Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Üzümün faydaları nelerdir?

Üzümün faydaları nelerdir?

Üzüm dünya genelinde belki de en fazla tüketilen otantik tadı olan bir meyve çeşididir. Onlarca metre uzayabilmektedir ve üzüm genelde ılıman iklimleri sever. Yapraklarının yuvarlar aralarında ince çizgiler bulunur ve yaprakları da yemeklerde kullanılır. Ayrıca bilinen üç farklı üzüm çeşidi vardır. Yeşil, kırmızı ve siyah.

Üzümün renklerine göre tadı da değişir. Yeşil üzüm biraz daha ekşi olurken kırmızı üzüm tatlı ve siyah üzümün ise ikisinin arasında bir tadı vardır.

Üzümün çok yaygın ve farklı biçimlerde kullanım alanı vardır. Kozmetik, bakım, reçel, içecek, gibi birçok farklı sektörde ve alanda kullanılır. Üzümler küçük olmalarına karşılık sağlık açısından çok yararlı meyvelerdir.

Üzüm çok fazla miktarda enerji içerir, protein bakımında zengindir ve yine bol miktarda lif içerir. Ayrıca Niasin, Folatlar, Pantotenik, Riboflavin, Tiamin, Piridoksinin yanı sıra C,E,K vitaminleri içerir. C ve K vitaminleri bakımında çok zengindir. Üzüm, bol miktarda kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, magnezyum, demir, çinko açısından zengindir.

uzum cesitleri

Bol miktarda mineral, vitamin ve bileşen içeren üzüm, sağlık bakımından mükemmel yararlar sağlamaktadır. Üzümün cilt sağlığından kanserden korunmaya, beyin sağlığından sindirirm sistemine kadar birçok alanda sağlığa katkısı bulunmaktadır.

Üzümün sağlımıza olan yararlarını sıralayalım:

-Üzüm tüketimiyle migrenin iyileştirilebileceğini söyleyen bazı sağlık uzmanları, evde doğal ortamda hazırlanan üzüm suyunun migren tedavisinde faydalı olduğunu savunmaktalar.

-Üzüm, Alzheimer hastalığına iyi gelir. Alzheimer hastalarında amiloid-beta peptit oranlarının azaltılmasında yardımcı olur. Üzüm ayrıca beyin sağlığının korunması ile görevini sağlıklı bir biçimde yerine getirmesinde yardımcı olur.

-Üzüm, hazımsızlığı giderir ve hazımsızlığa sebep olan nedenleri ortadan kaldırabilmektedir.

-Üzüm, meme kanserinden korur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, üzümün meme kanserine faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Günlük olarak içilen doğal üzüm suyunun meme kanseri tümörlerini ortadan kaldırdığı belirtilmektedir.

-Üzümün göz sağlığını koruduğu en iyi bilinen özelliklerinden biridir. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan göz hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltır.

uzum toplamak

-Bazı sağlık uzmanları, üzümün kolesterol oranını sağlıklı bir seviyede tuttuğunu belirtmektedir.

-Üzüm, böbrek bozukluklarını giderir. Böbrekler üzerindeki baskının azaltılması için gerekli olan ürik asiti üzümler, bol miktarda içermektedir. Bu nedenle üzüm, böbrek sağlığını koruma açısından önemli bir rol üstlenir.

-Üzüm, astıma iyi gelir. Akciğerlerdeki mevcut nem oranını arttırmada etkili olan üzüm yüksek asimilasyon gücüne sahiptir. Bu nedenle astım ataklarının şiddetini azalttığı düşünülür.

-Mikropları öldürür. Kırmızı üzüm, antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Kırmızı üzüm, bu nedenle özellikle herpes simpleks ve çocuk felci virüsüne karşı etkilidir. Aynı zamanda antiviral özellikleri bulunur. Mikropların ve virüslerin sebep olduğu hastalıklara karşı etkilidir.

-Kabızlığı giderir. Üzüm kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasında korkunç etkilidir. Üzüm, bir müshil görevi yapabilmektedirler. Bu nedenle kabızlık ve basur rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

-Üzüm cilt sağlığı için faydalıdır. Genel cilt sağlığı bakımında faydalı bir meyvedir ve cilt bakım malzemelerinde çok yaygın olarak kullanılır. Üzüm, cilt sağlığı açısından hayati önem taşıyan C vitamini deposudur.

sepet uzum

Üzümün cilt ve deri sağlığına yararlarını sıralayalım:

*Üzüm, güneş yanıklarına karşı cildi korur. Güneş yanığı nedeniyle oluşabilecek kızarıklılığı azaltır ve bunların yanı sıra güneş ışınlarının zarara uğrattığı hücrelerin onarılmasına katkı sağlar.

*Ciltte oluşan kırışıklıkların giderilmesinde üzüm büyük bir rol oynar. Bunu sağlamak için üzüm çekirdeklerinden arındırılmalı ve hamur halinde 20 dakika boyunca cilde uygulanmalıdır.

*Üzüm, cildi yumuşatır ve çekirdeğinin ekstresi de cildin nemli kalmasını sağlar. Bunu çok fazla içerdiği E vitamini yardımıyla yapar. Cilt, ölü hücrelerden arındırılır. Daha sonra da cilt parlak, nemli ve sağlıklı bir yapıya bürünür.

*Üzüm, cildi gençleştirir. Üzümde bulunan mevcut bazı organik asitler, cilt yapısının sağlıklı kalmasını kolaylaştırır. Ayrıca içerdiği maddeler, kan ve hücre damarlarının sağlıklı kalması açısından da büyük önem taşır.

-Üzüm saç sağlığı için önemlidir. Özellikle uzun saçların bakımı zor ve zahmetlidir. Saçların kök kısımları besin eksikliği nedeniyle güçsüzleşir. Bu da dökülme meydana gelmesine sebep olur. Üzüm tüketimi bu sıkıntıları ortadan kaldırabilir.

Üzüm, sağlıklı saçlar için ihtiyaç olan birçok mineral ve vitamin içermektedir. Bu nedenle üzüm, saçların sağlıklı, yumuşak ve parlak kalmasını sağlar. Ayrıca kafa derisi ve saçlar için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepek sorununu ortadan kaldırabilir.

uzumun cilde-faydalari

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir