Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Sağlık / Türk Kahvesinin Faydaları

Türk Kahvesinin Faydaları

Yoğun ve yorucu olacak gibi duran bir güne başlayacak olsanız, sabah uyandığınızda yaptığınız ilk şey ne olurdu? Birçok insan için bu sorunun cevabı oldukça basit ve kesin; Bir bardak kahve hazırlamak! Dünya üzerinde milyonlarca insan, çeşitli sebeplerle kahve tüketiyor. Hatta daha önce hiçbir bardak kahve tatmamış bir yetişkin bulmak oldukça zordur.

Uyandığımızda güne kahve ile başlayıp, kahve ile devam edip, yine kahve ile sonlandırıyoruz. Kimileri ayılmak, kimileri enerji depolamak, kimileri ise uyanık kalkmak için kahve içiyor. Bazı insanlar ise, kahveyi sadece o mükemmel tadı için tüketiyorlar. Bu nedenle dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birinin kahve olduğunu söylemek mümkündür.

türk kahvesi

Peki her gün bolca tükettiğimiz bu içecek nedir ve insan sağlığına ne gibi etkileri vardır? Kahve, aslında ağaçta yetişen bir meyve çeşidinin çekirdeklerinden yapılır. Bu çekirdeklerin birçok işlenme yöntemi vardır ve bu sayede çeşit çeşit kahve elde edebiliriz. Kahvenin insan sağlığını nasıl etkilediği konusuna gelecek olursak, kahve aslına bakılırsa oldukça sağlıklı bir içecektir. Kahvenin içerisinde bulunan antioksidanlar ve yararlı besin maddeleri, insan sağlığına oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Bu nedenle belirli miktarlarda kahve tüketmek, aslında sağlığınız için oldukça yararlı bir eylemdir.

türk kahvesinin yararı

Kahve içmek, insanların enerjik hissetmelerini ve yorgunluklarının giderilmesini sağlar. Bu durumun sebebi ise kahvenin içerisinde bulunan kafein adında bir uyarıcıdan gelmektedir. Kafein dünya üzerinde kullanımı en yaygın psikoakfit maddelerden biridir. Kahve içtiğinizde, kahvenin içerisinde bulunan kafein önce kanınıza karışır. Kana karışan kafein, bu yolla beyne ulaşmaktadır. Kafein beyne ulaştığında ise, burada bulunan adenozin isminde bir kısıtlayıcı nörotransmitteri engeller.

Kahvenin içinde bulunan kafeinin, dışarıda satılan hemen her yağ yakıcı destekleyici besinlerin içerisinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Böyle olmasının mantıklı bir sebebi var. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, vücutta yağ yakımına yardımcı olabilen birkaç doğal besinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre kafein, metabolizma hızını yaklaşık % 3 ile % 11 arasında arttırmaktadır. Bu nedenle yağ yakıcı besinlerin içerisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Türk-Kahvesinin faydaları

Kahve içtiğinizde, kahvenin içerisinde bulunan kafein, sinir sisteminizi uyarır ve yağ hücrelerine vücuttaki yağları parçalamaları için sinyal gönderilmesini sağlar. Fakat kafein ayrıca kan bulunan adrenalin seviyesinin de artmasını sağlamaktadır. Adrenalin hormonu, bedenlerimizin ağır fiziksel işlerin altından kalkabilmesi için tasarlanmıştır. Kafeinin yağ hücrelerinin parçalanmasını sağladığını söylemiştik. Parçalanan bu yağ hücreleri direk kana karışarak vücudumuz için adeta bir benzin görevi görmektedir. Verilen tüm bu bilgilere dayanarak, kahve içmenin genel olarak vücudumuzun fiziksel performansını yaklaşık % 11-12 civarı attırdığını söylemek mümkündür.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Dikkat! Mamalar bebeklerin dişlerini çürütüyor

Anne ve babaların genellikle kullandığı bebek mamalarına doktor  Diş Hekimi A. Doğan Bircan ‘dan uyarılar geldi. Bebekler için …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir