depresyon hastalarında görülen ortak bir sıkıntı olduğunu ortaya koymuştur.

Buğday tohumu yağı, badem, ayçiçek yağı, ayçiçeği çekirdeği, aspir yağı, fıstık ezmesi, yer fıstığı, brokoli, ıspanak gibi besinleri düzenli biçimde tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu oranda E vitamini alabilirsiniz.

Depresyona İyi Gelmeyen Besinler

Şekerli Yiyecekler: Kan şekeri oranımız tükettiğimiz besinler ile dalgalanır. Aşırı şekerli besinler kısa süreli enerji ve geçici bir rahatlama duygusu sağlarken bir süre sonra hızlıca düşen şeker daha kötü hissetmeye ve yorgunluğa neden olabilir.

Kandaki yüksek orandaki şeker, insülinin glikozu temizlemesi açısından daha fazla salgılanmasını sağlar ve bu durum bünyenin enerjisini azaltır. Yüksek insülin baş dönmesi, sinirlilik hali, uyku bozuklukları ve öfke patlamaları gibi belirtilerle kişide kendini göstermektedir.

depresyon

Aşırı Sodyum: Sodyum organların normal işlevlerini yerine getirebilmesi açısından gerekli bir elektrolittir ama aşırı sodyum hipertansiyon başta olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Depresyon belirtilerine etkisi ise aşırı oranlarda tüketildiğinde kronik yorgunluğa sebep olmasıdır.

Alkol: Alkol, merkezi sinir sistemi üzerinde sebep olduğu etki ile kronik depresyona yol açabilir. Depresyon sırasında olumsuz hislerden kurtulmak ve kendi kendini tedavi etme yöntemiyle alkole yönelinebilir ama alkolün yarattığı yapay rahatlama kısa zamanda depresyonun derinleşmesine sebep olacaktır.

İntihara Yönlendirebilir

Sonuç olarak depresyon, bazen yalnızca mevsimsel değişiklikler, iş ya da okulda yaşanan sıkıntılar sebebiyle kısa süreli olarak görülebilir.

Bu şekilde hafif ve orta dereceli depresyon türlerinin tedavisinde doğru besinlerden yardım alarak depresyonun iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz. Ama ilerlemiş ve tedavi edilmeyen depresyon kişiyi intihar duygularına kadar yönlendirebilir ve sosyal hayatını tamamen bitirebilir.

Bu gibi ciddi sonuçlara neden olmadan önce mutlaka bir uzmandan destek almalı ve belirtiler daha fazla derinleşmeden doğru tedavi sürecini başlatmalısınız.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir