Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Sütün faydaları nelerdir?

Sütün faydaları nelerdir?

Süt tüketimi sağlık bakımından çok önemlidir. Özellikle çocukların gelişme dönemlerinde düzenli şekilde tüketmeleri iskelet sağlığı ve uyku düzeni açısından faydalıdır. Sütü genellikle çocukluğumuzda ya da gençken daha fazla tüketiriz. Maalesef yaşlandıkça süt tüketimini ihmal ederiz, hatta tamamen bırakırız.

Ancak sütte bulunan vitaminler ve mineraller her yaşta insan açısından sağlığa önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle süt tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle orta yaşlarda ve yaşlılık dönemlerinde süt daha fazla tüketilmesi gereken besindir.

Süt A ve C vitamini bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra önemli derecede potasyum ve kalsiyum içermektedir. Protein ve demir gibi maddeleri de içermektedir. Fakat çok farklı türde hayvanlardan elde edilen sütün farklılıklarına göre çok zengin besin değerleri bulunur.

Sütün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sütün genel olarak sağlığa çok fazla katkısı bulunmaktadır. Gelişme döneminde olan çocukların kemik sağlığı açısından süt ve süt ürünü tüketimi çok fazla önemlidir. Yetişkinler açısından ise özellikle cilt sağlığı ilk başta olmak üzere birçok yararı vardır. Sütün içerdiği besinler kemiklere yararlı olduğu için yaşlılıktan meydana gelen kemik hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır. Ayrıca yaşlanmadan kaynaklanan cilt rahatsızlıklarına ve cilt sağlığına önemli anlamda katkı sağlamaktadır.

sutun faydalari nelerdir

Vücudu Zinde Tutar

Düzenli biçimde spor yapanların şüphesiz vazgeçilmez besin kaynakları arasında ilk baştadır. Antrenman ardından düşük yağlı süt tüketimi yarar sağlamaktadır. Kaybedilen enerjinin yeniden yerine gelmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra istenmeyen yağları daha hızlı atmak ve kaslarda daha fazla kütle kazanmak için size yardımcı olacaktır.

Kemikleri Güçlendirir

Genellikle düşük yağlı sütler bol oranda kalsiyum içermektedirler. Yaklaşık bir bardak düşük yağ oranında süt tüketimi 299 miligram kalsiyum sağlar. Yani çok güçlü kemik yapısı açısından vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının yaklaşık %30’una denk olur. Kadınlar için kemik yapılarını kuvvetlendirmede olağanüstü bir besindir. Aynı zamanda çocukların gelişmesine ciddi katkı sağlamaktadır.

Obezite Sorununu İçin Çözümdür

Obezite sorunu günümüzde maalesef büyük bir sorun haline gelmiştir. Obezite rahatsızlığının bilinmesine ve çok az bir efor ile bu sorunun önüne geçilebilmesine rağmen genellikle ihmal edilmektedir. Obezite için düşük yağ oranına sahip sütler inanılmaz bir kurtarıcıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde obezite sorunu yok etmeye yardımcı olur.  Metabolizmayı güçlendirirken doğal yöntemlerle yağ yakmaya yardımcı olur.

sut ve cocuk gelisimi

Bağırsaklar İçin Yararlıdır

Düşük yağlı sütler bağırsak sağlığı açısından çok önemlidir ve az çalışan bağırsakları aktif duruma getirmektedir. Kabızlık ve ishal sorunlarını ortadan kaldırırken gün boyunca enerjik olmayı sağlar.

Diş ve Saç Sağlığına Katkı Sağlar

Düşük yağlı süt vasıtasıyla sonsuza kadar parlayan gülümsemenin ve sağlıklı saçların sahibi olabilirsiniz. Sütün barındırdığı yüksek değerli besinler sağlıklı saçlar açısından hücreleri yeniler. Bunun yanı sıra düşük yağlı sütler önemli bir kalsiyum kaynağı olmaları nedeniyle diş sağlığına da katkı yaparlar.

Kan Basıncını Kontrol Altında Tutar

Düşük yağlı süt çok fazla oranda potasyum ve magnezyum içerir. Bu da kan basıncını sağlıklı oranlarda tutmaya yardımcı olur. Böylece felç geçirme tehlikesi azalır. Kalp sağlığı açısından günlük olarak düşük yağlı süt tüketimi önem taşır. Kan basıncını dengeler ve yüksek kan basıncından meydana gelen kalp hastalıklarından da koruma özelliği bulunur. Sağlıklı bir kalp için süt, günlük olarak tüketilmelidir.

sutun sporda yarari

Kas Sağlığını Korur

Kasların silbaştan inşa edilmesi için bol oranda proteine ihtiyaç vardır. Bu nedenle antrenman ardından bir bardak süt içmek kas sağlığını korumak açısından önemlidir. Bu uygulama antrenman esnasında kaybedilen besin ve enerjinizin tekrardan geri gelmesine yardım edecektir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Özellikle kadınların daha hızlı kilo vermelerine düşük yağlı süt tüketimi yardımcı olabilir. Meyve yerken, akşam yemeklerinden sonra ya da sabah aç karınla bir bardak süt içmek hem bağırsakları hareketlendirecek hem de gereksiz yağların yakılmasında yardımcı olacaktır.

Stresle Mücadelede Etkilidir

Stresle mücadelede açısından süt önemli bir yardımcıdır. Gün içerisinde tüketilen bir bardak süt, kasların gevşemesini sağlayacak ve yatıştırıcı bir etki yapacaktır. Aynı zamanda yorgunluğu giderir ve yorgunluktan meydana gelen stresi ortadan kaldırır.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir