Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve çok eski tarihlerden beri yaygın olarak tüketilen bir içecektir. Kahvenin özellikle Asya ve Ortadoğu kültürlerinde çok büyük yeri vardır. “Bir kahvenin kırık yıl hatırı vardır’” sözü ve damat tarafına Türk kahvesi ikram edilmesi hayatımızda ne kadar önemli bir yer aldığını göstermektedir.

Türk Kahvesinin Faydaları nelerdir?

Türk kahvesi, tüketimden kısa bir süre sonra vücuttaki etkilerine gösterir. Etkili bir uyarıcı olması nedeniyle bünyeye enerji sağlamaya başlar. Özellikle zihni açar. Türk kahvesinin vücut üzerinde etkisi 8 saate kadar çıkabilmektedir. En önemli etkilerinden biri de depresyon ve stres sıkıntılarına karşı iyi gelmesidir. Bunların yanı sıra sağlık bakımından birçok faydası vardır. Kalp sağlığı başta olmak üzere, cilt sağlığı, kanser gibi rahatsızlıkları giderme özelliği bulunur. Ama çok fazla tüketilmemesi şartıyla. Gün içerisinde ortalama 2 fincan Türk kahvesi içmek sağlık açısından risk taşımaz.

turk kahvesinin faydalari nelerdir

-Türk kahvesi birçok natural içecekte bulunduğu gibi etkili bir antioksidandır. Bu özelliği nedeniyle vücudun kanser hücrelerine karşı direncini arttırır ve kansere yakalanmaz riskini azaltır.

-Kahve, baş ağrılarını büyük oranda giderebilmektedir. Türk kahvesi, sinir sistemi üzerinde anlık etki yapabilmektedir. En az bir ağrı kesici kadar etki gösterebilir. Ama migren ağrıları olan kişilere ise için tam tersi bir etki yapar.

-Son dönemlere kadar Türk kahvesinin konsantrasyonu arttırdığına söylenirdi. Türk kahvesi ile ilgili yapılan araştırmalar duyarlılığı açtığını ancak konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle Türk kahvesinin konsantrasyonu arttırdığını söylemek yanlıştır. Ama zihni zinde tutar.

-Türk kahvesinin en önemli yararlarından biri de hiç şüphesiz karaciğere olandır. Özellikle karaciğerinden hastalığı olan kişilerin siroza yakalanma tehlikesini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları da kahvenin siroz hastalığının tedavisinden kullanılabileceğini savunur.

kave ıcmek

-Türk kahvesinin ilginç bir şeklide cilt sağlığı için de çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Akne ve selülit gibi cilt rahatsızlıklarının ortadan kalmasını sağlayabilir. Bunun için de kahveyi tükettikten sonra kalan kısmını sorunlu bölgelere masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

-Kadınların vücudu erkeklere oranla daha fazla safra taşları üretir. Bununla ilgili yapılan araştırmalar günde 2-3 fincan Türk kahvesi içen kadınlar içmeyen kadınlara göre %25 oranında safra taşları rahatsızlığıyla karşılaştığını ortaya çıkartmıştır.

-Kahvenin enerji verici özelliğinin olduğunu söylemiştik. Sabah saatlerinde fiziksel ve zihinsel olarak yorgun olma sorunları olan insanlar bir fincan kahve ile güne başlayabilirler. Bu şekilde Türk kahvesinin kişinin sinir sisteminde sağlayacağı anlık olumlu etkiyle güne daha fazla enerji dolu başlamak mümkün. Ayrıca sabah tüketilen bir fincan Türk kahvesi öğlen saatlerine kadar vücuttaki etkisini korur.

kahvenin yararlari

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir