Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Kavunun faydaları nelerdir?

Kavunun faydaları nelerdir?

Kavun, genellikle yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Kavunun tam anlamıyla olgunlaştığını tatlı aroması ile kenarlarındaki yumuşaklığından anlayabiliriz. Kavun, çok naif bir kokuya sahiptir. İçerisinde beyaz ve yumuşak çekirdekleri olan kavun, genelde yassıdır, yeşil ve sarı renklerdedir.

Kavunun sağlık açısından da birçok yararı vardır. İçerdiği yüksek derecede besinler ve vitamin yardımıyla sağlıklı bir yaşama katkı sağlamaktadır. Kavun A, B ve C vitaminleri bakımından çok zengin bir meyvedir. Bunların yanı sıra bol miktarda B1, B3, B5ve B6 içermektedir. Ayrıca E ve K vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, bakır, demir ve alfe-beta karotenleri zengin miktarda bulunur

kavunun faydalari

Kavunun sağlığa olan faydalarını sıralayalım:

-Kavun, kırmızı kan hücrelerini uyarıcı özelliğiyle bağışıklık sistemini canlandırır ve güçlenmesinde rol oynar.

-Potasyum açısından oldukça zengin olan kavun, bu nedenle kalp ve damar sağlığını korur. Kalp krizi riskini azaltır.

-Kavun, kanserle etkili bir şekilde mücadele etme açısından C vitaminini yüksek oranda içerir. Kanserin büyümesine sebep olan uyarıcıların etkisini azaltır.

-Kalp atışlarının normalleşmesini sağlayan kavun, bu şekilde beyne giden oksijeni arttırır. Kan basıncını düzenler ve sinir sisteminin rahatlatır.

Kavun, göz sağlığını koruyan beta-karoten bakımında oldukça zengindir. Düzenli kavun tüketimi katarakt rahatsızlığına yakalanma riskini düşürür.

ADANA'DA KAVUN HASADI DEVAM EDERKEN ÜRETİCİ, MARKETTE KİLOSU 2 TL'YE SATILAN ÜRÜNÜN TARLADA 20 KURUŞA DÜŞMESİNDEN ŞİKAYETÇİ. (FATİH KEÇE/ADANA-İHA)
-Kavun, obezite ve diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

-Kavun akciğer sağlığını korur. Bu nedenle özellikle sigara içen kişiler, kavun tüketmelidir.

-Kavunun bol miktarda C vitamini içermesi kadınlardaki adet döngüsünün düzenli biçimde gerçekleşmesini sağlar. Adetten kaynaklanan ağrı ve krampları yatıştırır.

-Kavun, kilo vermeyi kolaylaştıran kalorisi düşük olan yüksek lifler içeririr. Uzun süre boyunca açlık hissini doğal yollarla bastırmaya yardımcı olur. Diyet yapan kişiler açısından bolca tüketilmesine ihtiyaç duyulan meyveler arasında bulunur.

-Bağırsak sağlığına faydalıdır. Kavun tüketiminin düzenli olarak yapılması bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Kavun diş ağrılarını gidermede etkili olabilir, ağrıyan yere uygulanabilir ya da kavunun kabuğu kaynatılarak soğutulur. Daha sonra hazırlanan suyu gargara yapılır ve ağrıyan dişe uygulanır.

-Kavun, cildin nemlenmesini sağlar. Cilt bakım ürünlerinde kullanılır ve cildin yenilenmesini sağlar.

– Saç dökülmesini engelleyen kavun saçların daha sağlıklı ve gür çıkmasına yardımcı olabilir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir