Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Hangi Besinler İştah Keser?

Hangi Besinler İştah Keser?

Genellikle fiziksel görünüşümüzü geliştirmek için yaptığımız diyetler, yalnızca dış görünüş açısından değil fazla kiloların sağlığımız üzerinde neden olduğu olumsuz etkilerden korunmak için önemlidir.

Sağlıklı yapılan bir diyet ve verilen kiloların her zaman kalıcı olması açısından kendinizi aç bırakmanız doğru değil. Her gün alınması gereken vitamin, protein, mineral, yağ ve karbonhidratların doğru besinlerden alınması, kalıcı ve uzun süreli kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yapacağınız diyeti belirlemenizin ardından iştah kesen yiyecekler, özellikle başlangıçta diyete bağlı kalabilmeniz bakımından size destek olabilir.

İştah Azaltan Besinler Nelerdir?

Elma: Birçok beslenme uzmanı elma tüketmenin yararlarından bahsediyor. Elmanın iştahı kesmesindeki etkisi ise lif ve pektin adındaki madde açısından zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

Besin lifi ve pektin barındıran elma öğünler arasında yenildiğinde tokluk hissini uzatırken diğer öğüne kadar midenin kazınmasını önlemeketedir.

Elma ayrıca kandaki glikozu düzenlemesi nedeniyle fiziksel aktiviteler sırasında gereksinim duyduğunuz enerjiyi sağlar.

Salatalar: Diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde, yeşil yapraklı sebzelere çok fazla yer verildiğini biliyorsunuzdur.

Yeşil yapraklı sebzeler de aynı elma gibi bol oranda besin lifi içerir ve çok az kaloriyle uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Çeşitli sebzelerden hazırlayabileceğiniz büyük bir salata yaklaşık 200-250 kaloridir ve iştahınızı bastırmak için mineral, vitamin bakımından oldukça iyi bir alternatif olarak öğünlerde yer alır.

hangi besinler istah keser

Yulaf Ezmesi: Yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan Yulaf ezmesi, uzun süren tokluk hissi sağlayarak iştahınızı keser.

Glisemik endeksi çok düşüktür ama besin değeri o kadar düşük değildir. Mideniz kazındığında bir kase kadar yulaf ezmesi tüketmek diğer öğüne kadar sizi tok tutmaya yarayacaktır.

Yeşil Çay: Çok acıktıysanız ve bir sonraki öğüne çok zaman varsa bir bardak yeşil çay tüketerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay acıkmanıza sebep olan hormonların salınımını baskılar ve tokluk hissi sağlar.

Acı Biber: İştahı bastırma üzerinde direkt olarak bir etkisi yoktur ama acı biberli besinler, yemek sırasında daha az yemenizi ve ayrıca daha çok su içmenizi sağlayabilir. Bu şekilde masadan daha az kalori alarak kalkabilir ve bolca içilen su nedeniyle kendinizi tok hissedebilirsiniz.

aci biber

Protein: Protein, karbonhidratın bünye tarafından işlenmesini yavaşlatır ve tokluk hissini uzatır. Balık, yumurta ve tavuk gibi iyi protein depoları iştahın uzun süre kapalı kalmasını sağlamaktadır.

Yağ: Diyet yaparken yağ tüketimi her ne kadar düşünülmese de belirli bir oran yağ vücut açısından gereklidir. Burada özen gösterilmesi gereken nokta, yağın hangi besinlerden alınacağıdır. Öğünler arasında sizi tok tutacak ve sağlıklı bir yağ kaynağı için bir avuç fındık, ceviz, ay çekirdeği, 4-5 zeytin yiyebilirsiniz.

İştah Kesen Diğer Öneriler Nelerdir?

Öğünleri Arttırın

Yemekleri ağır öğünler olmak üzere değil küçük öğünlere bölerek sık sık yemeniz, yemek aralarında meydana gelen iştah artmasını önleyecektir.

3 ana öğünü günlük 6 yarım öğüne bölebilirsiniz. Bu öğünlerde yağlı atıştırmalıkların aksine salata ve elma gibi hem düşük kalorili hem de sağlıklı gıdaları tüketmek kalori alımını kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Uyku

Uykunuzu tam olarak alamazsanız gün içerisinde enerjinizin azaldığı durumlarda iştahınız artabilir. Kalorilerden bağımsız olarak enerji ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz diğer bir kaynaktır. Her gün mutlaka önerilen kadar uyuyun.

uyku ve istah

Su

Vücudun susuz kalması genel olarak açlık hissi ile karıştırılmaktadır. Sadece su içerek iştahınızı bastırabilir durumdayken kendinizi tekrardan yemek yemek zorunda hissedebilirsiniz.

Not:

Bir şeyler atıştırmaya başlamadan hemen önce büyük bir bardak su içerek 20 dakika geçmesini bekleyin. Daha sonra eğer açlık hissi susuzluk sebebiyle oluştuysa bu süre içerisinde iştahınız azalacaktır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir