Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Diyet / Kilo Verdiren 5 Gıdayı Unutmayın

Kilo Verdiren 5 Gıdayı Unutmayın

Dünyada büyük bir tehlike olarak yaygınlaşmaya başlayan obezite tehlikesine karşılık Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile tehlike sinyalleri vermeye başladı. Önlenmesi ise aslında çocukluktan itibaren edinilen yeme alışkanlıklarına dayanıyor. Sağlıklı beslenme yöntemleri ve hareketli yaşam tarzı obeziteyle başa çıkmak için başlıca çare.

Bu arada her zaman bildiğiniz, tanıdığınız bazı gıdaların kilo vermenize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bir besinin kilo verdirmesi demek metabolizmanın hızını arttırıp kalori yakmanıza yardımcı olması demek. Yani aslında yedikçe zayıflayacağınız bir yiyecek yok. Temelde yapılan vücudunuzun iç hızını arttırmak. Ama bu hızlandırıcı besinleri tüketirken bir yandan da kalori dengesini kaçırırsanız zayıflamayı asla düşünmeyin.

Metabolizmanızı hızlandıran besinlerin arasında domates, fasulye, karabiber, tarçın ve ıspanak başta geliyor.

domates
domates

Domates – Yaz geliyor, domates iyice bollaşacak. Özellikle kabuklarıyla beraber tüketin. Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür ki bu iki unsur da kilo vermeye yardımcıdır. Domates size kalori kontrolü de sağlar. Bir bardak portakal suyu içeceğinize bir bardak domates suyu için. Bu tanıdık sebze yaşlanmayı da geciktirir.

Fasulye – Şu bildiğimiz kuru fasulye aslında hazine gibi bir bakliyattır. Vitamin, demir ve kalsiyum deposudur. Kilo vermeye ise kan şekerini kontrol ederek yani tokluk hissi yaratarak yardımcı olur. Midenizin boşalma hızını yavaşlatır, lifli bir gıda olduğu için kabızlığı da önler. Beslenme uzmanlarının ortak görüşü annelerimizin yıllardır pişirdiği kuru fasulye pilav ikilisinin çok dengeli bir öğün olduğu şeklindedir.

ıspanak
ıspanak

Ispanak – Kış sebzelerinin en bilineni olan ıspanak da sindirimi kolaylaştırıp idrar söktürür. Ama esas özelliği iştahı bastıran proteinleri vücuda katmasıdır. Bu yüzden diyet reçetenizdeki ana öğünlerde mutlaka bir tabak yoğurtlu ıspanak yer alsın.

Karabiber – Yüzyıllardır en çok kullanılan baharatlardan olan karabiber içerdiği piperin maddesi ile yağ yakmayı hızlandırır, yeni yağ hücrelerinin oluşmasını da engeller. Acı baharatlar zaten her zaman metabolizmayı hızlandırmışlardır.

karabiber
karabiber

Tarçın – Metabolizmayı hızlandıran bir başka baharat ise tarçın. Özellikle karın bölgesindeki yağları eritmek için tarçın çayı içebilirsiniz. Üç dört parça çubuk tarçını, bir bardak suyun içinde, iki tatlı kaşığı bal ile karıştırıp kaynatın. Kahvaltıdan ve yatmadan bir saat önce bu çaydan için. Farkı göreceksiniz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir