Anasayfa / Yaşam / Kariyer / Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi Sendromu Nasıl Azaltılır?

Pazartesi sendromu, belli bir kesim veya millete özgü bir problem değildir. Dünyadaki neredeyse bütün millette ve her yaştan insanda görülmektedir. Küçük yaşlarda pazartesi sendromu, okulun ilk günü olması nedeniyle olurken, ilerleyen yaşlarda da değişen tek şey, okula değil de işe gitmeniz gerektiği olmaktadır.

Cuma günleri hissedilen tatil keyfinin başlamasının ardından, Cumartesi ve Pazar günleri de sevilen aktiviteler yapılır ve Pazar gecesi bu sendrom kendini hissettirmeye başlar.

Sabah nasıl kalkacağınızı düşünmek, kendinizi çok gergin hissetmeniz, midenizin kasılması veya bunalması, bir türlü uykunun tutmaması da Pazar günü itibariyle görülen belirtilerken, gün içinde yaşadığınız gerginlikler, sürekli tatili düşünme, daha kısa sürede sinirlenme gibi belirtiler de pazartesi sendromunun yani pazartesi yaşanan belirtiler arasında yer almaktadır.

Her ne kadar elinizde de olmasa, pazartesi sendromu hayatınızı maalesef negatif olarak etkiler. Bu sendromdan kurtulup, daha az yorulup, çok daha keyifli hareket edebilmeniz mümkün.

pazartesi

-Yoga Yardımı ile Sendromdan Kurtulun

Yoganın sağlık için birçok yararının yanı sıra, kişilerin kaslarını gevşetip, sakinleşmelerini sağlamaktadır. Pazar akşamları yarım saatlik bir yoga seansı ile pazartesi gününe çok daha enerjik ve daha motive bir şekilde başlayabilirsiniz.

-Sakinleştirici Çaylardan Yardım Alabilirsiniz

Pazar akşamları uyumadan önce yapacağınız sakinleştirici çaylar ile, hem daha rahat uyuyacaksınız hem de pazartesi sendromunun, Pazar gecesi görülen belirtilerini azaltmış olacaksınız. Başta melisa çayı olmak üzere, rezene, adaçayı, papatya gibi bitkilerin çaylarından veya bitkisel sakinleştirici ilaçlardan yardım alın.

-Pazartesi Günleri Kendinizi Şımartın

Pazartesi günlerinin size sendromdan çok daha farklı şeyler hatırlatması amacıyla, bu günü kendinizi şımartma günü olarak da düşünebilirsiniz. İş çıkışında, sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak da size yardımcı olur. Güzel bir masaj yaptırabilir, arkadaşlarınızla buluşabilir, farklı ülkelerin mutfaklarına ait olan restoranlara gidebilir veya kısa bir alışveriş yapabilirsiniz. Bir süre sonra, göreceksiniz ki pazartesi günlerini heyecanla beklediğinizi fark edeceksiniz.

-İşinizi Sevin

Kişinin işini seviyor olması, pazartesi sendromlarını tamamen yok edebilecek bir öneme sahiptir. Üniversite hazırlık döneminde de doğru mesleğin seçilmesi bu sebeple çok önemli. Fakat hiçbir zaman geç kalmış olmadığınızı da unutmayın. İşinizin güzel yanlarını düşünerek onu sevmeyi denemelisiniz. eğer yapamıyorsanız da işinizi değiştirin. Unutmayın ki birçok insan, eğitimini almadığı sektörlerde çalışmakta.

sendrom

-Daha Kötülerini Düşünün ve Şükredin

Siz, pazartesi sabahları işe nasıl gideceğinizi düşünürken ve yıllarca üniversite okumasına rağmen iş bulamayan birçok insan olduğunu asla unutmayın.

Bir işinizin olmaması, sizi maddi olarak fazla aşağı çekeceği gibi, ayrıca sosyal bir hayatınızın olmasını da engeller ve psikolojik açıdan da oldukça zor günler geçirirsiniz. Bu sebeple  işinizin kıymetini bilmelisiniz.

-Pazartesi Sabahlarına Keyif Alacağınız Çeşitli Aktivitelerle Başlayın

Pazartesi sabahları, iş yerinize gittiğiniz zaman hemen çalışmaya başlamayın. Zaten, Pazartesi sendromunun verdiği sıkıntı sebebiyle istediğiniz gibi verimli çalışmanız da mümkün olmaz. Onun yerine, sevdiğiniz bir kahve için ve haberlere göz atın. Arkadaşlarınızla beraber kısa sohbetler edebilirsiniz. Eğer biraz erken kalkabiliyorsanız, kahvaltınızı her gün olduğundan daha özel yapabilirsiniz veya iş yerine giderken de en sevdiğiniz bir tatlıdan alın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir