Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından en faydalı ürünlerden biri olan zeytinyağının yaklaşık olarak 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Oldukça yüksek besinler içerdiği için yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Zeytinyağı eski Mısır medeniyetinden itibaren oldukça yaygın bir şekilde kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Hem harici hem de dahili olarak kullanılır. Saç ve cilt sağlığı dışında ayrıca sindirim sisteminin sağlığını korumak için de eski çağlardan itibaren kullanılır.

Zeytinyağı, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bunun dışında demir, sodyum ve potasyum içerir.

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağının çok yaygın bir şekilde kozmetik ürünlerinde cilt sağlığı için eski çağlardan itibaren kullanıldığını söylemiştik. Bunun dışında birçok hastalığın tedavisinde ve alternatif tıpta da kullanılır.

Özellikle sindirim sistemi sorunları için yaygın olarak tavsiye edilmekte ve kullanılmaktadır. Kabızlık problemlerine anlık çözümler getirebilir. Ayrıca damar ve kalp sağlığı başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği düşünülür.

zeytinyaği

Zeytinyağının Cilt Sağlığına Faydaları

Doğal zeytinyağı, cildin kimyasal yapısına daha çok uygundur. Bu özelliği ile özellikle kuru ciltlere oldukça yararlıdır. Bunun yanında dizlerde ve dirseklerde aşırı kuruma sonucunda meydana gelen sertleşmelere karşı da çok etkilidir. Düzenli kullanıldığı zaman da cildin yumuşak kalmasını sağlamaktadır.

Ayaklar suyun içinde olduğu bir halde 10-15 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama hem hem sert cildin atılmasına hem de ayakların dinlenmesini yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Cilt ve saç sağlığından sonra zeytinyağının en çok sindirim sistemine yararlı olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz. Özellikle de bağırsak hareketlerinin artmasını teşvik ederek kabızlık ve basur problemlerine anlık çözümler sunabilir. Bunun dışında da sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca antioksidan özelliği ile de bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Meme Kanseri Riskini Azaltır

Günümüzde çok sık rastlana kolorektal kanser ve meme kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülür. Bunun dışında doğumdan sonra ve emzirme döneminde de kadınlarda oluşan gelen meme ucu çatlamalarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

olive oil on wooden table
olive oil on wooden table

Diyabete İyi Gelir

Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini azaltmada yardımcı olan kimyasallar içermektedir. Zeytinyağı, hastalar için vücutta insülin görevi görür ve problemlerin azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Kan Basıncını Düzenler

Zeytinyağının ve zeytin yapraklarının kan basıncını sağlıklı bir seviyede tuttuğu düşünülür.

Zeytinyağı  Kolesterole İyi Gelir

Bu konu ile alakalı olarak yapılan birçok bilimsel araştırma sonuçları, zeytinyağının kolesterole iyi geldiğini ortaya koyar. Ancak zeytinyağının doğal olması da maksimum derecede yarar sağlar.

Zeytinyağı Karaciğeri Korur

Daha önce de yazdığımız gibi zeytinyağı oldukça etkili bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı da genel anlamda serbest radikallerin bünyeye vermiş olduğu zararları azaltır fakat bundan en çok etkilenen karaciğer sağlığına inanılmaz derecede katkıda bulunabilir. Temizleme merkezi şeklinde görev yapan karaciğeri, ayrıca toksinlerin vereceği olası zararlardan da korumaktadır.

zeytinyaği

Alzheimer Hastalığına Karşı

Zeytinyağı, içerisinde bulunan doğal fenolik bileşik olan ‘oleocanthal’, Alzheimer hastalığının önlenmesinde son derece etkili olmaktadır. Bilim adamlarına göre, phytonutreint hastalığa sebep olan en önemli sebeptir. Zeytinyağı buna sebep olan faktörlerin ortadan kalkmasını sağlayıp, zihin ve beyin sağlığımızı korumayı sağlamaktadır.

Kemik Sağlığını Korur

Zeytinyağı, kemiklerimizin mineralizasyonu yanında, kireçlenme için de oldukça gerekli olan vücudumuz için kalsiyum emilimini teşvik eder. Aynı zamanda da kemiklerin esnemesini sağlayarak kırılganlık oranını azaltmaktadır. Bu özelliği ile romatoid artrit, osteoporoz gibi ciddi kemik bozukluklarının da ortaya çıkmasına engel olabilmektedir.

Ruh Sağlığını Korur

Çağımızın en önemli sağlık problemlerinden biri de aşırı strestir ve bunun sonucu olarak da depresyon. Bu iki problem hem fiziki sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Ancak düzenli bir şekilde belirli dozlarda zeytinyağı içmek, bünyenin depresyon ve stres vakaları ile mukavemetini arttırır. Böylece stres kaynaklı olan birçok fiziki hastalığa yakalanma riskini azalttığı gibi, zihinsel ve ruh sağlığımızı korumaktadır.

Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Zeytinyağının, cilt sağlığından sonra en çok sindirim sistemi sağlığına yararlı olduğunu daha önce söylemiştik. Bunun en önemli sebebi özellikle de bağırsak hareketlerini teşvik etmesidir. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırdığı gibi, dışkının da kolay bir şekilde bünyeden atılmasına yardım eder. Bu özelliği de zeytinyağının kilo vermeyi teşvik etmesini sağlamaktadır. Özellikle hareketsiz kalan bağırsaklar da kilo almaya meyilli olmaktadır. Bu faktörleri ortadan kaldıran zeytinyağı, kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

 

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir