Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgurun ham maddesi buğdaydır ve pirinçten çok daha fazla besleyici bir besin kaynağıdır. Anadolu’nun geleneksel yiyeceği arasında yer alır. Hem ekonomik hem de çok fazla yüksek karbonhidrat değerine sahip bir besindir. Buğdayın besin öğelerinden olan kepek, çinko, krom ve magnezyum doğal biçimde bulgurun içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bunlara ek olarak fitatlar, selenyum ile B12 haricindeki bütün B vitaminleri bulgurda yer alır. Ayrıca lif bakımından oldukça zengindir. Folik asit içeriği nedeniyle bebekler ve hamilelerin folik asit gereksinimlerini en üst düzeyde giderebilmektedir. Küflenme ve bozulmaya karşı dayanıklıdır ve güneş görmeyen yerde uzun süre muhafaza edilmesi mümkün olabilir

Yüksek karbonhidrat değeri sebebi ile enerji verici özelliğe vardır. Özellikle okul çağındaki çocukların bünye direncini korumaları ve enerjik olmaları bakımından çok değerlidir. İçerisindeki lif özelliği nedeniyle kandaki yağ oranını azaltır ve kötü kolesterolün kontrol eder. B1 vitamini sinir ve sindirim sistemi açısından en önemli vitaminlerden bir tanesidir.

bulgur faydasi

Bulgurun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim ve Sinir Sistemine Yararları

B vitamini, sinir sistemi ve sindirim sistemi bakımından büyük önem taşır. Bulgur B12 vitamini haricinde tüm B vitaminlerini içermektedir. Özellikle B1 vitamini sindirim sistemini kuvvetlendirerek mideye yardımcı olur. Bağırsakların çalışmalarının daha düzenli bir biçimde olmasını sağlamakla beraber kanser riskini de önüne geçer. Bağırsak kanseri hastalarının düzenli biçimde bulgur tüketmeleri önerilmektedir. Hastalıktan korunmada ve hastalığın tedavi edilmesi sürecinde bulgur etkili olmaktadır.

Şeker Hastalığına Yararı

Bulgur uzun süre tokluk hissi verir ve kana yavaş karışması sebebi ile şeker hastaları ve kilo vermek isteyenler tarafından çok sık tüketilmelidir. Sadece bulgur pilavı biçiminde değil kısır veya salatalarda kullanılarak da tüketilebilmektedir.

Kalp ve Damar Sağlığına Yararları

Yüksek miktarda lif içeren bulgur, kan şekerindeki hızlı yükseliş ve inişlerin kontrol altında tutabilmektedir. Düzenli biçimde bulgur tüketilmesi, kişide kan şekerinin kontrolde kalmasını sağlayabilir. Aynı zamanda kötü kolesterolün yükselmesini de engeller ve damar sağlığının korur. Bu nedenle kalbe ve beyne doğru giden damarları, tıkanmalara karşı korumaktadır. Böylece kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltır.

Hamilelikte Etkisi

Bulgur folik asit barındırmaktadır.  Folik asitin en büyük özelliği anne karnındaki bebek sağlığı açısından da faydalı olmasıdır. Hamilelik döneminde kadınların bulgur tüketmesi bebeklerin zeka gelişimine katkı sağlar. Ayrıca anne sağlığını korumada etkilidir.

bulgur

Kan Şekerini Düzenler

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltan bulgur, kan şekerinin düzenlenmesini de destekler. Kişide kan şekerini sağlıklı bir düzeyde tutmaya yarayan vitaminler ve besinler içermektedir.

Kansere Karşı Bulgur

Günümüzde en fazla rastlanan ve çok farklı şekil ve sebeplerden dolayı meydana gelen en tehlikeli hastalıkların başında kanser vardır. Bazı türlerinin tedavi edilmesi ise imkansızdır. Ama daha önceden düzenli bir biçimde beslenmek kanser hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltabilir. Bu durumda bulgur önemli bir rol üstlenmektedir. Kanser hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltabilen bulgur, özellikle de kolon kanserine karşı önemli şekilde etkili olabilir. Tembel ve düzensiz beslenen kişilerde meydan gelen kolon kanserine yakalanma tehlikesi bulgur sayesinde azaltabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Bulgur, kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Protein bakımından çok zengindir ve doyurucu bir besin deposudur. Bu nedenle uzun süre açlık hissini bastırabilir ve ayrıca diyet döneminde olan kişiler düzenli biçimde tüketmektedir. Çünkü bulgur bol oranda doymamış yağlar içerir ve kilo almaya sebep olmaz.

Kemik Sağlığını Katkısı

Bulgurun bol oranda içerdiği birçok vitamin özellikle demir, magnezyum, çinko ve krom gibi mineraller kemik sağlığının korunmasına yardım eder. Çocuklarda sağlam bir kemik yapısının meydana gelmesini sağlayabilir. Bazı sağlık uzmanlar ise bulgurun barındırdığı demir oranının ıspanaktan daha fazla olduğunu savunur.

Anemi Hastalığına Yararı

Bulgur anemi hastalığına yakalanma tehlikesini azaltabilir. İçerdiği bol orandaki demir vasıtasıyla kan hücrelerinin sağlığını koruyucu özelliği bulunurr. Kansızlık sıkıntısını giderebilir.

bulgur yemeği

Alzheimer Hastalığı ve Bulgur

Alzheimer hastalığı genellikle yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelir ama beyin ve sinir sisteminin vitamin ve maddeleri yeterince alamaması sonucu oluşur. Son zamanlarda yapılan birçok bilimsel çalışmalar ise bulgurun bu hastalığı önleyici özelliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bulgur Dokuları Kuvvetlendirir

Bulgurun barındırdığı vitamin ve mineraller doku sağlığı bakımından da önemlidir. Doku sağlığını koruyan ve dokuları kuvvetlendiren nadir besin maddelerinden bir tanesi olan bulgur ayrıca kas sağlığını korumaktadır ve kaslarda yağ miktarının seviyesini dengeleyebilir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir