Anasayfa / Seyahat / Komşu’da Bir Selanik Turu

Komşu’da Bir Selanik Turu

Selanik Yunanistan‘ın ikinci büyük ve çoğunluğun kabulüyle en hareketli şehri. Selanik gezisi yapanların yorumları genelde Selanik’in İzmir’e benzerliğiyle dikkat çekmesi. Baştan söyleyelim Selanik turistik anlamda ilk anda pek fazla şey vadetmiyor, Selanik’te gezilecek yerler v.s. turistik olarak kısıtlı ama Yunanistan rotası çizerken en azından bir gün ayırıp Selanik gezisi yapmak için görmeye değer çünkü öyle ya da böyle Selanik’te yapılacak çok şey var.

selanik şehri

Ayrıca Selanik tur yapmak dışında bizim gibi ekonomik seyahat edenlere Avrupa yönüne ucuz uçak bileti sunması sebebiyle de bir aktarma noktası. Selanik’te -özellikle günümüzde- Yunan ekonomik krizinin etkilerini hissetmemek imkansız. Binalar, yollar, tabelaları uzun süredir yenilenmemiş. İnsanlarla, özellikle Yunan gençlerle tanıştıkça krizin en çok onları etkilediğini fark ediyorsunuz.

yunanistan selanik

Üniversite mezuniyetinde yıllar sonra bile istihdam edilemeyen gençler günlük işlerle geçinmeye çalışıyor. Tanıştığımız ekonomi mezunu bir arkadaş iş bulamadığı için kasabasına geri dönmüş, günlük işler bulabilirse bunlar için Selanik’e gidip geliyordu. Bir diğeri de psikoloji mezunu Yannis şehirde boş bulduğu terk edilmiş bir eve yerleşmiş ve orada yaşıyordu. Selanik’te konaklamak için couchsurfing tercih etmiştik hatta, onla öyle tanıştık. Viranede yaşamasına şaşırmamıza şaşırıp böyle yaşayan çok kişi olduğundan bahsetti. Ülkedeki oldukça gelişmiş anarşist kültürün bir sonucu olsa gerek işgal makul ve yaygın. Yürüyün be! İnsanlar genel olarak devletten ve devletin basiretsizliğinden bıkmış durumdalar.

atatürk evi selanik

Selanik önemli bir öğrenci şehri. Bu yüzden Selanik tatilinizi (bizim gibi) yazın yapmak, kentin gerçek hissini yakalamanızı engelleyecektir. Kışın da oldukça soğuk olan kenti gezmek için en ideal zaman baharlar. Özellikle okullar açıldıktan sonra eylül sonu gibi her yerin çok keyifli olduğu söyleniyor. Ağustosta gittiğimizde şehirde yaşayan bütün arkadaşlarımız başka yerlerde tatildeydi ve Selanik neredeyse bomboştu.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir