Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Mekik Göbek Eritir mi?

Mekik Göbek Eritir mi?

Çoğu insanın en büyük sıkıntılarından biri göbektir. Özellikle kadınlar, kendilerinde oluşan hafif bir göbeği bile sıkıntı yapar. Sadece göbeğini eritmek isteyenler, genellik spor salonlarını gitmeye üşenirler. “Şu göbeğim erisin” yeter diyen birçok kişiye rast gelmişizdir. Hatta bu nedenle birçok kişinin evinde egzersiz aletleri bulunur. Tabii ki her zaman bir köşe durur ve almakla kalınır.

YAŞ İLERLEDİKÇE ZORLAŞIYOR

Göbek yağlarından kurtulmamız bizim sadece güzel görünüm için değil sağlıklı olmamız için de önemlidir. Çünkü vücudumuzda oluşan yağ tabakları bizleri çeşitli hastalıklarla karşı karşıya getirir. Bu nedenle göbeğiniz varsa eğer ondan kurtulmak için hızlı olmalısınız. Aksi takdirde yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma, göbekten kurtulmanızı daha da zorlaştırır.

SADECE MEKİK ÇEKMEK YETMEZ

Göbek eritmek için en çok başvurduğumuz yollardan ilki mekiktir. Çeşitli mekik tekniklerinin olması ve birçok yerde uygulanabilmesi nedeniyle genellikle sığınağımız mekik olur. Doğrudan karın kaslarımıza etki eden mekik göbeğimizi eritmede faydalı olabilir. Ancak hem bilinçli yapmak hem de işi sadece mekik çekmeye bırakmamalıyız.

gobekli erkek

Ülkemizde birçok yöresel yemeğin olması ve Türk insanı olarak midemize düşkün olmamız bizi göbek tehlikesiyle karşılaştırmaktadır. Bir yandan çok yiyip bir yandan mekik çekmek sadece kendinizi yormanıza neden olur.

BESLENME, SPOR KADAR ÖNEMLİ

Mekik hareketleri ile karın kaslarımızı hem güçlendirebilir hem de şekillendirebiliriz. Ama bunun için mekik çekmenin yanı sıra sağlıklı bir beslenme düzenimizin olması gerekmektedir. Bu nedenle sadece mekik çekme göbek eritmek için yeterli olmayacaktır. Vücuda alınan aşırı gıda ve yağlı yiyecekler, göbek bölgelerinde yağlanma yapacaktır. Sadece mekik ile yağları yakabilmemiz mümkün değildir. Sağlıklı beslenmeyip mekik çekmeniz durumunda yap tabakanızın altında sert ve güçlü karın kaslarının oluştuğunu hissedersiniz ve bu yağ tabakanızın altında gizli kalır. Eğer bunların ortaya çıkmasını ve düzgün bir fiziğinizin olmasını istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz şart. Yani göbek eritmenin yolları spor ve olmazsa olmazımız beslenmedir.

Eğer göbek eritmeye karar verdiyseniz düzenli bir egzersiz ve beslenme takvimi uygulamalısınız. Ancak herhangi bir düzensizliğin sizi çok çabuk geriye götüreceğini bilmelisiniz. Düzenli bir çalışma sonrasında mekik teknikleriyle karın kaslarınızı hızlı bir şekilde belirginleştirebilirsiniz.

gobek eritme hareketleri

Peki göbek eritmek için nasıl bir beslenme düzeni uygulamalısınız? Şimdi onlara bir göz atalım.

1)Öncelikle şekerden vazgeçmelisiniz. Pasta, tatlı, şekerli içecekler, çay ve kahvelere attığınız şekerler yağlanmaya neden olmaktadır.

2) Daha çok proteinli yiyecekler tüketin. Çünkü kilo vermede ve spor yapmada protein büyük önem taşır. Yumurta, balık, kırmızı ve beyaz et gibi ürünleri daha fazla tüketmelisiniz.

et urunleri

3) Karbonhidrat alımını kesinlikle azaltmalısınız. Bu sizin çok daha rahat kilo vermenizi sağlayacaktır. Çünkü iştahınız azalır ve daha az kalori alırsınız. Ayrıca yağ oranınızın azalmasını sağlar. Pilav, makarna, mantı gibi yiyecekler bol karbonhidrat içermektedir.

3) Ambalajlı içeceklerden uzak durun. Kola ya da gazlı içeceklerdeki şeker oranı sizlerin göbeğinizi eritmenize engel olur. Yüzde 100 doğal ya da diyet içecekleri de içmeyin. Çünkü yapılan araştırmalar bu ürünlerde de katkı olduğunu ortaya çıkartmıştır.

4) Besin lifi tüketmek göbek eritmenizde size çok fazla yarar sağlayacaktır. Çünkü lif gıdaları, sindirim süreci uzun olan besinlerdir. Bu da sizin iştahınızı azaltacağı gibi ara öğün ihtiyacınızı ortadan kaldıracak ve ekstra bir şeyler yemenizi engelleyecektir.

5) Sebze tüketimine önem verin. Ayrıca salatalarınızda sirke kullanın. Çünkü günde 1-2 yemek kaşığı sirke kullanımının vücudumuzdaki yağ oranına etkisi olmaktadır. Sirke tüketimi, yağ oranını düşürdüğü gibi tokluk hissini uzatmaktadır.

6)Yoğurt tüketimine özen göstermelisiniz. Yoğurt, göbek eritmek için en önemli gıdalardan biridir. Kahvaltı öğünlerinde yoğurt tüketerek vücudunuza zengin bir protein besini yükleyebilirsiniz.

7) Alkol tüketmemelisiniz. Alkol tüketimi, yağlanmayı artırırken direkt olarak göbek çevresine etki eder ve kötü bir görüntüye neden olur.

8) Ne yediğinizi ve ne kadar kalori aldığınızı not edin. Gün içerisinde yediğimiz öğünlerin yanı sıra atıştırmalık olarak aldığımız besinler bizim kalori miktarımızı arttırmaktadır. Bu nedenle unutmamak için not almalı ve bilinçli olmalıyız.

9) Her türlü besin az az kullanılmalısınız. Tuzlu ve yağlı besin tüketmemeye özen gösterilmeli. Bazı besinleri hiç yememelisiniz.

10) Hareketsiz kalmayın. Eğer masa başı bir yapıyor veya çalışmayıp gün boyu televizyon-internet başında zaman geçiriyorsanız göbeklenme riskiniz daha fazladır. Bu nedenle kendinize belli saat aralıkları koyup kısa da olsa yürüyüşler yapmalısınız. Ayrıca masa başında çalışanların karnını içeri çekip göğsünü ise öne gelecek şekilde ayarlaması karın kaslarının çalışmasını sağlayacaktır.

masa-basi-calisan

11) Düzenli bir uykuya sahip olun. Ne az ne de çok uyumamalısınız. 6-8 saat arası uyku sizin için yeterli olacaktır. Daha çok uyumanın bel ve iç organlar çevresinde yağlanma oranını arttırdığı tespit edilmiştir.

Yapacağınız düzenli beslenme ve mekik teknikleri sizi göbek yağlarınızdan kurtaracağı gibi daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı yaşamınızın yanı sıra fit görüntüye sahip olmanız sizin özgüveninizi daha da yükseltecektir.”Can boğazdan geçer” deriz ama boğazdan geçtikten sonra dikkat etmezseniz eğer bizimle bir ömür kalmaya devam eder.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir