Anasayfa / Yaşam / Pratik Bilgiler / Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Derz temizleyici deterjan kullanımı:

  • Derz temizliği için kullanabileceğimiz derz temizleyici deterjanlar çeşitli marketlerde satılmaktadır. Dilersek bunlardan yardım alabiliriz. Bunları uygularken diş fırçasından veya sert süngerden yararlanabiliriz.

Derz temizliğinde çamaşır suyu kullanımı:

  • Eğer özel bir derz temizleyici sıvı tercih etmek istemiyorsak, hepimizin evinde bulunan çamaşır suyu ile temizlemek de mümkün. Sıvıyı püskürtebileceğimiz bir şişe içine veya bir kabın içine yarı yarıya ılık su ve çamaşır suyu karışımını hazırlıyoruz. Sıvıyı temizlemek istediğimiz bölgeye sıkıp diş fırçası ile ovuyoruz. Ardından bölgeyi ılık su ve yumuşak süngerle duruluyoruz. İhtiyaca ve kirin yoğunluğuna göre karışımımızdaki çamaşır suyu miktarını artırabiliriz.

Çamaşır suyu-karbonat karışımı ile derzlerin temizlenmesi:

  • Karbonat-çamaşır suyu karışımı kullanmak da etkili bir yöntemdir. Bu karışımı hazırlarken ölçümüz ise 3 ölçü karbonat, 1 ölçü çamaşır suyu. Hazırladığımız karışım macun kıvamında olmalı. Ardından biraz ıslatmış olduğumuz derzlere bir sünger yardımıyla macunu yayıyoruz. Yarım saat kadar bekledikten sonra bölgeyi temizliyoruz.

derz_dolgu_nasil_temizlenir

Sirke ile derz temizliği:

  • Doğal temizlik yöntemlerini kullanmak istersek kurtarıcımız sirke imdadımıza yetişiyor. Saf sirkeyi (sirke ruhu) yarı yarıya olacak şekilde ılık su ile karıştırıyoruz. Ardından karışımımızı bir diş fırçası yardımıyla kirli derzlere uyguluyor, iyice ovuyoruz. Ardından bölgeyi ılık su ile duruluyoruz. Karışımı sirke-tuz olarak da yapabiliriz.

Derz kalemi ile derz boyama:

  • Bir diğer yöntem ise derz kalemidir. Derz kalemlerini yapı marketlerde bulabiliriz. Uygulaması çok kolay değildir ama biraz çabayla ilk günkü beyaz derzlerimizi  tekrar elde edebiliriz.

Plastik boya ile derz boyama:

  • Eğer el maharetimize güveniyorsak, plastik boya ile de derzleri boyayabilir, temiz bir görünüm elde edebiliriz. Plastik boyayı ince suluboya fırçası ile uyguluyor, taşan yerleri kurumadan hemen ıslak bezle siliyoruz.

Derz temizliği için profesyonel yardım almak:

  • Derz temizliğini evde kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz gibi profesyonel yardım da alabiliriz. Temizleme işini yapan çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Profesyonel derz temizleyiciler buharlı özel makinalarla veya çeşitli kimyasallarla bu işi yapabildikleri gibi yeni derz sıvası da yapabilmektedir. Tabii profesyonel yardım almanın belli bir maliyeti var, bunu unutmamak gerek.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tüm Detaylarıyla Hardaliye

 Trakya bölgesine ait ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu mucizevi içecek, kaynaklarda iksir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir