Anasayfa / Anne / Çocuk / Çocuğunuz İlaç İçmiyorsa

Çocuğunuz İlaç İçmiyorsa

Anne baba olmak dünyanın en zor işlerinden biri, 7/24 her gün mesaidesiniz. Üstelik ömür boyu sürecek, hiçbir zaman emekli olunmayacak bir iş. Bütün herkesin söylediği gibi dünyaya bir bebek getirmek mesele değil, önemli olan o bebeğe bakmak ve yetiştirmek.

hasta çocuk

Çocukların büyüme süreci içinde sürekli olarak anne babalarını örnek aldığı düşünüldüğünde yaptığınız her hareketin çocuğunuz tarafından kopyalanabileceğini unutmayın. Örneğin sizin ilaç içmeye karşı olan tavrınız ufaklık tarafından hemen benimsenecektir. Bu yüzden ilaç içerken de, çocuğunuza ilaç verirken de rahat olun. Böylece ilaç içmeyi sorun haline getiren çocuklar zamanla bu alışkanlıklarından vazgeçebilirler. Ona ilaç verirken gülümsemeniz bile onu rahatlatacaktır.

İlaç verirken karşılaştığınız sorunları ufaklığa mantıklı açıklamalarda bulunarak pek çözemezsiniz. Bunun yerine ilacın ona iyi geleceğini, iyileştireceğini, büyüteceğini doktorun söylemesi çok daha etkili olacaktır. Yani sözlerinizi doktora doğrulatın. Vermeniz gereken ilaçlar tablet biçiminde üretilmişlerse birkaç parçada içirebilirsiniz. Ya da sevdiği yiyeceklere karıştırabilirsiniz. Yoğurt, meyve püreleri, muhallebiler, reçeller size yardımcı olabilirler. Ama ilaçlar tam dozajında içileceği için çocuğunuzun yemeğini de tam olarak bitirmesi gerekir. Şurup türü ilaçlar ise pek sorun çıkarmıyorlar. Çünkü çocukların içeceği şurup türü ilaçların çoğunun içinde tatlandırıcı aromalar var.

sağlık sorunları

Göz damlalarını ise o uyurken gözlerine damlatmak en iyi çare olarak duruyor.

Hatırlamanız Gereken Hususlar

Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus ona vaatlerde bulunmamanız gerektiği. İlaç içersen sana şunu alırım türü sözler etmeyin, çocuk ilacın içilmesi gerektiğini anlamalı.

grip

Bu arada ilaçları sakın şeker diye tanıtmayın, kafasında kavram kargaşası yaratmayın. Ve küçük çocuklardan kendi ilaçlarını almasını beklemeyin. Hatta büyümüş çocuklarınızın bile ilaç içtiklerinde yanlarında olun. Dört yaşına kadar olan çocuklara ilaç verilmeden önce bir parça buzlu ve yalanarak tüketilen atıştırmalıklardan vermek de bir çözüm olabilir. Soğuk çerez onun tat alma duyularını kısa bir süre için uyuşturacaktır. Siz bu süre içinde ilacı verebilirsiniz.

Yani anne baba olarak çocuğunuz ilaç içmeyi istemediği zaman bile onunla oyun oynamanız, onunla ilgilenmeniz görevleriniz arasında bulunuyor. Ebeveyn olmak işte böyle bir şey.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Anne adayları için en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir