Anasayfa / Seyahat / Patlıcanın faydaları nelerdir?

Patlıcanın faydaları nelerdir?

Patlıcan mutfaklarda yaygın biçimde kullanılan bir sebze türüdür. Özellikle doyurucu özelliğinden nedeniyle vejetaryenler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Kendine has tadının yanı sıra patlıcanın sağlık bakımından da insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır.

Patlıcanı sağlık bakımından faydalı kılan şeyler şüphesiz içerdiği vitaminler ve minerallerdir. Patlıcan tam bir A vitamini deposu görevi görmektedir. Bunun yanı sıra C,E ve K vitaminleri barındırır. Ayrıca, potasyum, sodyum ve magnezyum bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır.

Patlıcanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Patlıcan barındırdığı vitamin, madde ve bileşenler nedeniyle sağlık açısından çok yararlı bir sebze türüdür. Kalp sağlığına  yararlı olan patlıcan, diyabet hastaları açısından sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bol oranda demir içermesi nedeniyle saç sağlığından tırnak sağlığına kadar birçok konuda hayati önem taşımaktadır. Patlıcanın sağlığa olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Diyabeti Sağlıklı Seviyede Tutmaya Yardımcı olur

Patlıcan, düşük çözünürlü karbonhidratlar ve lifler bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu da kan şeker seviyelerinin kontrolü açısından oldukça yararlıdır ve ayrıca glikoz emilimini kontrol edebilir. Bu nedenle diyabet hastalığı bulunan insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

patlicanin faydalari nelerdir


Kalp Sağlığını Korur

Patlıcan, kişideki kolesterol düzeyini büyük oranda dengeleyebilir. Bununla beraber kan basıncı düzeyini de sağlıklı bir oranda tutabilir. Bunu bol miktarda barındırdığı potasyum sayesinde başarmaktadır. Bu özelliği aynı zamanda patlıcana kalp sağlığını koruma aşamasında yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Korur

Patlıcan beyinde oluşan hasarlı hücrelerin onarımında ve hücrelerin korunmasında yardımcı olmaktadır. Böylece hafızanın fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmesine katkıda bulunur.

Demir Dengesini Sağlar

Vücutta demir oranının düşük olması birçok rahatsızlığıa ve sağlık problemine sebep olabilir.  Bunun yanında vücutta demir oranının çok fazla olması da sağlık sorunlarına sebep olur. İşte bu nedenle diğer birçok farklı maddelerde olduğu gibi, demir oranının da sağlıklı seviyelerde olması gerekir. Patlıcanın barındırdığı nasunin vücutta fazla demirin emilimini sağlamaktadır. Bunun dışında bünyede serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlar ve birçok açıdan sağlığımızı korumada yardımcı olur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Patlıcanın su miktarı yüksek olduğu için kalorisinin düşük olduğu belirtilmektedir.  Özellikle kilolardan kurtulmak açısından harika bir tercih olabilir. Aynı zamanda içerdiği lifler vasıtasıyla açlık hissini bastırabilen bir besindir.

patlicanlar


Sindirim Sistemine Katkısı

Bol oranda lif içeren bütün sebze ve meyve çeşitleri sindirim sistemi sağlığına çok önemli katkıda bulunabilirler. Patlıcan bol oranda lif içerir, bu özelliğin nedeniyle ayrıca kolon kanserine yakalanma tehlikesini azaltır. Kabızlık sıkıntılarını ortadan kaldırabilir ve mideyi kuvvetlendirir.

Sigarayı Bırakmaya Yardım Eder

Sigarayı bırakamamanın en büyük nedenlerinden bir tanesi nikotin bağımlılığı olunmasıdır. Patlıcan özellikle sigarayı bırakmak isteyen kişiler için önemli bir yardımcı olabilir. Çünkü nikotin ihtiyacını karşılar.

Anti Bakteriyel ve Antioksidan Özelliği

Patlıcanın diğer önemli özelliği de antioksidan ve anti bakteriyel özelliğidir. Bu özelliği sayesinde vücutta birçok hastalılara sebep olan virüslere ve serbest radikallere karşı savunma sistemini güçlendirir. Patlıcanın bol miktarda C vitamini barındırması bu özelliğini kuvvetlendirmektedir.

patlicanin yararlari

Cilt ve Saç Sağlığına Yararları

Patlıcan aynı zamanda saç sağlığı ve cilt açısından önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği bol orandaki diyet lifleri ve farklı vitaminler sebebiyle cilt sağlığını korur. Cildi ölü hücrelerden ve serbest radikallerden temizler. Cildin temiz tutulmasını sağlar. Patlıcan cilt kanserini engelleyebildiği gibi ciltte ortaya çıkan siyah lekeleri büyük oranda ortadan kaldırma özelliği bulunur.

Saça Etkisi

Patlıcan saç sağlığını da ciddi şekilde korur. Saçların nemli kalması açısından katkı sağlar. Aynı zamanda kafa derisi sağlığını koruyucu özelliği bulunur

Hakkında admin

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

KIRMIZI BİBER SALATASI TARİFİ

Kırmızı Biber Salatası Kırmızı Biber Salatası Tarifinin Malzemeleri 4 adet közlenmiş kırmızı biber 2 yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir