Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Yemeklere Lezzet Katacak Sarımsak Soğan ve Kırmızı Biber Tozu!

Yemeklere Lezzet Katacak Sarımsak Soğan ve Kırmızı Biber Tozu!

Baharatlardan hoşlanıyorsanız eğer sarımsak, soğan ve kırmızıbiber tozunu da çok seveceksiniz. Bu üçlünün harika bir aroması vardır ve yemeklere de büyük bir lezzet katar.

İsterseniz, bu üçlünün tozunu da baharatçılardan satın alabilirsiniz. Fakatbu baharatlar uzun bir süre plastik şişelerin içinde beklediği için istediğiniz gibi lezzet veremez.

Bunun için de size yazımızda evde bu tozu nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağız.

baharat

Gerekli Malzemeler:

Mümkünse organik soğan, kırmızıbiber ve sarımsak

Yapılışı:

Yapmak istediğiniz tozun tatlı ya da acı olmasını istiyorsanız eğer kullanacağınız biberleri ona göre seçmelisiniz.

Kullanacağınız tüm malzemeleri, fırında kuru hale getirmeniz gerekir. Malzemeleri ayrı ayrı bir şekilde kurutmanızı tavsiye ediyoruz. Soğanları da ince dilimler halinde kesin.

Fırın tepsisinin üzerine ya da yağlı kağıdın üzerine serin. Fırınınızı 170 dereceye ayarlayın ve soğanların yavaşça kıtır kıtır hale gelinceye kadar pişirin.

Bu süre içinde de sık sık kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü sarımsak ve soğanın özelliğinden dolayı çok daha erken ya da daha geç kuruyabilmekte.

toz

Sarımsakları ve soğanı fırından çıkardığınız zaman, elle kırılır bir kıvamda olması gerekir.

Ardından da biberlerinizi fırın tepsisine koyun. Biberleri isterseniz ikiye keserek, içinden çekirdeklerini çıkarın. Fakat tam bir baharat tozu istiyorsanız eğer o zaman çekirdeklerini çıkarmasanız da olur.

Bütün kurutma yapıldıktan sonra malzemelerinizi, bir blenderın içine koyun. Fakat tek bir baharat istiyorsanız eğer yani yalnızca soğan tozu istiyorsanız o zaman yalnız soğanı blenderın içine koyun sonra da iyice karıştırın.

Bu çok ince bir toz haline gelecektir. Bunun için de blenderın kapağını hemen açmayın ve de 10 dakika kadar bekleyin. Eğer erken açarsanız tüm sinüslerini temizlenecek.

Tozunuzu cam kavanozların içinde saklayın.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Dalgona Kahve Tarifi

Dalgona Kahve Tarifi Malzemeleri  (1 kişilik için) 1 yemek kaşığı granül kahve 1 yemek kaşığı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir