Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Nanenin ağız ve genel sağlığa faydaları

Nanenin ağız ve genel sağlığa faydaları

Nane tüketimi çok eski dönemlere dayanmaktadır ve aynı zamanda eskiden beri alternatif tıpta rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Olağanüstü özellikleri sebebiyle yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir.

Nane diş macunları olmak üzere şeker, sakız, nefes spreylerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Naneyi çay olarak ya da yemeklere ve salatalara katarak tüketmek mümkündür. Özellikle solunum yolları açısından önemli bir bitkidir. Fakat nanenin sağlık bakımından faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Nane A vitamini kaynağıdır ve bol miktarda A vitamini içermektedir. Aynı zamanda C vitamini de bulunur. Bunun yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum açısından çok zengin bir bitki olarak bilinen nane, omega-3 yağları, folat ve demir içermektedir. C vitamini bakımından da zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Nanenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Sağlığına Katkısı

Nane, harika bir temizleyici özelliğiyle sindirim sistemini destekler. Bağırsakları temizleme özelliği vardır ve bağırsak hareketini arttırır. Mide ağrılarına iyi gelebilir.  Yolculuklar sırasında nane tüketimi kusma sorunlarını yok edebilir.

Baş Ağrısını Giderebilir

Nanenin rahatlatıcı ve ferahlatıcı özeliği vardır. Ezilmiş nane yaprakları ya da nane çayı baş ağrısı sıkıntılarına iyi gelir, yatıştırıcı özelliği bulunur.

nanenin faydalari

Solunum Yolları Açısından Nane

Nanenin güçlü aroması genellikle astım ve bronşit hastaları açısından faydalıdır. Bunun yanı sıra öksürük ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Nefes darlığı sırasında nane tüketimi bu sorunu geçiştirebilir.

Astım Hastalığına İyi Gelir

Akşam yatmadan önce içeceğiniz bir fincan nane çayı, astım ataklarına yakalanma tehlikesini azaltır ve atağın daha da hafif geçmesini sağlayabilir. Ama aşırı tüketim boğazda tahrişe sebep olabilir.

Meme Sağlığını Korur

Kadınların emzirme döneminde memelerinde oluşan çatlakları ve diğer rahatsızlıkları nane giderebilir.

Depresyona İyi Gelir

Çağımızın en yaygın ve önemli hastalıklarından biri olan depresyon ve türlerine karşı nane etkili olabilir. Nanenin etkili kokusu sinir sistemi karşı çok etkili ve yararlı bir uyarıcıdır. Eğer kendinizi halsiz, depresif ve endişeli hissediyorsanız bir fincan nane çayıyla bu sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

nanenin yararlari

Cilt Sağlığı

Nane çok etkili bir anti kaşıntı ve anti septik olarak bilinir. Nane suyu harika bir temizleyici olarak bilinir. Nanenin cildi yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliği vardır. Kaşıntılara karşı etkilidir, hatta akneleri temizleme özelliği bulunur. Sinek ve arı sokmalarında etkili olabilir, etkilenen bölgelere nane uygulamanız hem zehirlemeyi önleyebilir hem de acıyı giderebilir.

Belleği Güçlendirir

Nanenin sinir sistemi açısından etkili bir bitki olduğunu belirtmiştik. Bunun yanı sıra nane bellek sağlığı için yararlıdır, belleği açar ve zinde tutar. Nanei, ağızda sakız olarak kullanıldığında zihni açar.

Kilo Vermeyi Daha Kolaylaştırır

Nane sağlıklı bir biçimde kilo vermeye yardımcı olabilir. Çünkü nane etkili bir uyarıcıdır ve besinlerinde etkili bir biçimde sindirilmesine yardım edebilir. Bu noktada yağ yakma etkisini arttırır ve sindirim enzimlerini uyarır.

Ağız Bakımına Katkısı

Nane ağız içi temizliği açısından yararlı bir bitkidir ve ağızda zararlı bakterileri yok ettiği gibi kötü nefes kokusunu giderebilmektedir. Etkili bir mikrop öldürücü özelliği vardır. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde bakterilerin verdiği zararları giderir, ayrıca diş etlerini ve dişleri kuvvetlendirir.

nane

Alerjileri ve Saman Nezlesini Giderir

Nane her yıl milyonlarca insanın etkilendiği saman nezlesine ve mevsimsel alerjiye karşı etkili olur. Nane yapraklarının çiğnenerek tüketilmesi ya da nane çayının içilmesi alerji ve saman nezlesi vakalarını ortadan kaldırabilir.

Kansere Yakalanma Tehlikesini Azaltır

Yapılan birçok farklı araştırma nanenin farklı türlerdeki kanser hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltmanın yanı sıra kanser tedavisinde de önemli bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir