Anasayfa / Güzellik / Saçları Sağlıklı Uzatmak için Ne yapmalı?

Saçları Sağlıklı Uzatmak için Ne yapmalı?

Saçların sağlıklı uzaması için yapılması gerekenlerin listesi, saçların çok daha sağlıklı görünmesi, kırılmaması, dökülmemesi, hacimli ve parlak olması için yapılması gerekenler ile aynıdır. Her şeyden önce beslenmenize özen göstermeli ve gıda yolu ile vücudunuz ve dolayısı ile de saç sağlığınız için gerekli olan yağ ve mineralle, protein ve vitaminleri  aldığınızdan emin olmalısınız.

Eğer aldığınız mineral ve vitaminlerden emin değilseniz ya da vitamin eksikliği yaşıyorsanız, multivitamin takviyesi de kullanabilirsiniz. Saçların sağlıklı uzaması için yapılmaması gerekenlerin başında; saçları her gün şampuanlamak, ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar kullanmak, sık boyatmak uzun süre güneş altında kalmak, jöle, sprey gibi ürünleri sık kullanmak gelmektedir.

Sağlıklı Saç Uzatmak İçin Öneriler

Öncelikle saçlarınızı yalnızca yağlandığında yıkayarak işe başlayabilirsiniz. Çok sıcak suyla duş almak ve her gün şampuan kullanmak saçınızı, saç derinizi ve cildinizi kurutmaktadır. Saçların kuruması  ve kırılmaları arttıracağı için daha sık kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple saçlarınızı yalnızca  gerektiğinde şampuanlayın ve de ılık suyla yıkanmaya çalışın.

saç

Saçlarınıza değdirdiğiniz şampuan, saç kremi, şekillendirici gibi ürünlerin çok fazla ağır kimyasallar içermemesine özen göstermelisiniz. Organik saç bakım ürünleri daha pahalı olmakla beraber yıpratıcı etkileri de yok denecek kadar azdır ve uzun dönemde saç sağlığını korumaktadırlar. Saç tipinize en uygun olan şampuan seçin ve saçlarınızın da nemli olmasına dikkat edin.

Parlak, uzun ve sağlıklı saçlar için öncelikle saç köklerinin bulunduğu, saç derisinin sağlıklı olması gerekir. Saç derisini kurutan alkol içeren saç ürünlerini sakın kullanmayın. Saç derinizde tahriş, mantar ya da kurumaya sebep olan, saç köklerini zayıflatan herhangi bir cilt hastalığı var ise vakit kaybetmeden bir doktora gidip uygun hemen tedaviye başlayın. Zaman içinde jöle, şampuan, sprey gibi ürünler saç derisinde birikir ve bu da kepeğe yol açabilir. 15 günde 1 defa saçlarınızı sirkeli su ile durulayarak saç derisinin iyice temizlendiğinden emin olabilmeniz mümkün.

saç uzatma

Sağlıklı saçlar a sahip olmak için saç tellerinin nemli olması şart. Yağlı saçları, genelde ekstra nemlendirmek gerekmez fakat kuru saçlar için nemlendirici bir ürün kullanmak ya da doğal yağlarla ara ara saç bakımı yapmak gerekir. Kozmetik marketlerde duşta ya da duştan çıktıktan sonra da kullanabileceğiniz nemlendirici serumlar bulabilmeniz mümkün.

Sağlıklı saç için atılacak ilk adım da dengeli bir beslenme programı oluşturmak ve bu programa da sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Haftada en az 2 gün balık tüketmelisiniz, taze meyve ve sebzeleri olabildiğince sık sık yemeye çalışın.

Stresi azaltmaya çalışın ve her gün uykunuzu tam olarak alın. Sigara, alkol ve diğer toksin maddelerini olabildiğince az tüketin ve hatta hiç kullanmamaya özen gösterin.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Pratik Güzellik Bilgileri**

Bayanlar bu habrrimiz  tam size göre ..Hızlı yağlanan saçlara, uzun sürede kuruyan ojelere, kurumuş ciltlere her …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir