Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron yağı özellikle ülkemizde bol oranda yetişen kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Eski çağlardan itibaren bitkisel tedavi aracı olarak kullanılır. Kantaron yağının çok etkili bir antioksidan özelliği vardır ve egzamaların, mikropların giderilmesinde etkili rol oynamaktadır. Daha çok cilt ve deri rahatsızlıklarını gidermek için kullanılmaktadır.

Kantaron Yağının Sağlığa Faydaları

Mikropları Yok Eder

Kantaron yağı, antiseptik özelliği nedeniyle mikropları öldürücü özelliği bulunur. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve açık yaraların mikrop kapma tehlikesini azaltabilir. Ayrıca antiseptik özelliğinden sebebiyle yaranın iltihaplanmasını önleyebilir.

Hücreleri Yeniler

Kantaron yağının en başlıca özelliklerinden biri de hücrelerin yenilenmesine yardım etmesidir. Bunun yanı sıra cildi ölü hücrelerden temizler.

Yanık Tedavisinde Etkisi

Yanık tedavilerinde çok eski dönemlerden beri kullanılır. Yanıkları çok kısa bir sürede iyileştirebilen Kantaron yağı, yanıktan dolayı oluşan acıyı da hafifletebilir.

kantaron yaginin faydalari

Ciddi Kazalarda Kanamalarda Yararı

Ciddi kazalarda oluşan iç ve dış kanamalara karşı etkilidir ve kanamaları durdurabilir. Damar büzücü özelliği vardır. Bu nedenle içilmesi ya da dışarıdan kanamaya direkt uygulanması kanamayı durdurabilir.

Pişikleri Tedavi Eder

Kantaron yağı genel olarak cilt sağlığını korumanın yanı sıra özellikle bebeklerde oluşan pişikleri de giderebilir. Bebeklere uygulama sırasında tahriş olmaması için ya da herhangi bir yan etki oluşmaması açısından su ile inceltilebilir. Ayrıca bebeklerin karın ağrıları anında karın kısmına uygulayarak ağrıyı hafifletebilir ya da tamamen geçirmesini sağlayabilirsiniz.

kantaron otu

Romatizma ve Diğer Ağrıları Ortadan Kaldırır

Kantaron yağı genel olarak bütün kas ağrıları için kullanılabilir. Siyatik romatizma ağrıları için iyi gelir. Ağrıyan kısma masaj yardımıyla uygulanması yeterlidir. Kantaron yağına ardıç ve kekik karıştırdığınızda çok daha fazla verim alabilmek mümkün.

Kan Şekerini Düşürebilir ve Mideye İyi Gelir

Kantaron yağını ağızdan tüketirseniz kan şekerini düşürmeye yardım edebilir. Kantaron yağı, ayrıca mide sağlığının korunması açısından değil de ülser ya da buna benzer hastalıklardan dolayı orataya çıkan ağrıları hafifletmek sebebiyle dahili olarak tüketilebilir. Aynı zamanda kışları ayakları üşüyen kişiler kantaron yağından yararlanabilirler.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir