Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Limon ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Limon ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Bazı diyetlerin önerilerinde limonun, daha doğrusu ise limon suyunun zayıflamaya yardımcı olması yönünde bilgiler verilir. Peki, gerçekten limon zayıflatıyor mu?

Uzmanların konuyla ilgili açıklamaları olumlu yönde fakat tedbiri elden bırakmıyorlar. Limon, hücrelerde depolanan yağın, vücuttan atılmasına yardımcı olur fakat mucize de bir çözüm değil.

Yani sadece limon suyu içip zayıflamak pek mümkün olmuyor. Ayrıca fazla miktarda limon suyu içmenin de bazı mide problemlerine yol açabileceği yönünde görüşler vardır.

Limonu, beslenmenize eklerseniz zayıflamanız ve genel sağlığınız konusunda avantajları ise ihtiyacınız olan C vitaminini oldukça fazla sağlaması ve fazla suyun da vücuttan atılmasına yardımcı olması ile beraber metabolizma üstünde olumsuz etkileri bulunan toksinlerin daha kısa bir sürede sistemden çıkarılmasını sağlamasıdır.

limon

Limon Suyu ile Zayıflama

Tükettiğimiz içecekler ve yiyeceklerden, hatta solumuş olduğumuz havadan, vücudumuza giren toksinler bir süre sonra birikir ve bu da metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Yavaş çalışan metabolizma ise gün içerisinde hareketsiz halde yakmış olduğunuz kalori miktarının azalması anlamına gelir.

Her gün aynı gıdaları tüketseniz, aynı kaloriyi alsanız dahi metabolizmanız yavaşlarsa eğer kilo almaya başlarsınız. Limon burada zararlı toksinlerin, vücuttan atılmasını hızlandıran besinler arasında en sık tavsiye edilenidir.

Yüksek oranda askorbik asit ve C vitamini içeren limon, toksinlerden kurtulmak ve karaciğer fonksiyonunu geliştirmek için oldukça etkili bir silahtır.

Kilo verme konusunda limonun bir diğer avantajı ise orta dereceli bir idrar söktürücü olmasından ileri gelir. Sizi tartıda avantajlı konuma getirecek olan fazla sudan limon ile kurtulabilmeniz mümkün.

Bazı çalışmalar limonda bulunan flavonoidlerin kilo almaya engel olduğu ve iltihabı önleyici özelliği bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bileşenler, serbest radikallerin çoğalmasını engeller ve kilo almayla sonuçlanıp oksidatif stresi önler. Limonda bolca bulunan C vitamininin, zayıflamaya olan etkisi üzerine bazı araştırma sonuçları bulunur.

limon suyu

2005 yılında yayınlanmış olan “American College of Nutrition” araştırmasının sonucunda yeterince C vitamini alan bireyler orta dereceli bir egzersiz aşamasında, yeterince C vitamini almayan kişilere oranla %30 daha fazla yağ yakıyor. Bu araştırma sonucu ise limondan bağımsız olup C vitamini ile ilgili bir durum olmasına rağmen limon, C vitamini bakımından çok zengin olduğu için de zayıflamanıza yardımcı olabiliyor.

Son olarak limonun zayıflamaya etkisi ile ilgili olarak kaleme alınmış olan “The Lemon Juice Diet” kitabında, limon suyunun kan şekerini düzenleyip tokluk hissini uzattığı, besinler yolu ile alınan kalsiyumun d vücut tarafından daha çok emilmesine yardımcı olup hücrelerde depolanan yağın çok daha hızlı yakılmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Limon Suyu ile Diyet

Yazının başında da belirttiğimiz gibi limon tek başına zayıflamanızı sağlamıyor. Zayıflamak için gün içerisinde yiyecekle ve içeceklerden aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden daha az olması ve de düzenli egzersiz yapmanız şarttır.

Fakat limonun fazla su ile beraber toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu ve C vitamini ile vücudun diyet sırasında da fazlasıyla ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayarak, yağ yakımını hızlandırmış olması da bir gerçek. Bu sebeple diyet yaparken limon suyunun yararlarını görebilmeniz mümkün.

Sıkı sıkıya limon diyeti uygulamak yerine dengeli beslenme programınıza limon eklemek ve  az kalorili yiyecekler tüketmek uzun dönemde daha yararlı olacaktır.

limon

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Normalden daha fazla limon tüketmeye başladığınız zaman bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yan etkilerden en çok görüleni ise mide yanmasıdır.

Limonun asitli olan yapısı özellikle mide ülseri, mide yanması şikayeti ve reflüsü olanlar için uygun olmayabiliyor. Limon suyunu içerken mutlaka yarı yarıya su ile karıştırın, bu sayede asit oranını azaltabilmeniz mümkün.

Hazır limon sularını tüketmeyin. Çünkü hazır limon suları, ürünlerin raf ömrünü uzatması amacı ile çeşitli gıda kimyasalları ile güçlendirilir ve bu gıda kimyasalları da mide yanmasına sebep olabilir.

Son olarak, limonatayla limon suyu aynı şey değil. Limonata önemli bir miktarda şeker içermektedir ve 1 bardak limonata (evde eğer şekersiz olarak hazırlamadıysanız) da yaklaşık 100 kaloridir. Su ve 1 adet limonun suyu hazırlanan içecek ise yalnızca 15 kaloridir.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir