Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Serinlemek için Buz gibi Tavsiyeler

Serinlemek için Buz gibi Tavsiyeler

Serinlemek için ne yapılmalı?

Sıcak havalarda halsizlik, el ayak şişmesi, nefes darlığı gibi problemler ortaya çıkıyor. Sıcaklardan korunmanızı sağlayacak olan tam dokuz serinletici öneriyi sizin için sunuyoruz!

Her gün maden suyu için!

Maden suyu, içeriğindeki mineraller sayesinde susuzluğu gidererek serinlemeye yardımcı olmaktadır. Buz gibi bir bardak maden suyunun içine limon ya da çilek dilimleri ilave edip biraz bekletin ve sonra afiyetle için.

tavsiyeler

Üzümleri dondurup yiyin!

Serinlemek için akla ilk gelenlerden biri dondurma yemektir. Fakat fazla kalori yüklemesi yapıp, kilo alabilmeniz olağan. Kırmızı ya da beyaz üzümleri, dondurucuya atın ve birkaç saat bekletin, bu serinletici olan üzümlerle kilonuzu riske atmadan ferahlamanın tadını çıkarın.

İyotlu tuz kullanın!

Sıcak havalarda terleme ile beraber tuz kaybı da olacaktır. Eksik tuz dengesi tansiyon düşmesi, halsizlik gibi olumsuz durumlar da yaratabilir. İyotlu tuz kullanmayı deneyin.

Günlük 3 litre su için!

Susuz kalan vücudumuz, en başta el-ayak şişmesi gibi tepkiler verebilir, bunu önlemek için de sıvı tüketimini artırmalısınız. Daha fazla serinlemek için ve detoks etkisi yaratmak için de su şişesine geceden maydanoz, nane gibi ferahlatan bitkiler ekleyin.

Çıkış saatlerine dikkat edin!

Güneşin en tepede olduğu ve öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalısınız. Aşırı sıcaklarda, beyin kanaması tehlikesi durumu bile vardır. Eğer illa ki dışarı çıkmanız gerekiyorsa da kesinlikle güneş kremi ve şapka kullanın aksi halde güneş yanıkları olabilir.

Sıcaklarda alkol kullanmayın!

Serinlemek için buz gibi bir bira içmeyi düşünebilirsiniz fakat bu sağlığınız açısından çok tehlikeli bir durumdur. Güneş altındayken ve de çok sıcak havalarda alkol kullanmamalısınız.

Açık renk giysiler tercih edin!

İlkokuldayken öğrendiğimiz en güzel bilgilerden birisi de: koyu renk giysiler çeker, açık renk giysiler ise güneşi iter. Sıcak havalarda, hep açık renk olan giysiler tercih edin.

 serinlemek

Pişik kremi kullanın!

Sıcak havalarda sürtünme ve terlemeden dolayı bacak arası ya da göğüs altında pişik oluşabilmektedir. Bunu önlemek için de pişik kremi kullanabilirsiniz.

Yemek sonrası kesinlikle denize girmeyin!

Yemekten hemen sonra havuza veya denize girmeyin ya da yürüyüş yapmayın.  Çünkü sindirim çok zorlaşır ve tansiyonunuz da yükselebilir. Bunun için yemekten 10 dakika sonra dinlendikten sonra hareket etmelisiniz.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fener Taraftarından Şükran Ovalıya Küfür!

Caner Erkin Fenerbahçeden Beşiktaşa transfer olduktan sonra Fenerbahçeyle ilgili fotoğraflarını silmiş sonrasında , fotoğrafları niçin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir