Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Beslenme Önerileri / Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme; hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve daha birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır ve beyin fonksiyonlarını da geliştirerek unutkanlığa iyi gelir aynı zamanda hafızayı da güçlendirir.

Mesela, fazla miktarda doymuş yağ içeren besinler kötü kolesterolün yükseltir, damarlarda plakalar oluşmasına ve dolayısı ile beyne olan kan akışının azalmasına sebep olabilir.

Beyne giden kanın, olması gerekenden daha az olması ise kan yolu ilr taşınan oksijenin de azalmasına yol açmaktadır. Oksijen azlığı da kısa sürede hafızanın zayıflamasına ve ilerleyen zamanlarda ise “vasküler demans”a sebep olabilir.

“Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler” beyne ve diğer organlara iyi gelmesi ile bilinen, antioksidan, omega yağ asitleri, vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri kapsar.

unutkanlik

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Derin Deniz Balıkları

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin somon, ton gibi yağlı vederin deniz balıklarının unutkanlığa iyi geldiği bilinir. Aynı zamanda da iyi bir protein kaynağı olan bu balıklar, genel olarak sağlığın korunmasına da katkıda bulunmaktadır. Haftada 2-3 öğün balık tüketirseniz eper uzun dönemde da hafızanızı korumaya yardımcı olursunuz.

Yabanmersini

Yabanmersini üzerine yapılan araştırmalar bu meyvenin, beyni “oksidatif stres”e karşı koruyup ve yaşa bağlı olarak unutkanlığı geciktirdiğini ortaya koymaktadır.

Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketmenin de öğrenme kapasitesini arttırdığı ve motor becerileri geliştirdiği yönde araştırma sonuçları bulunur. Hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız eğer günde bir avuç yabanmersini yemenizde fayda var.

Kuruyemişler

Yağ asitleri ve yaşla beraber görülen bilişsel gerilemeyi yavaşlatan ve E vitamini bakımından zengin olan kabuklu yemişler ve tohumlar unutkanlık ile mücadele için önerilen besinler arasında yer alır. Ceviz, kaju, fındık, badem, ay çekirdeği, yer fıstığı, keten tohumu, susam,  gibi yemişlerden en az birini her gün bir avuç yemek, hafızanın korumasına katkıda bulunmaktadır.

çikolsts

Kepekli Tahıllar

Her organ gibi beynin de yeterli oksijen alabilmek adına düzenli kan akışına ihtiyacı vardır. Tam tahıllı ekmekler, Yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi kepekli olan tahıllar, kötü kolesterolü düşürür ve kan akışını olumsuz yönde etkileyen damar tıkanıklığına karşı da koruma sağlamaktadır. Beyaz ekmeği tam buğday ya da kepekli ekmekle değiştirmek uzun dönem için hafızanın korunması için atılacak iyi bir adımlardan biridir.

Nar Suyu

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan nar suyu, vücutta bulunan aynı zamanda hücre yapısını bozan “serbest radikallere” için etkin koruma sağlamaktadır. Nar suyu gibi antioksidan etkisi bulunan çilek, portakal, greyfurt gibi meyveler de unutkanlığa iyi gelerek beyin hücrelerini korur. Nar suyu ekşi gelirse eğer yarı yarıya suyla karıştırarak içebilirsiniz.

Koyu Çikolata

Nar suyu, yeşil çay ve turunçgiller gibi antioksidan bakımından etkisi bulunan siyah çikolata, hafızamızın korunmasına yardımcı olan gıdalar arasındadır. Ayrıca içinde bulunan kafein ile de konsantrasyonu artırarak enerji verir. Fakat çikolatanın olumlu etkilerinden yararlanabilmek için %50-%70 aralığında kakao içeren bitter çikolatalardan yiyebilirsiniz. Çikolatanın fazlası faydadan çok zarar verebilir, bu sebeple uzmanlar günde 10-15 gram çikolata tüketmenin yeterli olacağını belirtiyor.

Yeşil Çay

Kahvenin yarısı kadar kafein içeren yeşil çay, ruh halini yukarı taşır, konsantrasyonu arttırır ve unutkanlığa iyi gelir. Antioksidan özellikleri ile de beyni ve diğer organları koruyan yeşil çay, taze demlenmeli. Şişelenmiş olarak satılan yeşil çayın etkisi de oldukça azdır ve gıda kimyasalları içerdiğinden faydadan çok zarar verebilir.Yeşil çayı demledikten sonra sıcak ya da soğuk içebilirsiniz.

unutkanlik

 Ispanak

Mineraller ve folik asit bakımından da zengin olan ıspanak, hafızayı geliştirir ve unutkanlığı da tersine çevirebilir. Folik asitler, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı olarak unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında birinci sırada yer almaktadır. 1 kase çiğ ıspanak günlük olarak folik asit ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılamaktadır.

Elma

Bir antioksidan çeşidi olan ve “quercetin” bakımından zengin elma, brokoli ve kırmızı soğan  hafızayı geliştirmek için önerilen gıdalar arasındadır. Brokoli ayrıca da folik asit için iyi bir kaynaktır.

Domates

Domateste bulunan Likopen, güçlü bir antioksidandır ve özellikle demans gelişimine katkıda bulunan ve serbest radikallerin sebep olduğu hücre tahribatına karşı da koruma sağlar.

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Sütün Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Süt canlıların yaşamı açısından son derecede önemli olan bir gıdadır. Besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir