Anasayfa / Seyahat / Tiflis’de Sıra Dışı Bir Tatil

Tiflis’de Sıra Dışı Bir Tatil

Zamanında alınmış uçak biletlerinin gazıyla 3 kişi bir Aralık ay hafta sonunda Tiflis’e gittik, iyi ki de gitmişiz çok eğlendik. Tiflis kış ayları için çok iyi bir destinasyon değil, aşırı soğuk ve turist sayısı sınırlı olduğu için de sokaklarda fazla bir sakinlik var, ama kısa süreli zaman harcama, hostelde tanışılan güzel insanlar, Tiflis casinoları ve Tiflis gece hayatı, Gürcü şarapları, Gürcistan’da alışveriş derken bir çırpıda geçiyor zaman ve dönerken koca hafta sonu 8 saatten az uyumuş olduğunuzu fark ediyorsunuz. Gürcistan bırakın vizeyi nüfus cüzdanı ile gidebileceğimiz, Türk Lirası’nın konvertibl (geçerli) olduğu, bizleri kardeş ve dost sayan bir ülke. Huzurlarınızda bu ülkenin iyi insanlarının yaşadığı tarihi Gürcistan’ın başkent Tiflis ve Tiflis seyahat notlarımız.

gürcistan tiflis

Not: Tiflis’e girişte 15 TL ödenmesi diye bir şey yoktur. O sadece Artvin’den Batum’a kara sınırından geçişlerde olan yurt dışı çıkış pulu uygulamasıdır. Hatta Gürcistan’a uçakla (Tiflis veya Batum) giderken, KKTC gibi pasaport yerine nüfus cüzdanınızı kullanırsanız, yurt dışı çıkış pulu da almazsınız.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis şehir turu yapanlara hoş noktalar sunuyor. Alternatif Tiflis rotamıza bakalım;

Tblisi Old Town: Her turistik kentin en güzel noktasıdır Old Town bölgeleri. Burası da Tiflis’i keşfetmeye başlamak için en iyi nokta. Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan Kote Abkhazi Sokağı yönünde ilerlemeye başladığınız bölgeden Barış Köprüsü’nün karşısına kadarlık alanı kapsıyor. Tam net bir sınır yok, biraz kırık dökük olsa da renkli tarihi evler, dar sokaklar, katedraller, sinagog ve camisiyle oldukça karakteristik. Evlerin restorasyona ihtiyacı varken araya fazla modern yapılar sokuşturulmasıyla komik ve fotoğraflaması oldukça keyifli bir bölge meydana gelmiş.

tiflis tatili

Baskın nüfusun Hristiyan olması Gürcistan’da domuz eti tüketimini yaygınlaştırmış ancak sanıldığı kadar tek tercih değil. Komünist dönemin başarılı tarım ve hayvancılık politikaları da sofrada büyük baş hayvancılık, balık ve kümes hayvanları çeşitliliği arasında zenginlik yaratmış. Taze sebze ve yeşillik açısından da zenginlik bulunuyor diyebiliriz. Üstüne nefis peynirler, Gürcistan bağlarının üzümleri ve genel Dünya şarapçılığına farklı bir üretim tekniği ile eklenmiş Gürcü Şarapları gezimizin sofrasında olacaklar.

tifliste gezilecek yerder

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir