Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Hünnapın faydaları nelerdir?

Hünnapın faydaları nelerdir?

Hünnap meyvesi, düşük kalorisi olan bir besin kaynağıdır. Çin’de çok eski dönemlerden beri alternatif tıp aracı olarak kullanılır. Daha sonra da Aysa ülkelerinde aynı amaçla yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır.

Hünnap, içerdiği besinler nedeniyle çok etkili bir enerji deposudur. Hacim olarak küçük yapıda olmasına rağmen sağlık bakımından çok büyük yararları vardır. Çok ince olan ve yenilmesi mümkün olan kabuğu bulunur. Ayrıca hazmı kolaydır. Genelde ham biçimde tüketimi tercih edilir. Olgunlaştığı zaman ise görüntü olarak kuru üzüme çok benzer.

hunnapin kuru uzume benzemesi

Hünnap, bol oranda A ve C vitamini içerir .Kalsiyum, fosfor, magnzeyum ve özellikle potasyum bakımından zengindir.

Hünnapın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanser Hastalıklarını Engelleyebilir

Etkili bir antioksidan olması nedeniyle kanserli hücrelerin etkisini azaltabilmektedir. Çin’de  çok yaygın biçimde kanser hastalıklarına engel olduğu için kullanılır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Hünnap düşük kalorili bir meyvedir ve bu nedenle zayıflamak isteyenler açısından önemli bir besin kaynağı olarak tüketilebilir. Özellikle sporcular tarafından tercih edilen hünnap ayrıca kaybedilen enerjinin yeniden toplanması için antrenmanları ardından tüketilmektedir.

hunnapin faydalari

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çok fazla miktarda A, C vitamini ve potasyum barındıran hünnap, bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük anlamda katkı sağlar. Özellikle kış aylarında oluşan öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Vücutta kısa zamanda sonuç verebilir.

Sinir Sistemi Sağlığını Korur

Sinir sistemi üzerinde direkt olarak etkilidir. Yaygın biçimde strese karşı kullanılır ve anti depresan özelliğinin bulunduğuna inanılır.

Antioksidan Deposu Hünnap

İnanılmaz bir antioksidan deposudur. Özellikle karaciğerde oluşan hasarlara ve kansere karşı etkili koruma sağlayabilir. Birçok rahatsızlığın sebebi olan serbest radikallere karşı da hücreleri ve metabolizmayı korur.

dalinda hunnap

Cilt Sağlığı Açısından Faydalıdır

Hünnapın etkili bir antioksidan olması saç ve cilt sağlığı bakımında önemlidir. Cilt hastalıklarına sebep olan tehlikleri ortadan kaldırabilir. Çin’de yaygın biçimde kızarıklıklara ve güneş yanıklarına karşı kullanılmaktadır. Kuru cilt sorununa karşı etkili olabilir.

Hünnap mevyesi ayrıca sindirim sistemi sağlığını korur, enerji verir, diş, kemik ve kas sağlığına karşı etkilidir, kan akışını hızlandırır ve kalp sağlığını korur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir