Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Sütün Cilde Eşsiz Yararları Nelerdir?

Sütün Cilde Eşsiz Yararları Nelerdir?

Sütlü Cilt Parlaklığı Maskesi

Sütün en yaygın olarak kullanıldığı alan şüphesiz ki kozmetiktir. Özellikle cilt üzerinde olan etkileri sütü, kozmetik sektöründe çok önemli bir element haline getirmiştir. Süt cilt için yararlı olan birçok besin içerir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için sütün yararları saymakla bitmez.

Kaynatılmış olan sütün sağlığa yararlı olduğu genel bir kanaattir ancak kaynatılan süt bazı besin maddelerini kaybeder. Bu yüzden de özellikle cilt sağlığı için sütün çiğ olarak tüketilmesi önerilir.

Çiğ süt, cildi nemlendirici maddeler içeirr.  Çiğ süt, tüm cilt türleri için de olağanüstü bir besin maddesi olmaktadır. İncelmiş ve yıpranmış ciltlere sıklık kazandırarak elastik özellik sağlamaktadır.

süt yarari

Çiğ süte birkaç damla limon suyu ekleyip iyice karıştırın. Cilt eğer kuru ise bir miktar gül suyu ekleyebilirsiniz. Bu karışımı boynunuza ve yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra da yüzünüzü yıkayın. Bu süt maskesi, cildinize olağanüstü enerji katar ve çatlakların, çillerin giderilmesine yardım eder.

Sütlü Nemlendirici Maske

Çiğ süt, derin olan cilt katmanlarını besler ve klima görevi görerek cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle de kış aylarında kuru ciltlere uygulanabilmektedir. Her mevsimde bu maskeyi kullanarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Çiğ süte 2/3 çay kaşığı un ve bal, bir miktar da gül suyu ekleyin. Çırpın ve iyice karıştırın sonra yüzünüze uygulayarak 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra da duru su ile yıkayın.

Sütlü Cilt Bakım Maskesi

Çiğ sütün nemlendirici etkisinin dışında başka sihirli görevleri de vardır ve bunlardan en önemlisi de cildi temizleyici özelliğidir. Deride bulunan yağ, kir hatta siyah noktaların da ortadan kaldırılması için bile etkili olabilmektedir. Sütlü cilt maskesi, cilt temizliği için de önemli bir maskedir.

süt

2.Maske

Bir cam kasenin yaklaşık 1/4’üne limon suyu ekleyerek 100 gram çiğ sütle iyice karıştırın. Bir pamuk yardımı ile yüzünüze ve ellerinize uygulayın. Ayrıca bu karışımla yüzünüzü ve ellerinizi yıkayabilirsiniz. 10 dakika sonra saf su ile de cildinizi temizleyin. Yağlı ciltler için çok yararlıdır.

 3.Maske:

Yarım litre çiğ süte 2 yemek kaşığı salatalık suyu ve 2 yemek kaşığı limon ekleyin ve iyice karıştırın. Aynı diğer maskeler gibi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika sonra da duru suyla yıkayın. Bu karışım özellikle de hassas ciltler için çok etkilidir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir