Anasayfa / Seyahat / Katar’ın En İddialı Şehri Doha

Katar’ın En İddialı Şehri Doha

800.000’in biraz altındaki nüfusuyla sadece 131.000 metrekarelik bir alana kurulu şehir, Katar’ın zengin yer altı kaynakları ve petrol gelirleriyle,  Arap çöllerinin yakıcı güneşinin beslemesi ile oluşmuş olsa da, babasından görevi devralan Katar Emiri Şeyh Tamim’in vizyonu ile şuanda Dubai ile yarışma konusunda ilerliyor. Bölgede transit havalimanı olma amacında inşa edilen Doha Uluslararası havaalanı (NDIA) bittiğinde Ortadoğu’nun en büyük havalimanı olacak ve transit merkezi olarak tüm Dünya’ya hizmet edecek. Bu kapışmanın inşaat ve turizm kısmına bir şey diyemeyiz ancak transit yolcu konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz ki, hiç aklımızda yokken ziyaret ettik kendilerini.

dohe muhteşem mimarisi

Ülke monarşiyle yönetilse de nüfusun yarısından fazlasını özellikle inşaat ve hizmet sektörlerinde çalışan yabancılar oluşturduğu için şeriat kanunlarının biraz yumuşak uygulandığını söyleyebiliriz. En azından bize öyle geldi, hepi topu 8 saat kaldık.

Katar 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması ile yatırımlarını tüm hızıyla sürdürüyor ve paranın gücüyle ününe ün katacağa benziyor.

doha oteller

Doha Havaalanından Şehir Merkezine Gitmek Çok kolay. Taksiye biniyorsunuz bedavadan biraz pahalıya yaklaşık 10 dakikada Vakıf’ta (merkez) oluyorsunuz. Kulelerin olduğu karşı taraf ise 20 dakika kadar sürüyor. İşte keşfetsene farkı: Eğer gelen yolcu kısmından binerseniz özel olan bu taksilerin açılışı 25 Riyal. Nereye giderseniz gidin daha fazla yazamayacağı için bu tutarı ödüyorsunuz. Bunun yerine ücretsiz shuttle ile zaten yolunuz üzerindeki giden yolcu terminaline geçerseniz açılışı 5 Riyal olan normal taksiye binersiniz. Ha atla deve değil aradaki meblağ ama olsun. Backpacker olmak kolay değil.

Doha Cornice
Doha Cornice

Souq Waqif (Vakıf) (Eski Pazar): Şehrin ana merkezi. Hem gündüz hem gece ziyaret edilesi bir nokta. Dükkanlar, restoranlar, mağazalar, oteller ve sakin bir dekorda kalabalık bir toplaşma noktası. Bizim de vaktimizin çoğu burada geçti, kurban bayramına denk geldiğimiz için adım başı sokak gösterilerini izledik sürekli böyle oluyor mu bilinmez ama şehirde bir renk varsa o da burada oluyor belli ki.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir