Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

 

Pedeliaceae ailesinin ikiçenekliler sınıfında yer alan susamın Anavatanı Afrika’dır.  Susam sıcak iklimlerde yetişir. Asya, Avrupa ile ülkemizde sıcak iklime sahip olan bölgelerde kültür tarımı yapılır. Susamın üzerinde yer alan kapsül biçimindeki meyvelerinin içinden elde edilmekte olan susam, baharat olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca susam tahinin de ana maddesidir. Kimyasal bileşimi protein, kalsiyum, magnezyum ve B vitaminleridir. Susamın %50’ si yağ olmakla birlikte susam yağı elde edilmektedir. Susam yağı yemeklik olarak da tüketilmektedir. Geriye kalan posası da hayvan yemi olarak kullanılır. Susam yağı kokusuzdur ve rengi mat sarıdır.

Saçlara Faydası

Susam yağı, cilt kadar saçlar için de inanılmaz bir sağlık kaynağı olmaktadır. Zamanla hem kimyasal ürünler hem de çevresel faktörler sebebiyle saçlar yıpranır ve hasar görür. Bu da saçların canlılığını, sağlığını ve parlaklığını kaybetmesine sebep olmaktadır.  Susam yağı, saçların yeniden sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Haftada iki veya üç kez masaj yaparak saça uygulanırsa saçların daha canlı ve parlak görünüm elde etmesi sağlanabilir.

susam yaği

Cilde Faydası

Susam yağı, özellikle de kuru olan ciltlerin nemlenmesinin sağlanmasında etkili rol üstlenir. Kuru ciltler özellikle de kış aylarında pul pul dökülür ve bu dökülme de aşırı olduğunda ciltte yaralara bile sebep olabilmektedir. Bu da sağlıksız bir cildin işaretleri olmaktadır.

Susam yağının, cilde uygulanması kuru olan ciltlerde sık sık karşılaşılan döküntüleri engellemektedir.  Bunun  yanı sıra susam yağının, etkili olan bir antioksidan olması serbest radikallerin sebep olduğu cilt hastalıklarını ortadan kaldırmaya yardım eder.

Susam yağının etkili bir antioksidan olması ayrıca serbest radikallerin sebep olduğu kırışma ve ciltte tahriş problemini ortadan kaldırır. Kırışıklıkları giderir, cildin erken yaşlanmasına izin vermez ve de cilde parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

Susamın Faydaları:

A, C ve E vitaminlerini içeren susam, aynı zamanda mineraller açısından da oldukça zengindir. Özellikle bakır açısından fazla zengin olan susam, bol miktarda sodyum, demir, magnezyum ve potasyum içerir. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller yardımı ile kalp damar sağlığından, kanseri önleyici özelliğine diyabetten anemi hastalığına kadar oldukça geniş bir yelpazade sağlığımıza katkıda bulunmaktadır.

 • Susam Diyabeti Önler.

Susam özellikle de susam tohumları, diyabeti önleyici besinler içerir. Glikoz seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutmaya yardım eden susam aynı zamanda kan basıncını ayarlamaktadır.

 • Susam Damar ve Kalp Sağlığını Korur.

Susamın ve susam tohumlarının içerdikleri doymamış yağlar, kötü olan kolesterol seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardım eder. Böylece dolaylı bir şekilde damar ve kalp sağlığının korunmasına yardım eder. Ayrıca susamın bu katkısı felç geçirme riskini ve korener arter hastalığına yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir.

susam

 • Anemi Hastalığından Korur.

Susamın anemi hastalığını giderdiği düşünülür. Bunun yanında da özellikle siyah susam tohumları da bolca demir içerir. Demir ise anemi hastalığına sebep olan faktörlerin ortadan kalkmasına yardım eder. Ayrıca demir eksikliğinden kaynaklı olan halsizlik ve yorgunluk hislerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu düşünülür.

 • Susamın ante kanser özelliğinin olduğu düşünülür. Ayrıca bol mikterda magnezyum içermesi de kanser vakalarına yakalanma riskini azaltmaya yardım eder. Ayrıca, fıtatın denilen bir anti kanser bileşiğini de içerir. Düzenli bir şekilde susam tüketimi ve kolorektal tümör riskinin azalmasına ve kolorektal kanserin önlenmesine yardım ettiği düşünülür.
 • Susam bol miktarda lif içerdiğinden dolayı genel anlamda da bütün sindirim sistemi organları için yararlı bir besin kaynağı olmuştur. Ayrıca bu, kolesterolün de sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Bol miktarda lif içermesi kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

yağ

 • Susam Romatoid Artrit denilen hastalığa sebep olan ağrılara iyi gelmektedir. Bu hastalığın sebep olduğu şişmeleri de engelleyebilir. Aynı zamanda da kan damarlarını ve kemikleri güçlendirmektedir.
 • Susamın içermiş olduğu magnezyumu aynı zamanda solunum yolu problemlerinin çözülmesine yardımcı olduğu düşünülür.
 • Bazı sağlık uzmanları, susamın radyasyon hasarlarını azalttığını savunur. Radyasyona maruz kalan kişilerin de düzenli olarak tüketmelerini önerirler.
 • Susam ve özellikle de susam tohumları kemik sağlığımız için hayati önem taşıyan mineraller ve besinler içerir. Özellikle de susam tohumlarını bolca kalsiyum içermesi kemik sağlığına ciddi bir anlamda katkı sağlamasına yardım eder.
 • Susam ayrıca ağız sağlığı için de çok yararlıdır. Ağızda yer edinen zararlı bakterileri, atıkları ve mikropları ortadan kaldırmaktadır.
 • Geleneksel Çin tıbbına göre susamın karaciğer ve göz sağlığına yararlı olduğuna inanılmaktadır. Bazı sağlık uzmanları göz sağlığı ve karaciğerle yakından bir ilişki olduğunu savunmaktadırlar. Özellikle bu açıdan değerlendirdiğimizde siyah susamın göz ve karaciğer sağlığı için hayati önem taşıyan besinler ve mineraller içerdiğini söyleyebilmemiz mümkün.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir