Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Unutkanlığa Karşı Bu Besinlerle Savaş Açın

Unutkanlığa Karşı Bu Besinlerle Savaş Açın

Hayatımızda yaşadığımı yüzlerce şey içerisinden elbette hepsini bir bir aklımızda tutmamız çok zor olacaktır. Bu neden notlar tutar, teknolojik ortamlarda kayıtlar yapar ve farklı unutmama yollarına başvururuz. Ama bunlardan yetersiz olduğu anlar vardır. Bazen yapacağımız bir şeyi an içerisinde unuturuz ve hatırlamak için düşünsek de faydası olmaz. Ancak bir çağrışımla olduğunda ne yapacağımızı tekrar hatırlarız. Hatırladığımız zaman ise artık bir önemi yoksa kızgınlığa sebebiyet verir.

“BİR ŞEY SÖYLEYECEKTİM AMA…”

Özellikle iş ve ev hayatımızda yaptığımız işlerde kişinin sinirlerini arttıracak şekilde oluşan unutkanlıkları genellikle hepimiz yaşamışızdır. Kaçımız “Bir şey yapacaktım ama unuttum” ya da “Bir şey söyleyecektim ama unuttum” sözünü kullanmamıştır? Belki de hiçbirimiz. Günlük hayatımızdaki karmaşa bu sözü bizlere daha çok söyletmeye devam edecektir.

Ancak bu durum bazı kişilerde çok fazla olurken kişini psikolojik durumunda rahatsızlık yaşamasına neden olabilir. Unutkanlığın en büyük faktörleri de zaten psikolojiye bağlı olarak sinir, stres ya da kullanılan bazı ilaçlar olabilir.

unutkanlik icin yaptiklarimiz


Tabii ki bu faktörlerin yanı sıra yaş da unutkanlıkta büyük faktördür. Yaş ilerledikçe kişide unutkanlığın da büyük ölçüde arttığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Hatta sizler de birçok kez ileri yaşta kişilerin unutkanlığına şahit olmuşsunuzdur. Unutkanlığın en üst seviyesi ise Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasıdır. Ancak sağlıklı ve düzenli beslenme ile unutkanlığın üstesinden gelmek mümkündür.

BİRÇOK DOĞAL BESİN UNUTKANLIĞI AZALTMAK İÇİN FAYDA SAĞLAR

Tamamen unutkanlığın ortadan kalkması belki imkansızdır ama bunu en az indirgemek için çeşitli yollara başvurulur. Özellikle sağlıklı beslenme ve yeterince dinlenme bundan çok etkilidir. Ayrıca beynin ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler ile unutkanlığı azaltmak mümkün olmaktadır.

Eğer bir rahatsızlığımıza iyi gelebilecek doğal besinler mümkünse bilinçli bir şekilde bunları kullanmak sağlımız açısından da önemlidir. Unutkanlığımıza iyi gelebilecek birçok doğal besin kaynağı mevcuttur.

Unutkanlık için etkili olabilecek bazı besinler şunlardır:

1)Deniz Ürünleri: Unutkanlık dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen besinler deniz ürünleridir. Düzenli olarak alınan deniz ürünleri unutkanlığa iyi gelmekle birlikte hafızanın güçlenmesini sağlar. İçerdikleri protein ve Omega 3 yağ asitleri unutkanlığı engellemek için büyük önem taşır.

deniz urunlerinin unutkanlik icin faydalari

2)Kepekli Tahıllar: Gün içerisinde her öğünümüzde mutlaka tükettiğimiz ekmeklerin, kepekli ve tam tahılla üretilen ekmek olmasına dikkat etmeliyiz. Hem unutkanlığımızın azalması hem de sağlığımız açısından kepekli tahıllar fayda sağlamaktadır.

3) Nar: Yenmesi belki diğer meyve türlerine göre daha zor olması narı bir adım geride bıraksa da hafıza için büyük önem taşır. Başarı için merdiven basamakları nasıl tek tek çıkılmalıysa kendiniz için de biraz uğraşmanız gerekmektedir. Zihin sağlığı açısından narın etkisini göz ardı etmeyin.

nar hafizayi guclendirir


4)Kuruyemişler:
Ülkemizde yaygın olarak tüketilen kuruyemişleri aslında genellikle zevk için yenilse de vücudumuza birçok katkı sağlamaktadır. Ama bunu da belli bir miktarda tüketmeli aşırıyı kaçmamalı. Unutkanlık için yenilen ceviz hatta spor yapanların bile ara öğünlerde protein alması için yenmektedir. Hem zihin sağlığımız hem de beden sağlığımız açısından belli oranda ceviz, fıstık, fındık gibi kuruyemişlerin tüketilmesi gerekmektedir.

5)Elma: Vitamin ve mineral deposu. Her mevsim önümüzde bulacağımız elma hafızamızın güçlenmesi için belki de ulaşabileceğimiz en kolay besindir.

6) Yeşil Çay: Kahveden çok daha az kafein içeren yeşil çay dikkati artırırken ruh haline büyük etki eder ve buna bağlı olarak da unutkanlığa faydalı olur. Ancak yeşil çayda dikkat edilmesi gereken detay ise taze demlenmiş olmasıdır.

7) Yaban Mersini: Unutkanlıkta büyük faktörlerden biri de yaştır. Yaban Mersini’nin yaşa bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlığı geciktirici özelliği bulunmaktadır.

8) Ispanak: Alzheimer hastalığından korunmak için önerilen besinler arasında ilk sıralarda ıspanak yer alır. Unutkanlığı tersine çevirirken hafızanın güçlenmesini sağlar.

9)Kuru Üzüm: Güçlü hafıza istiyorsanız mutlaka tercih etmelisiniz. Kuru üzüm, zihnimizin kuvvetlenmesinde büyün rol sahibi olabilir. Bu nedenle unutkanlığımızı aza indirgemek için bir seçenektir.

Bu besinlerin unutkanlığımızı azaltması için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. 2-3 gün tüketip 1 hafta ya da 1 ay boyunca tüketmeyişiniz unutkanlığınızda bir faydası olmayacaktır. Her şey de olduğu gibi bunda da ilk aranan detay düzenliliktir.

Kendinizde çok fazla unutkanlığa rastlıyorsanız önemsememezlik yapmayın. İleri boyutlara ulaştığında bazı şeyler için geç kalmış olmayın ve pişmanlık duymayın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir