Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Greyfurtun faydaları nelerdir?

Greyfurtun faydaları nelerdir?

Tadı, ekşi ve hafif acı olan greyfurt, bir narenciye çeşididir. Ülkemizde 8-10 yılıdır çok yaygın olarak tüketilen greyfurt aynı şekilde üretimi de yapılmaktadır.

Greyfurt daha çok Çin ve  ABD’de yetiştirilmektedir. Hafif sarımsı ve kalın bir tabakaya sahiptir. İç kısmı ise portakala benzer. Greyfurt, çok suludur ve beyaz ile kırmızı renklerde yetişir. Bazı greyfurtlar çekirdeksiz yetişirken bazılarında da tohumlar bulunur.

Greyfurt sağlığa çok yararlı olan bir çok vitamin, besin ve mineral içermektedir. Özellikle lif bakımından çok zengindir. Protein olarak zengin olan greyfurt çok az kolesterol içerir. Folatlar bakımı8nda zengin olan greyfurt ayrıca Pantotenik asit, Niasin, Riboflavin, Tiamin,  Piridoksin, A, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Potasyum bakımında da çok zengin bir meyve olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra mineraller bakımından da büyük bir depo olan greyfurt Kalsiyum, Demir, Bakır, Manganez, Magnezyum, Selenyum, Fosfor ve Çinko içerir.

greyfurtun faydalari

Greyfurtun sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Greyfurtun bol miktarda su içermesi sağlıklı bir biçimde kilo vermeyi kolaylaştırır. Birçok sağlık doktoru, greyfurtun vücudumuzda şeker depolamak yerine kilo vermeyi sağladığını belirtir.

-Greyfurt, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesine yardımcı olur. Kansere sebep olan kanserojen etkenlerle içerdiği çok fazla miktardaki flovanoidler vasıtasıyla mücadele eder.

-Greyfurt bir müshil görevi özelliğiyle kolon kanseri rahatsızlıklarını azaltır. Günlük iki tane greyfurt tüketimi kanser hücrelerinin ortadan kaybolmasını sağlayabilir.

-Pembe ve kırmızı greyfurt göz sağlığında çok etkilidir ve bu nedenle görme yeteneğini geliştirir, göz yorgunluğunu giderir.

-Greyfurt, flavonoid içermesi nedeniyle enfeksiyonları engellemek ve hastalıklardan bünyeyi korumak amacıyla çok etkili bir rol oynar.

greyfurtuninsan sagligina yararlari

-Greyfurtta mevcut olan antioksidanlar da kolesterol seviyesini azaltmada yarar sağlar. Kolesterol sorunları yaşayan kişilere genellikle greyfurt tavsiye edilen meyveler arasında yer alır.

-Greyfurtun bol oranda farklı antioksidanlar içermesi karaciğer sağlığı bakımından da fayda sağlar ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

-Günde yarım greyfurt tüketimi dişeti sağlığını korumada etkilidir. Özellikle çok sık rastlanan dişeti kanamalarına kalıcı olarak çözüm üretir.

-Greyfurtun bol miktarda C vitamini içermesi özellikle astım hastalığı için yararlıdır. Astım hastalarında yaşanan ataklarının şiddetini azaltır. Özellikle çocuklarda burun tıkanması ve öksürük sorunlarını çare olabilir.

-Düzenli olarak tüketilen greyfurt suyu,  böbrek taşlarının gelişimini büyük miktarda engelleyebilir ve böbrek taşlarının oluşumuna engel olabilir.

Ayrıca çok fazla miktarda mineraller ve vitaminler içeren greyfurt, saç ve cilt sağlığı için de çok yararlar sağlamaktadır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir