Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Lahananın Faydaları Nelerdir?

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Yeşil yapraklı lahana sebzeler arasında düşük kalorilidir.  Çok yaygın biçimde salatalarda tüketilmektedir. Özellikle Karadeniz bölgesinin “milli yemeği” olduğunu söyleyebiliriz. Karadeniz bölgesinde çok fazla tüketilmektedir. Lahananın birkaç çeşidi bulunur.

Lahanayı sağlık bakımından bu kadar önemli kılan şey hiç şüphesiz içerdiği vitaminler, maddeler ve bileşenlerdir. Lahana bol oranda diyet lifi, protein, flotlar, pridoksin, niasin, tiamin, riboflavin C ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum bakımından da zengin olan lahana aynı zamanda demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko içermektedir.

Bir porsiyon ya da bir fincan lahana, K vitamini  gereksinimin %91.7’sini içerir. Aynı zamanda C ve B vitaminin karışımı da bol oranda içerir. Şimdi lahananın sağlık bakımından muhteşem yararlarına bakalım.

Lahananın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yeşil yapraklı lahana barındırdığı vitamin ve mineraller vasıtasıyla çok geniş bir alanda sağlığımıza katkıda bulunur. Lahananın en önemli özelliklerinden biri güçlü bir antioksidan olarak bilinmesidir. Bu özelliği en başta karaciğer olmak üzere tüm iç organların sağlığının korumasına yardımcı olmaktadır ve aynı zamanda vücudun deri ve cilt sağlığını korur.

lahananin faydalari nelerdir


Cilde Sağladığı Yararları

C vitamini bakımından çok zengin olan lahana düzenli biçimde tüketildiğinde cilt sağlığına önemli katkılarda bulunabilmektedir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve geciktirir. Bu özelliğini A vitamini destekler. Cilde sağlıklı ve berrak bir görünüm kazandırmaya yardım eder. Bunun dışında D vitamini vasıtasıyla kalıcı olarak cilt sağlığına katkı sağlar. Özellikle cilt hücrelerinin sağlığı bu vitamin sayesinde sağlanır.

Cilt Hasarlarını Azaltabilir

Lahana lapa şeklinde cilde uygulandığında sedef, egzama, döküntü ve böcek ısırıklarını yok edebilir ve unsurların sebep olduğu hasarı azaltabilir. Bir blenderde lahanayı öğütün ve elde ettiğiniz lapayı 15 dakika süresince cildin hasar gören bölgelerine uygulayın.

Lahana yapraklarını cilt ve bez arasına sıkıştırarak uyguladığınızda cildin esnemesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bunu gece yatmadan hemen önce cildinize koyun ve daha sonra sabaha kadar kalmasını sağlamaya çalışın.

Akneyi Önler

içerdiği A ve E vitaminleri ve aynı zamanda bol orandaki potasyum lahanayı cilt sağlığı bakımından takviye eder. Yapılan bu uygulamalar ve düzenli şekilde lahana tüketimi akneyi önler. Çünkü akneye iyi gelen kükürt bakımından da zengin bir besindir.

Lahananın cildi temizleyici özelliği bulunur. Lahanayı kaynatarak suyuyla yüzünüzü yıkamanız kısa zamanda cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.

lahananin yararlari

Saç Sağlığını Korur

Cilt sağlığına çok fazla açıdan katkısı olan lahana aynı zamanda saç sağlığını da korur. A vitamini bakımından zengindir ve bu özelliği saç sağlığının korunmasına katkı sağlamaktadır. Lahanaları lapa haline getirdikten sonra biraz limon katıp saçlarınıza uygularsanız saçlarınınız doğal bir parlaklık kazanmasını ve yumuşamasını sağlarsınız. Bunun yanı sıra saç dökülmesi sorunlarını aşmanıza yardımcı olur.

Saç Kırılmalarını Engeller

Aynı şekilde lahanayı kaynatarak suyuna belli bir miktar limon katıp saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu saçlarınıza parlaklık katar, saç kırılmalarını giderebilir. Ayrıca bu uygulama kafa derisi sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir ve kepek sorununu ortadan kaldırabilir.

Kanserden Korur

Kansere sebep olan hücrelerden koruyucu özelliği bulunur. İçerdiği çok zengin orandaki madde ve bileşenler vasıtasıyla kanser hücrelerinin yayılma hızını azaltır ve kanser hücrelerinin vücuttaki diğer hücrelere zarar vermesine engel olur.

Bağışıklık Sistemini Kuvverlendirir

C vitamini bakımından çok zengin olan lahana kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur ve ayrıca serbest radikallerin önlenmesini sağlar.

Enfeksiyon Hastalıklarına Yararı

Lahana, içerdiği bol orandaki aminoasitler ve diğer maddeler vasıtasıyla enfeksiyon hastalıklarını yok edebilir.

lahana

Göz Sağlığını Korur

Lahana beta karoten barındırdığı için gözlerin makula dejenerasyonu rahatsızlığına yakalanma tehlikesini azaltır.

Alzheimer Hastalığı Tehlikesini Azaltır

Düzenli biçimde lahana tüketimi zihinsel hastalıkların oluşmasına engel olabilir. Özellikle yaşlılık döneminde çok sık rastlanan Alzheimer  hastalığını engelleyebilir. Bu özellikleriyle beyin sağlığını korumaktadır.

Kilo Vermede Yardımcı Olur

Bir fincan pişirilmiş lahana yaklaşık 33 kalori barındırmaktadır. Özellikle lahana çorbası ile yapılacak diyet kilo vermeyi daha da kolaylaştırır. Bağırsakların hareketini arttırması nedeniyle ayrıca daha kolay biçimde dışkı atmayı sağlar ve kabızlık sorunlarını giderir.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Tahsilliler daha az kilo Alıyor

Yüksek eğitimli insanların daha az kilo aldığı ispatlandı. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre, obezite sorunu düşük eğitimlilerde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir