Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Ham Vücuda Dikkat! Okumadan Geçmeyin

Ham Vücuda Dikkat! Okumadan Geçmeyin

Uzun süre egzersiz, sporsuz kalmamız ya da hareketsiz yaşamamız vücudumuzun gizlenmiş bir düşmanına işarettir. Vücudunuzun ham olduğunu bildiğiniz halde eğer gerektiğinden fazla efor sarf ederseniz ağrılara hazır da olmanız gerekmektedir. Ham vücut şoka girerse siz bu şoku daha fazla yaşarsınız.

AĞRI HEMEN BAŞLAMAZ

Bir gezi yaptığınızı düşünelim. Eğer uzun süre yürüyüş yapmadıysanız şimdiden geçmiş olsun diyelim. Çünkü gezi sırasında yapacağınız aktiviteler, yürüyüşler belli bir süre sonra kaslarınızı zorlayacaktır. Ama bunun ağrısı ilk başta yorgunluk olarak karşınıza çıkar. 12-24 saat sonrasında kaslarınıza dokunamayacak kadar şiddetli ağrıları vücudunuzda yaşayacaksınızdır. Çünkü vücudunuz uzun süre yaptığınız olağan aktivitelerin üzerine çıktığında hamlık etkisini gösterir ve kas ağrıları oluşur.

ham vucut agrisi

Hamlık sonrası etkisini gösteren ağrılar ise kısa süreli olmamaktadır. Kasların zedelenmesi bağlı olarak bu ağrılar bazen 4-5 gün boyunca sürebilmektedir. Bu zaman zarfı içerisinde ağrı olan bölgelere yapılacak olan masajlarla ağrı eşiği düşürülebilir.

Yani kas gruplarının her zamankinin dışında aşırı ve fazla zorlanması kaslarda zedelenme oluşmasına neden olur. Bu zedelenmeleri de çeşitli etkenler ile vücut kendi içerisinde onarmaya çalışırken ağrı oluşmasını sağlar.

SPORSUZ KALMAYIN

Düzenli yapılan egzersizler ve spor vücutta oluşabilecek hamlığı ortadan kaldırırken kişinin dinç bir yapıya sahip olmasını sağlar. Eğer bunları yapmıyorsanız vücudunuzu iyi tanıyıp ona göre yaşamaya gayret göstermelisiniz. Spor yapmaya başladığınızda birden yükleme yerine yavaş bir şekilde vücudunuz alıştırmalı ve zamanla istediğiniz tempoya ulaşmalısınız.

Eğer spor yapmıyorsanız ve vücudunuzdaki hamlığı azaltmak istiyorsanız da bazı egzersiz hareketleriyle bunu başarabilirsiniz. Isınma, esneme, germe hareketleri sizi olası bir hamlık sonrası ağrı eşiğinizi azaltabilir. Ayrıca her spor branşında olduğu gibi yapılan bu hareketler, sakatlıklar karşısında koruyucu niteliktedir.

acma germe hareketleri

SADECE SPOR DA YETMEZ

Hamlığa karşı yapılan egzersizler ve spor ne kadar önemliyse bir diğer önemli detay da sağlıklı beslenmedir. Sağlık bir beslenme düzeniniz yoksa ne kadar spor yapsanız da vücudunuzda çeşitli ağrılar olacaktır. Çünkü yeteri kadar alınamayacak protein ya da vitaminler sporda sizin daha temposuz olmanıza neden olacak ve sil baştan hamlık etkinizi arttıracaktır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir