Anasayfa / Anne / Çocuk / Hamileliğin belirtileri nelerdir?

Hamileliğin belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en önemli belirtilerinde biri adet gecikmesi olsa da gerçekleşen bazı erken belirtiler de adet gecikmesinden önce hamileliğin habercisi olabilir. Unutulmaması gereken ise bu belirtilerin kadından kadına ya da hamilelikten hamileliğe farklılık gösterdiğidir.

Bazı kadınlarda hamileliğin ileri dönemlerine kadar hiçbir belirti olmayabilir ya da yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi durumlarla karıştırabilir. Birçok anne adayı ise hamile olduğunu fark ettiği zaman kadar doğum kontrol hapı kullandığı için telaşlanır. Ancak bu konularda yapılan araştırmalar, panik yapmanıza gerek olmadığını ortaya çıkarmıştır. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en net yolu elbette hamilelik testi yaptırmaktır.

hamileligin belirtileri nelerdir

Şimdi hamilelikte oluşabilecek bazı erken belirtileri sıralayalım:

YORGUNLUK

Hamile kaldığınızda vücudunuzun iş yükü de buna bağlı olarak artar. Metabolizmanız, sizin ve bebeğinizin gelişimi açısından hızlanır. Bu nedenle kendinizi normalden daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Normalden fazla uyuma ihtiyacı duymak ise hamileliğin en yaygın erken habercileri arasındadır.

hamilelikte uyku

MEMELERDE BÜYÜME VE AĞRI

Hamileliğin erken döneminde vücutta hormonal değişiklikler gerçekleşir. Göğüslerde büyüme  ve hafif ağrıya neden olabilir. Bazı anne adaylarında bunların yanı sıra meme uçlarında renk değişikliği de meydana gelebilir

MİDE BULANTISI VE KUSMA

Çoğu kadın için gebeliğin ilk belirtilerinden biri de mide bulantısı ve kusmadır. ‘Sabah bulantıları’ olarak da adlandırılan bu durum günün herhangi bir saatinde de gerçekleşebilir. Bazı anne adaylarında kokulara karşı çok fazla hassasiyet artar. Önceden rahatsızlık duymadığını bir koku, midenizin bulanmasına sebep olabilir.

hamilelikte mide-bulantilari

İŞTAHIN AÇILMASI

İştahın artması birçok anne adayında gerçekleşen başka bir erken belirtidir. Sürekli aç olduğunuzu hissi oluşabilir ya da bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz. Buna örnek olarak mevsiminde olmayan bir meyve ya da sebzeyi çok canınız çekebilir.

istah acilmasi

SIK İDRARA ÇIKMA

Hamileliğin ardından bir hafta aradan sonra daha sık tuvalete çıktığınızı fark etmeniz mümkün. Geceleri daha çok uyanıp idrara çıkma durumu oluşabilir. Bazı anne adaylarında ise kabızlığa da neden olabilir.

BAŞ DÖNMESİ

Hamilelik kan damarlarının genişlemesine sebep olduğu için tansiyonunuz düşebilir. Çok fazla ayakta durmanız ya da bir süre oturup aniden ayağa kalkmanız baş dönmesi sebep olabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Anne adayları için en doğru ve sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir