Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Maden suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Maden suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Maden suyunu genellikle yemeklerden sonra hazmın kolaylaştırması açısından tüketiriz ve bunun dışında sağlık bakımından ne kadar yararlı olduğunu birçoğumuz bilmeyiz. Sıradan bir maden suyunun sağlık bakımından faydaları gerçekten şaşırtıcıdır.

Maden suyunu sağlık bakımından faydalı kılan en önemli özelliği sodyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri barındırmasıdır.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun insan beyni üzerinde pozitif yönde etkileri olduğuna inanılır. Bunun yanı sıra sinir sistemi sağlığını koruyan mineraller içermektedir. Bu minerallerin eksikliği beyin ve sinir sitemi olmak üzere organlarda bazı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yağların yakılmasından kilo vermeye, diyabetten kalp sağlığına kadar geniş bir alanda insan sağlığını koruyan maden suyu ayrıca yan etkisi bulunmayan nadir besin kaynaklarından biridir.

Maden suyunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise hazır satılan maden sularının barındırdığı şeker ve diğer kimyasal katkı maddelerinin maden suyunda olmadığından emin olunmasıdır.

maden suyunun faydalari

Kemik Sağlığını Destekler

Maden suyu kalsiyum bakımından zengin olduğu için kemik sağlığı açısından faydalı bir içecektir. Kalsiyum kemik sağlığının korunmasında ihtiyaç duyulan maddelerin en başında gelir. Düzenli biçimde maden tüketimi kemik ve diş sağlığını korumaktadır. Bunun yanı sıra yaşlılığa bağlı olarak oluşabilecek kemik sorunlarına yakalanma tehlikesini azaltır.

Vücutta Yağları Düzenlemeye Yardım Eder

Maden suyu, vücuttaki yağ oranını düzenleyebilir. Kilolu insanların da kilo vermesini kolaylaştırabilir. Ayrıca diğer gazlı ve şekerli içeceklerin aksine mide için zararlı değildir Bu nedenle tamamen doğal olan maden suyu sağlık açısından bir tehlike taşımaz.

Kan Basıncını Düzenler

Maden suyu herhangi bir sebepten dolayı kan basıncında oluşabilen dalgalanmaları giderebilir. Bunu iyi oranda içerdiği kalsiyum ve magnezyum vasıtasıyla başarabilir. Bu iki mineral beyin sağlığını da korumaktadır ve beynin aktivitesini arttırır.

Kardiyak Rahatsızlıklarını Giderebilir

Maden suyu bünyede yapı eritme gücüne sahiptir, bu durumda bünyede kötü kolesterolün meydana gelesini önleyebilir. Kılcal damarlarda ve dokularda oluşan yağlar, kötü kolesterolün yükselmesine sebep olur, mineral bu aşamada devreye girer ve kötü kolesterolün yükselmesine sebep olan unsurları yok eder. Bu özelliği nedeniyle dolaylı şekilde kalp sağlığına katkı sağlar, kalbin aşırı çalışmasını engeller ve kalp krizi tehlikesini azaltır.

maden suyu

Vücutta Asit Düzeyini Dengeler

Maden suyu bol oranda sülfatlar içermektedir. Sülfatlar pankreas, amilaz ve lipaz gibi sindirim enzimlerini üretmek açısından katalizörler içerirler. Bu sindirim enzimleri kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların yok olmasına yardımcı olur. Bütün bunların sonucunda özellikle sindirim sistemi açısından çok önemli olan asit miktarını sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar.

Fiziksel Canlılığı Sağlar

Maden suyunun içerdiği potasyum ve magnezyumlar insan kasları üzerinde olumlu etkiler yaratır. Kas sağlığının korunması açısından bu iki mineral büyük önem taşır. Bu mineraller kasların sağlıklı bir biçimde gelişmesine yardım eder. Kaslarda esneme ve genişleme özelliğine katkıda bulunur ve kramp gibi sıkıntıların oluşmasına izin vermez. Tüm bunların sonucunda vücutta fiziksel bir canlılık oluşturur.

Zihinsel Uyanıklılığı Arttırır

Maden suyunun barındırdığı mineraller bellek için ihtiyaç duyulan olan mineralleri içermektedir. Kişinin konsantrasyonunu ve hafıza faaliyetlerini arttırmaya yardımcı olabilir. Böylece zihinsel uyanıklılığı arttırır ve zihinsel yorgunluğu giderir.

maden suyunun yararlari

Cilt Sağlığına Katkı Sağlar

Maden suyu cilt sağlığına yararlı olan silis parçacıkları da barındırmaktadır. Bu da cilde güzellik ve doğal bir parlaklık katar. Aynı zamanda ciltte oluşabilecek koyuluk, kararma, akne ve benzeri sıkıntıları giderebilir.

Ağrıları Giderebilir

Maden suyu hafif ağırları yok edebilir. Özellikle sindirim siteminde oluşan şişme ve hazımsızlıkların neden olduğu ağrıların ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

Maden suyu saçların sağlıklı bir biçimde büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Saç bakımı şampuanlarında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Saçların dökülmesini engelleyebilir. Beyine giden oksijen oranının artmasına yardım edebilir. Güneş ışınlarının verdiği zararlara karşı saçların dayanıklılığını arttırır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir