Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kiraz, lezzetli ve sezonluk meyvelerdendir. 3-4  metreye kadar varan ağaçlarda yetişirken ılıman iklimi sever. Kirazın lezzetli tadının yanı sıra sağlık bakımından da birçok faydası bulunmaktadır.

Kirazın en önemli özelliklerinden biri mükemmel bir antioksidan olmasıdır. Bol oranda A vitamini içeren kiraz ayrıca C, K ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Potasyum, magnezyum ve demir açısından da zengindir.

Kirazın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kirazın iyi bir antioksidan özelliği olması sağlığımıza birçok katkı sağlamaktadır. Bu özelliği nedeniyle karın ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltabilir, uykusuzluğu giderir. Zihinsel ve kalp hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır. Sindirim siteminin sağlıklı olarak çalışması açısından faydalıdır.  Kolon kanserine yakalanma tehlikesini azaltır. Bunların yanı sıra şaşırtıcı bir biçimde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bu nedenle tüketimine özen gösterilmesi gereken meyvelerden biridir.

kirazin faydasi

Şeker Hastaları İçin Kiraz

Kirazın diğer meyvelerle kıyaslandığında daha düşük glisemik indeks özelliği bulunur. Glisemik indeks kan şekeriyle ilgilidir ve yüksek oranda alındığında kan şekerini yükseltir ve aynı şekilde hızla düşürebilir. Ama şeker hastaları açısından bir risk teşkil eden bu özelliği taşımaz.

İyi Bir Uykuya Yardımcı Olur

Yatmadan önce kiraz yemek melatonin alımını arttırır. Kirazda bu madde bol oranda bulunur. Yapılan araştırmalar sonucunda kirazın rahat bir uykuya büyük oranda yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Yağları Eritir

Bazı araştırmalar kirazın yağları erittiğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle en çok şikayet edilen karın yağlarını eritme açısından çok başarılı bir meyvedir. Düzenli biçimde kiraz tüketmek ya da kiraz suyu içme alışkanlığına sahip olmak yağları büyük oranda eritmenizde önemli katkı yapabilir.

Alzheimer Hastalığını Riskini Azaltır

Kirazın antioksidanlar bakımından zengin olması direkt olarak bütün vüvut sağlığına olumlu yönde etki eder. Bunlardan biri de beyindir. Kiraz özelikle yaşlanmanın ve serbest radikallerin neden olduğu alzheimer hastalığına yakalanma tehlikesini azaltır.

İnme ve Felç Riskini Azaltır

Klinik araştırmalarına göre kirazın içerdiği antioksidan özelliği ve yağlar, kan basıncını düzenlemesinin yanı sıra, kolesterol seviyesini de sağlıklı bir oranda tutmaktadır. Dolayısıyla kolesterolden ve kan basıncından kaynaklanan felç ve inme risklerini azaltır.

kirazin faydalari

Cilt Sağlığını Korur

Kiraz, içerdiği yüksek antioksidan nedeniyle vücutta yer alan serbest radikallere karşı etkilidir. Bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonucuna göre, kiraz yaşlanmayı yavaşlatır. Aynı zamanda günlük düzenli olarak tüketilen bir bardak kiraz suyunun cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Hücrelerin işlevlerini kaybetmesine sebep olan serbest radikalleri yok eden kiraz, bu şekilde cilt sağlığına da katkıda bulunur.

Gut Hastalığı Riskini Düşürür

Düzenli şekilde kiraz tüketmenin Gut hastalığını %30 oranlarında düşürdüğü belirlenmiştir. Denekler üzerinde yapılan bu incelemelerde ayrıca kiraz özünün gut kriz tehlikesini azalttığı tespit edilmiştir.

Kas Ağrılarını Azaltır

Bir miktar kirazın ya da bir fincan kiraz suyu kas ağrılarını azaltır. (Maraton koşucuları, yarışlardan önceki 7 gün süresince kiraz suyu içmektedir) Ayrıca aşırı yorulmadan dolayı ortaya çıkan kas ağrılarını ortadan kaldırmak için de kiraz suyu içmek faydalıdır.

Kalp Sağlığı

Kirazda bol oranda potasyum bulunur ve bu kalp sağlığı açısından önemlidir. Potasyum, hipertansiyon tehlikesini azaltır, kötü kolesterolü sağlıklı düzeyde tutar ve kan basıncını düzenler.

kirazin faydalari nelerdir

İltihap ve Şiş Sorunların Giderir

40-70 yaşları arasındaki kadınlarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre kiraz ya da kiraz suyu 3 hafta boyunca düzenli olarak tüketildiğinde eklem ve şiş ağrılarını giderdiği ortaya çıkmıştır.

Kolon Kanserini Önleyebilir:

Kiraz, serbest radikallerin, zararlı besinlerin ve birçok diğer nedenlerin bir araya gelmesiyle oluşan kolon kanserine yakalanma tehlikesini azaltabilir. Kolon kanseri özellikle günümüzde çok sık duyulan bir hastalıktır. Bu nedenle kiraz ve benzeri antioksidan özelliği taşıyan meyvelerin tüketilmesi, bu hastalığa yakalanma tehlikesini azaltmaktadır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir