Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Fazla kilolar yalnız dış görünüşümüzü etkilemiyor, çok daha önemli olan kanserden kalp sorunlarına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarmasıdır.

Bu fazla kilolardan kurtulmak ise özellikle yemek yemeyi keyif olarak gören kişiler için kolay değil ancak kilo vermek istiyorsanız yine besinlerden yardım alabilirsiniz.

Bazı yiyecekler diğerlerinden farklı şekilde yemek sonrası tokluk hissi süresini uzatır, gün boyu aldığınız kaloriyi kontrol altına almanızı ve yaptığınız diyet programına bağlı kalabilmenizi sağlayabilir.

Tokluk süresini uzatabilme açısından elma, yulaf, yeşil sebzeler gibi yavaş sindirilen lif bakımından zengin besinleri tüketebilirsiniz.

tok tutan besinler nelerdir

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Elma: Vitamin ve mineral açısından zengin olan elma ayrıca lifli yapısı sebebiyle tokluk hissini uzatır ve kalorisi düşüktür. Kan glikoz oranını düzenleyerek enerji sağlayan elma, özellikle egzersizlerin ardından kaybedilen enerjiyi geri almanıza yardım edebilir.

Salata: Marul, kereviz, salatalık, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler diyet programınızda avantaj sağlayabilir. Bu sebzelerin sindirim süresi yavaştır ve yedikten sonra midenizi uzun süre boyunca dolu hissedebilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olması açısından yemeklerden önce büyük bir kase salata tüketebilirsiniz. Yüksek kalorili salata sosları yerine limon ya da sirke kullanabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi uzun süre tok tutar. İçinde bulunan karbonhidratların bünye tarafından yakılması uzun sürer ve gelecek öğüne kadar gerekli enerjiyi sağlar. Glisemik indeksi düşük olan ama besin değeri açısından zengin olan yulaf ezmesi, açlık hormonu olan“ghrelin”i baskılar.

yulaf ezmesi

Yeşil Çay: Öğünler arasında tüketeceğiniz 1 bardak yeşil çay, sizin açlık hissini bastırmanıza yardım edebilir. İyi bir antioksidan olan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırır ve gün içinde daha fazla kalori yakmanıza katkı sağlar.

Protein: Yalnızca karbonhidrat tüketmek, yağ hücrelerinde çok fazla enerji depolanmasına ve böylelikle vücutta yağ kütlesi artmasına sebep olurken protein karbonhidratın bünye tarafından emilme hızını yavaşlatır.

Deniz ürünleri, yağsız et, tavuk eti ve yumurta  gibi kaliteli protein depoları, sizi daha uzun zaman tok tutar ve gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar.

Baharat: Baharatlı gıdalar tokluk etkisi üzerinde iki şekilde etkilidir. İlki, baharatlı gıdalar yemek yemeye başladığınızda daha az yemenizi sağlar, ikincisi ise hararet yapması nedeniyle daha fazla su içmenize ve bu nedenle midenizin dolmasına sebep olur.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir