Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Rezenenin Yararları Nelerdir?

Rezenenin Yararları Nelerdir?

Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarının ezilip suda kaynatılması ya da demlenmesi ile yapılır. Çin, Hindistan ve Ortadoğu’da çok eski tarihlerden beri bitkisel ilaç olarak kullanılır. Rezene çayının, meyan köküne benzeyen bir kokusu ve tadı vardır.

Rezene sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum başta olmak üzere pek çok element ve madde bakımından zengindir. Bunun yanında C ve A vitamini açısından da zengin bir bitkidir. Yapraklarıyla çay yapılırken, tohumları ile de birçok hastalığa şifa olur. Rezeneyi kurutmak mümkün olduğu için de yılın bütün aylarında tüketmek mümkün.

Rezenenin Sağlığa Yararları

Rezene, mutfaklarda kullanıldığı kadar tıpta da kullanılan çok etkili bir bitki olmaktadır. Fazla geniş bir yelpazede insan sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Solunum yolu sorunları olan hastalar için iyi bir nefes açıcı olan sprey görevi gören rezene, saçtan tırnağa kadar pek çok organ için oldukça yararlıdır. Rezenenin iyi bir antioksidan özelliği de vardır. Balgam söktürücü özelliği olmasının yanında, bağırsakları çalıştırıcı ve gaz giderici özellikleri de olmaktadır.Bunun yanı sıra rezene tohumu, gözler için de çok yararlıdır. Gözlerde keskin görüş sağlamasına ve mikropların öldürülmesine yardımcı olmaktadır.

rezene

Rezene Bünyeyi Kuvvetlendirir

Rezene, antik Yunan’da uzun ömrün ve gücün sembolü idi. Ayrıca insanı cesaretlendirdiğine de inanılıyordu. Bu görüşlerinde oldukça haklılardı. Çünkü rezene, özellikle de tohumlarının içermiş olduğu çok kuvvetli antioksidan özelliğiyle bünyede bulunan ve de birçok hastalığa sebep olan virüslerin ve serbest radikallerin en büyük düşmanıdır. Serbest radikaller, virüs ve parazitleri etkili bir şekilde vücuttan atıp sağlıklı, güçlü ve uzun ömürlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar.

Doğal Antibiyotik Rezene

Rezene, oldukça güçlü bir antioksidan olduğu için, çok ciddi hastalıkları bile önleyerek tedavi etme özelliği bulunmaktadır. Vücutta asla istenmeyen serbest radikalleri yok etmenin dışında da ciltte ve deride meydana gelen enfeksiyon hastalıklarına karşı da etkili olmaktadır.

Sindirim Sistemine Yararlıdır

Rezene, hatırı sayılır bir miktarda diyet lifi içermektedir. Bu liflerin en önemli özelliği ise sindirim sitemine çok yararlı olmasıdır. Enerji reaksiyonunu da mümkün kılarak besinlerin hızlı bir şekilde moleküllere bölünmelerini sağlayarak bu durum da vücutta sindirimi kolaylaştırmaya yardım eder. Ayrıca bağırsak hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Bağırsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar ve kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Rezene Kanserle Mücadele Eder

Pek çok sağlık uzmanı kanser hastalıklarını, başlangıç aşamasında tedavi ettiğine inanmaktadır. Çok fazla ilerlememiş olan kanser vakaları için etkili bir tedavi alternatifi de olabilir. Kansere sebep olan serbest radikallerin, en amansız düşmanlarından biri de rezenedir. Özellikle rezene tohumları çok kuvvetli olan bir antioksidandır.

rezene yarari

Rezene Kolesterole İyi Gelir

Rezene içermiş olduğu zengin liflerin yardımı ile kolesterolün sağlıklı ve iyi bir seviyede tutulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunu başararak damar ve kalp sağlığını korur ve felç, kalp kriziyle beraber inme gibi hastalıklara da yakalanma riskini azaltır.

Rezene Gazı Giderir

Rezene kavikol, fenkondan, cineol, mirsen gibi  pek çok uçucu bileşenleri içerir. Bu yağlar vücutta gaz giderme işlemi için oldukça önemli rol oynamaktadırlar. Aynı zamanda etkili bir antioksidan olması ile de katkı sağlarlar.

Rezene Kırmızı Kan Hücrelerinin Artmasına Yardımcı Olur

Rezene, kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlayan nadir besin kaynaklarından olmaktadır. Özellikle rezene tohumu tüketmek kırmızı kan hücreleri için de önemlidir. Kırmızı kan üretimi adına ihtiyaç olan bakır ve diğer maddeler rezenede oldukça fazla bulunmaktadır.

Kan Basıncı ve Kalp Hızını Düzenler

İnsanların gün boyunca yaşamış oldukları olaylar ve karşıdan meydana gelen gerilimler kalp atışını ve kan basıncını etkilemektedir. Rezene, bu durumda vücudun en önemli yardımcılarından olmaktadır. İçerdiği zengin potasyum yardımı ile kalp hızını ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutamaya yardımcı olmaktadır.

Cilt  Sağlığı İçin Rezene

Rezene özellikle de tohumu cilt sağlığı için oldukça önemli katkı sağlar. Rezene tohumu sayesinde ucuz ve sağlıklı bir biçimde cilt sağlığını ve güzelliğini koruyabilirsiniz.  Bakır, demir, selenyum, magnezyum, potasyum, çinko ve C vitamini, A ve E vitaminleri cilt sağlığını korumaya fayda sağlayan en temel maddelerden olmaktadır.

Rezene, deride meydana gelen enfeksiyonlara ve iltihaplara karşı da çok etkilidir. Rezene tohumları özellikle kaynatılıp, lapa şekline getirilerek deriye uygulanabilir. Siyah lekelerin ve aknelerin giderilmesine de yardımcı olur. Bunun yanında oldukça etkili bir antioksidan olduğu için de ciltte meydana gelen hastalıkları ve tahrişi ortadan kaldırmaktadır.  Rezene tüketildiği zaman deride soğuma hissi yaratarak enfeksiyona sebep olan unsurları ortadan kaldırmaktadır.

çay

  • Rezene çayı sindirim sitemi için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Midede meydana gelebilecek hastalıklara engel olur. Aynı zamanda rezene çayı bağırsakların da sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
  • Rezene çayı, idrar söktürücü özelliği ile bilinmektedir. Hipertansiyona da iyi gelir. Ayrıca rezene çayının kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tuttuğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
  • Rezene çayının bir özelliği de çok ağlayan bebekleri sakinleştirdiğini savunun bazı uzmanlar var. Bir çay kaşığı olarak, günde bir defa bebeklere verilebilir fakat her gün verilmemesine dikkat edilmelidir.Bir çocuk doktoruna danışmadan, bebeklere vermemenizi önermekteyiz.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir