Anasayfa / Seyahat / Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü camilerinden biridir. 1551 – 1558 yılları arasında inşa edilen cami, bir Mimar Sinan başyapıtıdır. Kanuni Sultan Süleyman için yapılan bu başyapıt içerisinde cami, medrese, kütüphane, imarethane ve diğer sosyal yapılar bulunmaktadır. Cami temel olarak Osmanlı mimarisi kullanılarak inşa edilmiştir. Büyük bir kubbeyi iki küçük kubbe destekler ve yapı olarak Ayasofya’ya benzetilir. Hatta bir rivayete göre Süleymaniye Camii, Ayasofya ile yarışacak bir Osmanlı yapısına ihtiyaç duyulduğu için yapılmıştır.

süleymaniye camii

Dünyaca ünlü mimarımız büyük usta Mimar Sinan tarafından yapılan bu yapı, inşa edildiği dönemin son teknolojisi ile yapılmıştır. Günümüze kadar birçok felaket yaşasa da hemen hemen hiç zarar görmeden görkemli bir şekilde ayakta kalmıştır ve İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazıdır. İstanbul’un sembollerinden biri olan Süleymaniye Camii’nin iki minaresi 76, diğer iki minaresi 56 metre yüksekliğindedir. Bu yükseklik farkı iyi bir perspektif anlayışı ile harmanlanarak ön ve arka cepheler farklı yüksekliklerde inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti Kanuni Sultan Süleyman döneminde en parlak günlerini yaşamıştır. Süleymaniye Camii de buna yaraşır şekilde yapılmıştır.

süleymaniye camii

Camii avlusu içerisinde Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri görülebilir. Bu türbeler çeşitli vitray ve pırlanta süslemeleri ile dikkat çekicidir. Süleymaniye Camii’ne geldiğinizde her detayın ayrı ayrı düşünüldüğünü ve her birinin görülmeye değer olduğunu fark edeceksinizdir. Kubbe, minare, şadırvan ve revaklar, süsleme ve nakkaşlık sanatı ile dekore edilen bölümler, mihrap ve kubbenin işlemeli iç kısmı, başarılı ses akustiği yaratan atmosferi mutlaka görülmelidir.

süleymaniye camii içgörünümü

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir