Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kabağın faydaları nelerdir?

Kabağın faydaları nelerdir?

Kabak, kalın bir kabağa sahiptir ve bu vasıtayla içerisindeki naif yapısı korunur. Yaz aylarında olan kabak, genellikle pişirilerek tüketilir.

100 gramlık kabak, yaklaşık 45 kcal enerji içerir. A,C,E ve K vitaminlerini içeren kabak, demir, bakır, magnezyum başta olmak üzere mineraller bakımından zengin sayılmaktadır.

Kabağın sağlığa faydaları nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur

Az oranda yağ içeren kabak, neredeyse kolesterol içermemesi nedeniyle kalp sağlığı açısından faydalıdır. Bunun yanı sıra felç, kalp krizi gibi ciddi sağlık rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltan magnezyum içerir. Magnezyum, potasyum ve C vitamini içermesi ise yüksek kan basıncı oranını sağlıklı düzeylerde tutmasına yardımcı olmaktadır.

Zayıflamayı Kolaylaştırır

Kalorisinin az olması ve içerdiği yağın az seviyelerde olması, kabağın kilo vermede etkili olmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler kişiler, kuşku duymadan kabağı diyetlerine alabilirler.

kabagin faydalari nelerdir

Kanseri Önlemeden Etkilidir

Kabak, serbest radikalleri önleyen antioksidanlar bakımından zengindir. Beta karoteni içermesi, kansere sebep olan kimyasal kirlenmenin vücutta oluşmasına izin vermez. C vitamini içermesi nedeniyle de akciğer ve ağız kanserini engellemede önemlidir.

Kemik Sağlığını Kabak Korur

Omurganın mineral yoğunluğunu arttıran kabak, kemik sağlığının korunmasında yararlıdır. Kabağın içerdiği magnezyum da eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Göz Sağlığını Korur

Kabak, lutein ve beta karoteni yüksek oranda içerir. Lutein, körlüğe neden olan makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarını önlemede büyük  rol oynar.

kabak yemegi

Kolon Sağlığını Korur

Lifleri bol oranda içeren kabak, kolon sağlığı üzerine etkilidir. Vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve kabızlığın önlenmesini için katkı sağlar. Sindirim sistemi sağlığını korur.

Prostata Faydalıdır

İyi huylu olan prostatın hafifletilmesinde kabak etkilidir.

PMS Rahatsızlılarını Azaltır

Manganez bakımında zengin olan kabak, genellikle kadınlarda stresten oluşan kramp ağrılarının hafiflemesini sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir