Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizma hızı, organların çalışması açısından vücudun gün boyu gereksinim duyduğu minimum enerji yani kalori değeridir. Metabolizma hızı yüksek olan kişiler, düşük olan kişilere göre gün boyunca daha fazla kalori yakar ve bu da özellikle kilo verme döneminde önem kazanmaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran besinlerle birlikte gün içersinde dinlenir halde yaktığınız kalori oranını arttırarak kilo vermek için önemli avantaj sağlayabilirsiniz.

Bu besinlerin yanı sıra kahvaltıyı atlamamak, çok yorucu olmayan ama düzenli şekilde egzersizler yaparak metabolizmayı hızlandırmak, kendinizi aç bırakmaktansa sık ve küçük öğünler yemek  ve gün boyu normal miktardan daha fazla enerji harcamasını sağlamak önemlidir.

metabolizmayi hizlandiran besinler

Metabolizma Hızı

Her insanın metabolizma hızı yaşına, cinsiyetine, kas yoğunluğuna, bünyesindeki yağ miktarına göre değişebilir. Bazı insanlar bünyenin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi açısından her gün 1300 kaloriye ihtiyaç duyar ama bazı kişilerde ise bu rakam 2500’e kadar çıkabilmektedir.

Metabolizma hızı, bazal ve dinlenir haldeki metabolizma hızı olmak üzere iki farklı şekilde ölçülmektedir. Dinlenir halde harcanan kalori oranını ölçmek, bazal metabolizma hızını ölçmekten daha basittir.

Bazal metabolizma hızının doğru ölçülmesi açısından kişinin tamamen dinlenir halde olması ve testten 10-12 saat öncesinden itibaren bir şey yememesi gerekir. Dinlenir haldeki metabolizma hızını bir eczanede ölçtürebilir.

Sonuç olarak bu değerler birbirine yakın olur ve gün boyu egzersiz yapmadan yaktığınız kaloriyi, dinlenir haldeki metabolizma hızınızı ölçtürerek öğrenebilmeniz mümkün.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı Biber

Acı biber, metabolizmayı hızlandıran besinler içerisinde hiç şüphesiz ilk sırada gelmektedir.

Piyasada birçok“zayıflatıcı acı biber hapı” ismiyle satılan ürünler bulabilmek mümkündür. Ancak bunları almak yerine yemeklerle beraber acı biber tüketerek aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

Acı biber, yendikten sonra 3 saat süresince metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilmektedir. Yemeklerinizde acı toz biber, sivri biber, pul biber kullanarak gün boyu yaktığınız kalori oranını arttırmanız mümkün. Acı biberin bir diğer olumlu yanı ise iştahı azaltarak tokluk hissi oluşturmasıdır. Acı biber dışında kekik, tarçın, kişniş de bir miktar etki etmektedir.

aci biber

Zencefil

Zencefil sindirime yardım ederken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemeklerin ardından metabolizma hızını ortalama %20 oranından arttırmaktadır.

Yeşil Çay

Kafein içeren yeşil çay, vücut sıcaklığını arttırarak metabolizmayı hızlandıran bileşikler içerir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak ya da soğuk olarak içebilirsiniz. Kafein içeren kahve, ve normal çay gibi diğer içecekler ise metabolizmayı hızlandırmak açısından önerilen içecekler arasında bulunur.

Protein

Karbonhidratlara göre daha uzun zamanda sindirildiği için protein açısından zengin bir yemeğin ardından sindirim sistemi daha çok enerjiye gereksinim duyar ve yakılan kalori miktarı artar.

Tavuk, balık, hindi gibi kırmızı ete oranla daha az yağ barındıran protein kaynaklarını daha fazla tüketebilirsiniz. Bazı makalelerde gün içerisinde protein tozuyla hazırlanan meyveli içecekler tüketmenin kilo vermeye yardım edebileceği belirtilmektedir.

Lifli Yiyecekler

Besinlerin sindirilmeyen bölümü olan lif, sindirim sırasında bünyenin kullandığı enerjiyi arttır ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Aynı zamanda suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genellikle sindirime yardımcı olur, ishal ve kabızlık gibi sindirime bağlı sorunları engeller.

Lif açısından zengin besinler arasında ıspanak, brokoli, lahana, kale, elma, portakal, greyfurt, yulaf, fındık, badem,kabak çekirdeği ve kepekli tahıllar sayılabilir.

Tarçın

Tarçının zayıflamaya yardım edebilen iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenler ve öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır. Yemeklerden sonra daha uzun zaman tokluk hissi sağlar. İkincisi de sindirimi sırasında bünyenin sıcaklığını yükselterek termik etki sağlar. Bu termik etkiyle beraber metabolizma hızlanırken harcanan enerji miktarı artar.

tarcin

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir