Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Lahanagiller familyasından olan brokoli, İtalya ile birlikte anılır ve o bölgeyle özdeşleşmiş bir sebzedir. Günümüzde brokoli her ne kadar popüler sebzeler arasında kendisine yer bulamasa da en yararlı sebzeler listesinde üst sıralarda bulunur. Yapılan araştırmalar sonucunda brokolinin havuçtan daha fazla karoten içerdiği ortaya çıkmıştır. Suyu ve kendisi tüketilebilecek en yararlı sebzelerden olduğu belirtilmektedir. Brokoli salatası veya yemeği yapılarak tüketilebilirken haşlanarak suyu da tüketilebilmektedir.

Kükürt, selenyum ve potasyum ile bolca diyet lifi ve B1, C vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin içermektedir.

Brokolinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt Sağlığı korur

Brokolinin barındırdığı A vitamini cildin hücre zarlarını korurken ultraviyole radyasyon hasarı engeller, böylece cildi sağlıklı tutar. Bunun yanı sıra C ve E vitaminleri vasıtasıyla cilt hücreleri açısından gerekli olan enerjiyi sağlar.

brokoli faydasi

C vitamini cilde zararı olan serbest radikaller ile savaşır ve C vitamini içeren bütün besinler neredeyse antioksidan özelliklere sahip olur. Serbest radikaller, cilt sorunlarının ve cilt yaşlanmasının başlıca nedenidir. Serbest radikalleri yok eden C vitamini böylece kırışıklıkları azaltır ve cilde sağlıklı bir görünüm verir. Brokoli yemek bu anlamda yararlıdır.

Cilde olan yararlarının yanı sıra cildi UV zararlı ışınlarından korumaktadır. Zararlı güneş ışınlarının cilde zarar vermesini önler ve hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardım eder. Güneş ışınlarından meydana gelen radyasyonlardan cildi korur.

Cildi Kanserden Korur

Güneş yanıkları cilt kanseri tehlikesini artırır. UV ışınlarına karşı koruma sağlayan brokoli, bu ışınlardan oluşan kızarıklıkları giderir ve önemli ölçüde cilt kanseri tehlikesini azaltır.

C vitamini, beta-karoten, bakır, selenyum, çinko büyük oranda cildin bağışıklık sistemi direncini artırabilir. Brokoli gibi koyu yeşil sebze türlerinde bulunur ve fosfor gibi diğer mineraller ve vitaminler çeşitli deri enfeksiyonlarından korur.

Saç Sağlığına Yararları

Saç köklerini beslemek için A, C, E, B5, B12 vitaminlerinin yanı sıra, demir, niasin, kükürt, çinko, germanyum ve silis gibi maddelere ihtiyaç vardır. Brokoli gibi diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler saçlar açısından mükemmel bir besin deposudur.

Brokoli saç uzamasını teşvik eden A ve C vitaminleri yanı sıra ve kalsiyum da içerir. A ile C vitaminleri sebum üretimini, kalsiyum ise saç köklerini kuvvetlendirir ve kafa derisi sağlığına yarar sağlar.

brokoli

Kanseri Önleyebilir

Araştırmacı uzmanlar, brokolinin kanseri engelleyebildiğini ortaya koymuştur. Brokoli vücutta kansere sebep östrojenleri yok edebilen özelliklere sahiptir. Brokoli, rahim ve meme kanserini önleme açısından son derece etkili bir besin kaynağıdır.

Kalp Sağlığına Yararı

Brokolinin kalp sağlığı açısından sağladığı yararlar da azımsanmayacak derecede fazladır. Vücutta kan basıncını düzenlemeye yardım eden besinler içerir. Kötü kolesterol oranını dengeler. Bunun dışında damar sağlığını korur ve kalbin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.

Sinir Sistemi Sağlığına Etkisi

Sağlıklı bir sinir sitemi açısından potasyum önemli bir maddedir. Zengin oranda potasyum barındıran brokoli sinirlerin sağlığını korur.

Zayıflamayı Kolaylaştırır

Brokoli zengin oranda lifler içermektedir ve bütün lif barındıran besinler zayıflamaya yardımcı olmanın yanı sıra sindirim sistemi sağlığına önemli katkılarda bulunabilir. Günlük olarak tüketilecek çiğ brokoli bünyenin gereksinim duyduğu birçok maddeyi karşılayabilir. Lifler aynı zamanda kan şekeri seviyesini ayarlar.

brokolinin yarari

Göz Sağlığına Yararları

Brokoli ise zengin oranda A vitamini içerir. A vitamini, gelen ışıkları emen retinanın, sağlıklı bir biçimde görevine devam etmesini sağlar. Ayrıca yaşlanmayla birlikte oluşan göz hastalıklarından korumaktadır.

Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncını düzenleyen lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Brokoli, kan basıncının düşmesini sağlar ve kanın damarlara normal olarak akışını sağlamaya yardım eder.

Kemik Sağlığını Korur

Çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve bu özelliği sebebiyle kemik sağlığını da korur. Gebelik döneminde veya sonrasında ortaya çıkan kalsiyum eksikliğini giderir. Gebelik döneminde kalsiyum eksikliğinden ortaya çıkan kemik hastalıkları ve halsizlik gibi durumları yok etmek için brokoli tüketmek önemlidir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir