Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Mandalinanın faydaları nelerdir?

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Turunçgiller ailesinden olan mandalina yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerdendir. Mandalina, kış sezonunda toplanırken seralarda üretilen mandalina genelde yıl boyunca bulunabilir. Çok yaygın bir şekilde tatlılarda, şekerlerde, dondurma sektöründe kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra cilt bakım ve parfüm sektörü de yaygın biçimde mandalina kullanır.

Mandalina, karbonhidratlar bakımından zengin bir meyvedir. Ayrıca bol miktarda protein ve lif içerir. E ve C vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda sodyum, potasyum, piridoksin, tiamin, bakır, kalsiyum gibi birçok mineral ve bileşeni barındırır.

mandalinanin faydalari

Mandalinanın sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Mandalinanın kansere faydaları açısından son zamanlarda yapılan araştırmalar, karaciğer kanserine karşı  çok fazla etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bunun yanı sıra bol miktarda C vitamini ve ceta cryptoxanthin içermesi nedeniyle karaciğer kanserine yakalanma tehlikesini azaltır.

-C vitamini bakımında çok zengin olan mandalina, bu nedenle serbest radikallere yaşam hakkı tanımaz ve  serbest radikallerin neden olduğu birçok rahatsızlığa yakalanma riskinin azalmasını sağlar.

-Mandalina, vücutta kolesterol üretimini azaltan Synephrine üretir. Aynı şekilde kötü kolesterol seviyesini arttıran serbest radikallerin oluşturduğu tehlikeleri ortadan kaldırır ve damar tıkanıklığı riskini azaltır.

-Mandalina düşük kan basıncı sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilmektedir. Kan basıncı seviyesinin normal kalmasını sağlayabilir.

mandalina agaci

-Bol miktarda lif içeren mandalina iki açıdan kilo vermeyi kolaylaştırır. İlk olarak lifler yardımıyla tokluk hissini arttırır. ikincisi ise sindirim sistemine faydalı olması ve bağırsak hareketlerini arttırması nedeniyle kolay bir şekilde dışkı atımını sağlamaktadır.

-Mandalina, çok fazla miktarda C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemi sağlığını hem korur hem de güçlendirir. Özellikle kış aylarında çok fazla ortaya çıkan salgın hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destekler.

-Mandalina C vitamini bol miktarda içerdiği için cilt sağlığı için faydalıdır. Güneş ışınlarının sebep olduğu zararları giderebilir. Kabuğunu, direkt olarak cilde uygulayarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

-Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı içinde çok faydalıdır. Özellikle kırılgan olan saç yapılarının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir ve saç dökülmesini engelleyebilir.

-Bol miktarda C vitamini içermesi nedeniyle önceden yapılacak olan mandalina tüketimi, kış aylarında ortaya çıkabilecek soğuk algınlıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

mandalina tuketmek

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir