Anasayfa / Seyahat / Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Denizli deyince akla ilk gelen şey kaçınılmaz bir şekilde  Pamukkale travertenleridir. Sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en büyük şaheserlerinden biri olan Pamukkale travertenleri her yıl sayısız turisti Denizli’ye ve ülkemize çekmektedir. Katmanlı havuzcuklarda ve katkat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve “traverten” olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

denizli pamukkale

Travertenlerimiz kayaların çökmesiyle meydana gelmiştir. Pamukkale’de sıcak sular bu traverten yataklarına doğru uzanmaktadır. Ayrıca ulaşan sıcak sular kayaların çökmesine sebep olur. Bu sular 365 derece ve içinde bolca kalsiyum ile karbonhidrat bulunmaktadır. Su çıktığında havayla iletişimi geçtiği için karbondioksit ve karbonmonoksit uçar. Bunların uçmasıyla travertenler üzerinde kalsiyum karbonat birikir. Bunlar beyazdır ve zamanla sertleşmiş ve kayalaşmıştır.

pamukkale fotoğrafları

Pamukkale deki rermal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70mlik kısmi çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülmekte ve ortalama 240-300m yol kat etmektedir Kaynaktan çıkan 356 Co sıcaklğında,içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidro Karbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbonmonoksit uçarak,kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır.

pamukkale travertenleri

Pamukkale yaklaşık 2700 metre uzunluğunda ve ayrıca 160 Metre yüksekliğindedir.  Parlak beyaz rengiyle Pamukkale’yi 20 km kadaruzaklıktan görmek mümkündür . Ek Olarak Pamukkaleye gidildiğinde Antik Havuz , Antik Tiyatro , Arkeoloji Müzesi gezilmesi gerekli yerlerin başında gelir. Tepesinde antik Roma’dan kalma Hierapolis isimli kutsal antik kent bulunur . 5 – 10 km yanında Laodikya antik kenti bulunur . 5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal orta kalan Karahayıt vardır . Burada da 5 ve 4 yıldızlı oteller thermal turizm ve kaplıca hizmeti vermektedir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir